Až se zima zeptá: Moje soukromé lázně
Reklama
Banner

Až se zima zeptá: Moje soukromé lázně

Email Tisk

zima zepta slunceNěkteří z našich redaktorů zavzpomínali na léto a na uplynulý rok. Důkladně se připravili na paní Zimu a na její všetečné dotazy, co dělali v létě. Pojďme se tedy společně s nimi ponořit do letních vzpomínek a bilancování, tentokrát s Janou Semelkovou.

 

Léto uteklo jako voda, krásné sluníčkové léto. Takové jaké mám ráda. Za okny se už ale zabydlely plískanice, i když podzim maluje a barví, co to dá, aby nám nástup zimy alespoň trochu zpříjemnil. V takových deštivých okamžicích zalézám většinou pod peřinu – a nejraději bych vylezla až na jaře – s knihou nebo jen tak s myšlenkami. Podzim mne nutí vzpomínat na hezké chvíle jara a léta, poslední dobou i zamýšlet se nad tím, co se povedlo a co ne, zda nevadí, že jsem to či ono nestihla.

Dřív mne to až tolik nevadilo, proč taky, času je. Ale asi už jsem dospělá, tak čím dál tím víc bilancuju. Když se to ale vezme kolem a kolem, že se něco nestihlo, neznamená, že je to špatně. Občas nechat něco „vyhnít“ vůbec není na škodu. Člověk (tedy já) by odhodlaně řešil, jedl kaši horkou, popálil si ústa, problém by narůstal do velikosti slona. Přitom čas povětšinou ukáže, že ten slon byl vlastně jen zrnkem máku a že to neřešitelné k řešení je, případně nestojí za námahu. Tak to jsem já – někdy akční, jindy pštros s hlavou v písku. Tedy v mém případě nikam hlavu strkat nemusím: stačí mi sundat si brýle, pak skoro nic nevidím a jsem přesvědčená, že když nevidím já, nevidí ani druzí!

Moje letošní léto bylo pohodové – prodloužené víkendy na chatě mi přinášely potřebnou energii, kterou jsem vyplácala během čtyř dnů na práci kolem nakladatelství, redigování, pýárování, prostě na běžný pracovní zápřah. Protože jsem byla pilná pilnice, odjížděla jsem s manželem do brdských lesů už v pátek v poledne. Sroubek u lesa na nás čekal – vytahat vše z auta, usadit vše tam, kam to patří a byl čas na kafíčko na verandě. Tak to se mi zadařilo letos v létě dokonale.

zima zepta kolaz

Brdy jsou kousíček od Prahy, kde bydlím, a krásně se tu odpočívá – lesy šumí (opravdu), tráva voní, naprostý klid podporující četbu či poslech rozhlasových her, audioknih. Protože tu nemáme televizi, je nám tu moc a moc dobře. A když nesejdeme z kopce do Jinců na nákup, tak není ani tisk, čili není proč se čílit. Po pár dnech tady se člověk cítí znovuzrozeně, jsou to naše malé soukromé lázně. Právě tady jsem (bohužel až letos v létě) pochopila, že nemá cenu se zlobit, že mám přijímat dny, jak jdou, radovat se z každého z nich a vyhýbat se srážkám s blbci. To je největší úlovek letošního léta!

Načetla jsem tady spoustu knížek. Krásné byly (a jsou) i procházky lesem. I když letos zde řádili lesní mužici, pokáceli, co se dalo, krajinou zněly motorové pily, řvaly traktory a tahače, občas někdo zahalekal. Zvykli jsme si i na tento „jiný“ rámus.

Brdy jsou mou oázou, mou srdeční záležitostí. Nemohu se vynadívat na zalesněné kopce, v kterých tuším tajemství, záhady a díky vojenskému prostoru i utajená zákoutí. Nejkrásnější je západ slunce, kdy sluneční paprsky malují po kopcích a postupně tma vše ukládá do stínů.

Až nebudete vědět, kudy kam, až budete mít pocit, že vám nebe padá na hlavu – jeďte se podívat třeba do Jinců – odtud se podnikají krásné výlety do lesů (pěšky nebo na kole) a je tu zdrávo. Opravdu.

Jana Semelková


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

V Českém Krumlově přivítali návštěvníka s pořadovým číslem 400 tisíc

Krumlov 200Památky ve správě Národního památkového ústavu navštívilo letos od ledna již 5 milionů platících návštěvníků.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Andělská inspirace na rok 2015

Andelska inspirace 200Tákže: Je libo dáreček pro někoho, kdo má rád drobné milůstky a příjemnosti? Nebo pro sebe? Pak je takovýhle kalendář na příští rok naprosto ideální. Je plný každodenních poselství pro lepší i horší dn...

Divadlo

Divadlo a nové technologie – jak to jde k sobě?

200diJe scénografie určujícím prvkem pro dramaturgii? Jak se v divadelní tvorbě využívají nové technologie a nová média? Jak co nejefektivněji využít osvětlení na scéně? Jak může zážitek z návštěvy divadelního představení ovlivnit světelný design? Jak synchron...

Film

Jiřího Langmajera doplní Tatiana Vilhelmová a Jan Hájek. Začalo natáčení seriálu Labyrintu II.

labyrint200V druhé řadě kriminálního seriálu řeší tým majora Remeše další rozsáhlý a komplikovaný případ série vražd. Detektivové nacházejí v lese nedaleko Brna tělo mladé atraktivní dívky, která zemřela obzvlášť trýznivým způsobem. Vyšetřování její smrti je ...