Až se zima zeptá: Moje soukromé lázně
Banner

Až se zima zeptá: Moje soukromé lázně

Email Tisk

zima zepta slunceNěkteří z našich redaktorů zavzpomínali na léto a na uplynulý rok. Důkladně se připravili na paní Zimu a na její všetečné dotazy, co dělali v létě. Pojďme se tedy společně s nimi ponořit do letních vzpomínek a bilancování, tentokrát s Janou Semelkovou.

 

Léto uteklo jako voda, krásné sluníčkové léto. Takové jaké mám ráda. Za okny se už ale zabydlely plískanice, i když podzim maluje a barví, co to dá, aby nám nástup zimy alespoň trochu zpříjemnil. V takových deštivých okamžicích zalézám většinou pod peřinu – a nejraději bych vylezla až na jaře – s knihou nebo jen tak s myšlenkami. Podzim mne nutí vzpomínat na hezké chvíle jara a léta, poslední dobou i zamýšlet se nad tím, co se povedlo a co ne, zda nevadí, že jsem to či ono nestihla.

Dřív mne to až tolik nevadilo, proč taky, času je. Ale asi už jsem dospělá, tak čím dál tím víc bilancuju. Když se to ale vezme kolem a kolem, že se něco nestihlo, neznamená, že je to špatně. Občas nechat něco „vyhnít“ vůbec není na škodu. Člověk (tedy já) by odhodlaně řešil, jedl kaši horkou, popálil si ústa, problém by narůstal do velikosti slona. Přitom čas povětšinou ukáže, že ten slon byl vlastně jen zrnkem máku a že to neřešitelné k řešení je, případně nestojí za námahu. Tak to jsem já – někdy akční, jindy pštros s hlavou v písku. Tedy v mém případě nikam hlavu strkat nemusím: stačí mi sundat si brýle, pak skoro nic nevidím a jsem přesvědčená, že když nevidím já, nevidí ani druzí!

Moje letošní léto bylo pohodové – prodloužené víkendy na chatě mi přinášely potřebnou energii, kterou jsem vyplácala během čtyř dnů na práci kolem nakladatelství, redigování, pýárování, prostě na běžný pracovní zápřah. Protože jsem byla pilná pilnice, odjížděla jsem s manželem do brdských lesů už v pátek v poledne. Sroubek u lesa na nás čekal – vytahat vše z auta, usadit vše tam, kam to patří a byl čas na kafíčko na verandě. Tak to se mi zadařilo letos v létě dokonale.

zima zepta kolaz

Brdy jsou kousíček od Prahy, kde bydlím, a krásně se tu odpočívá – lesy šumí (opravdu), tráva voní, naprostý klid podporující četbu či poslech rozhlasových her, audioknih. Protože tu nemáme televizi, je nám tu moc a moc dobře. A když nesejdeme z kopce do Jinců na nákup, tak není ani tisk, čili není proč se čílit. Po pár dnech tady se člověk cítí znovuzrozeně, jsou to naše malé soukromé lázně. Právě tady jsem (bohužel až letos v létě) pochopila, že nemá cenu se zlobit, že mám přijímat dny, jak jdou, radovat se z každého z nich a vyhýbat se srážkám s blbci. To je největší úlovek letošního léta!

Načetla jsem tady spoustu knížek. Krásné byly (a jsou) i procházky lesem. I když letos zde řádili lesní mužici, pokáceli, co se dalo, krajinou zněly motorové pily, řvaly traktory a tahače, občas někdo zahalekal. Zvykli jsme si i na tento „jiný“ rámus.

Brdy jsou mou oázou, mou srdeční záležitostí. Nemohu se vynadívat na zalesněné kopce, v kterých tuším tajemství, záhady a díky vojenskému prostoru i utajená zákoutí. Nejkrásnější je západ slunce, kdy sluneční paprsky malují po kopcích a postupně tma vše ukládá do stínů.

Až nebudete vědět, kudy kam, až budete mít pocit, že vám nebe padá na hlavu – jeďte se podívat třeba do Jinců – odtud se podnikají krásné výlety do lesů (pěšky nebo na kole) a je tu zdrávo. Opravdu.

Jana Semelková


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu GO Brno nabídne také zajímavosti z Asie a gurmánskou turistiku

go 200Letošní ročník veletrhu cestovního ruchu GO, který se koná na brněnském výstavišti od 16. do 19. ledna, nabídne návštěvníkům pestrý přehled možností aktivního trávení volného času i gurmánskou turistiku. Tuzemský specialista na zájezdy do asi...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Psychopatologie – nauka o nemocech duše


psychopatologie 200Nakladatelství Grada vydává 2. aktualizované vydání Miroslava Orla a kolektivu Psychopatologie – nauka o nemocech duše, která je určena zejména k pracovním a studijním účelům, a rovněž každému, kdo se oborem již zabývá. Vzhle...

Divadlo

Masopust v březnu uvede premiéru inscenace O hezkých věcech, které zažíváme v režii Jana Friče

fric 200Divadelní společnost Masopust chystá na začátek března premiéru sociálně angažovaného pásma O HEZKÝCH VĚCECH, KTERÉ ZAŽÍVÁME v režii Jana Friče. 8. 3. 2015 poprvé uvedeme v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí inscenaci s podtitulem Padesát odstínů do...

Film

Kino Pilotů vás zve na premiéru filmu The Principal režiséra Kirila Todorova

21192518 1061440213992489 9101706855885029853 nPokud milujete krátké filmy, určitě byste si neměli nechat ujít premiéru nejnovějšího snímku The Principal, natočeného v česko-bulharské koprodukci, která se ...