Cestujeme za jídlem (1): Kam za dobrou zmrzlinou? Třeba do italského Caorle

Cestujeme za jídlem (1): Kam za dobrou zmrzlinou? Třeba do italského Caorle

italie zmrzlina200Cestování není jenom o poznávání nových krajů. Jeho nedílnou součástí je i jídlo. Existují dokonce tací lidé, pro které je cestování hlavně příležitostí poznat regionální kuchyni. Kamkoli zavítají, tráví spoustu času v místních hospůdkách a ochutnávají různé speciality a popíjejí nápoje typické pro tamější kraje. Domů přijedou nabiti kulinářskými dojmy a leccos jsou pak schopni si i sami doma uvařit.

 

My se v našem cestovatelském seriálu zaměříme na různá místa v Čechách i po světě, kde jsme něco zajímavého a dobrého ochutnali. Našim čtenářům přineseme tip, kam se mohou podívat a na čem si tam pochutnat. Kde se nám podaří zjistit recept, připojíme i ten.

Nejedu do ciziny kvůli české svíčkové

Na naši první cestu se vydáme na jih do slunné Itálie. Ačkoli se snažím řídit příslovím, že jím proto, abych žila, nežiju proto, abych jedla, také patřím mezi cestovatele, kteří rádi ochutnají místní lahůdky. Nenechám si je ujít, vždyť přece nejedu do Itálie kvůli tomu, abych tam jedla českou svíčkovou! Na té si můžu pochutnat doma! V Itálii samozřejmě dám přednost nejrůznějším variantám těstovin, pizze pestrých barev a chutí – a pochopitelně také zmrzlině.

Za zmrzlinou do Itálie

U nás v Čechách se to sice za okny zdaleka ještě netváří ani jarně, natož letně, ale to nám nebrání, abychom si nemohli navnadit chuťové pohárky na dobrou zmrzlinu. Vždyť přestože to zatím tak nevypadá, léto jednou přijít musí, a když budeme vědět, kam se vydat za dobrými letními pochoutkami, nebudeme pak ztrácet čas složitým hledáním. A kam jinam se vydat za kvalitní zmrzlinou, než do Itálie. Zdejší smetanový zmrzlý mls klidně vydá za hlavní jídlo.

italie1

Gelaterie jako letní azyl

Místem, kam se dá vyjet i s malými dětmi, je severoitalské pobřežní městečko Caorle, o kterém ostatně už v této rubrice článek vyšel. Není to taková fabrika na turisty jako nedaleké Bibione a rodiny si tu přijdou na své. Je tu spousta příležitostí pro děti, jak mohou vybít svoji energii, a dospělí, ti zase mohou posedět v Gelateriích, tedy našich cukrárnách. Dát si tam kávu a k ní něco sladkého studeného.

Můžete si sednout dovnitř i ven

My jsme v Caorle zakotvili v Gelaterii Artigiana Tropical přímo na hlavní třídě Via dal Moro Luigi číslo 13. Interiér je laděný v příjemné letní kombinaci modrožluté barvy. Sedět se dá nejenom uvnitř, ale i u stolečků venku na ulici. Můžete si tedy vybrat, jestli dáte přednost ruchu ulice nebo raději zalezete do klidného koutku v nitru cukrárny. Pokud jde o sortiment, dostanete tu jak zmrzlinu do kornoutku, jak se říká přes ulici, tak i poháry. A právě na ty se nechte zlákat.

italie2

Dejte si zmrzlé špagety i volské oko

Nejenom, že dostanete správnou smetanovou zmrzlinu, ale Italové se vyřádí i v kreativitě jejího zpracování. Nabídnou vám tady mnohem víc než jenom obligátní české kopečky udělané naběračkou. Fascinují mně například zmrzlé špagety s kečupem. Nejde vlastně o nic jiného než vanilkovou zmrzlinu protlačenou přes sítko, takže skutečně tvoří špagetové nudličky, a přelitou jahodovou zavařeninou, ale výsledný efekt je světový. Podobné je i volské oko. Jednoduchá kombinace dvou zmrzlin na malé pánvičce, ale celkový dojem na jedničku. Pro děti tu nabízejí zmrzliny ve tvaru nejrůznějších šašků a pohádkových figurek. Vynechat byste neměli ani zdejší tiramisu.

italie zmrzlina

Pochoutka pro vyvolené

A když už jsme u té zmrzliny, na závěr jedna zajímavost. Itálie je opravdu zřejmě evropskou pravlastí tohoto pamlsku. Přišla sem patrně od Arabů. Některé zdroje uvádějí, že ji přivezl cestovatel Marco Polo z Číny. Ale ať už se sem dostala jakkoli, jisté je, že ze začátku se podávala jenom v nejvyšších kruzích. Pár století trvalo, než si na ní mohl kromě panovníků a šlechty pochutnávat i prostý lid. Takže máme vlastně velké štěstí, že si to můžeme užít.

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníŽivotní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Mladá fronta

Dějiny smrti a jiné kratochvíle

Co je to SMRT a co se za ní skrývá, to přitahovala lidi od pradávna – zřejmě od okamžiku, kdy si počali uvědomovat svou smrtelnost. Argo

Rozhovor

Moderátoři Česko Slovensko má talent: „Trochu sa citíme ako antistresová hmota.“

moderatori 200Show Česko Slovensko má talent letos moderuje dvojice Marcel Forgáč a Milan Junior Zimnýkoval. Společně se znají od roku 1998 a 6 let moderují společně. Co pro ně znamená tato příležitost a co je dokáže nadchnout? To se dozvíte v našem rozhov...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Dům s vypůjčeným výhledem

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její př...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Filmaře živí hlavně koprodukce

kino ikon perexKdyby nebylo koprodukcí (nyní zejména česko-slovenských nebo slovensko-českých), mnoho filmů by nejspíš vůbec nevzniklo. Takové Nabarvené ptáče/Pomaĺované vtáča, nedávný favorit Českých lvů, se navíc poohlédlo až na Ukrajinu. Myšlenka ...