Řecká koronakrize pohledem delegátky

Řecká koronakrize pohledem delegátky

Tisk

delegatka 200Jitka Hrzánová po úspěchu knihu Dovolená očima delegátky vydala další titul Delegátka pod rouškou nejistoty ukazující, jak to o loňských prázdninách šlapalo v Řecku.

 

 

 

Kniha je rámcová, takže vlastně začíná na konci. Kratší příběh Jak jsem se ocitla někde, kde jsem vlastně asi ani neměla být popisuje tvrdou fyzickou práci a navnadí čtenáře na další čtení. Následují kapitoly jsou: Jak jsem odletěla v době koronakrize do Řecka, Jak jsem tam začínala a vzpomínala…, Jak jsem tam pokračovala… a i nadále vzpomínala… Závěr je pak známý a tvoří jej vyprávění Jak jsem tam skončila, abych se ocitla někde, kde jsem vlastní ani nechtěla být.

Už při čtení předešlé knihy jsem si říkala, jak je delegátka obdivuhodné povolání – co vše musí zvládnout, co řeší, s kým se musí potýkat, a přitom stále zůstává profesionální. Nyní v době koronakrize se to vše ještě přiostřilo, a to především v oblasti mezilidských vztahů. Jitčinou nadřízenou je v Řecku Fenna, se kterou je velmi těžká domluva. Hned od začátku si o Jitce myslí, že jde o alkoholičku, občas s ní jedná jako s malou holkou a rozhodně jí práci nijak neulehčuje. A bylo až překvapivé, jak se situace následně vyostřila.

Rozjedeme se k dalšímu hotelu, spíš studiím. „Fakt umíš holandsky, nebo jsme ti jen pro legraci?“ otáže se mě, když se dostaneme na dálnici.
„Kdoví.“
„Takže neumíš ani kulový,“ vysměje se mi.
„Možná že ne, každopádně mi nepřišlo úplně profesionální mě pomlouvat v jazyku, o němž jsi byla přesvědčena, že neumím.“
„Kolik jsi toho rozuměla?“ otáže se.
„Vlastně všechno. Jsem ochotna to vymazat, ale trošku respektu by neuškodilo, ne? Vždyť jsem ti nic neprovedla, skoro se neznáme a mám zatím dojem, že děláš všechno pro to, aby se mi tu vyloženě nelíbilo!“ rozjedu se upřímně.
„Nejsi trochu přecitlivělá a vztahovačná?“ pousměje se mateřsky.
„Myslím, že ani ne.“
„Tak to potom promiň.“ (str. 43)

Ani v tomto díle samozřejmě nechybí spousta příhod s turisty, které má Jitka jako delegátka na starost, ale je jich o něco méně. Například jedné padesátnici zařizuje čtyřhodinový soukromý výlet s kapitánem, který bude mlčet a nekoukat na ni, když bude nahoře bez, řeší ztracený klíč i zachraňuje klientčinu ruku z tlamy oslice Mavry.

Na jednu stranu mi přišlo, že Delegátka pod rouškou nejistoty je klasickým druhým dílem, taková kniha pro knihu po předchozím úspěchu. Na druhou to pro mě představovalo zajímavý vhled do situace v jiném státě než u nás a opět jsem se při čtení pobavila a užila si jej.

Jitka Herzánová (* 1986 v Třebíči) se nikdy moc nedokázala udržet na jednom místě. Již během studií ji bavilo poznávat, většinou autostopem, krásy Evropy a po ukončení škol různorodého zaměření vyrazila i dále. Navštívila téměř 50 zemí, ale nejblíže má k Řecku, kde posledních 7 let působí jako delegátka. Mimoto pracovala jako servírka, barmanka, lovkyně vačic, průvodkyně poznávacích zájezdů (Vietnam, Malajsie, Indie, Nový Zéland a Evropa), učitelka angličtiny a sběračka nejrůznějších plodů. Momentálně žije v Praze a nemůže se dočkat, až se svět uzdraví a ona se bude moci znovu vydat na cesty.

delegatka

Delegátka pod rouškou nejistoty
Autor: Jitka Herzánová
Žánr: humor, cestopis
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 216
Hodnocení: 85 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/68527178/delegatka-pod-rouskou-nejistoty/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Depresivní mrzutý advokát a beznadějný případ – detektivní román Nevědomý svědek

nevedomy svedekI tak lze charakterizovat román Nevědomý svědek italského spisovatele, soudce a senátora Gianrika Carofiglia. Jeho hlavní hrdina – advokát Guido Guerrieri – neprožívá dobré období. Opustila ho žena ...

Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru komedie Splašené nůžky

splasene nuzky200První inscenací roku 2024 Městského divadla Mladá Boleslav bude v pátek 16. února divácky osvědčený titul Splašené nůžky. Stovky repríz po celém světě dokazují, že tento kus má své kouzlo tak jako žádný jiný – už proto, že nikdy není st...

Film

Dny Severu ukončilo finské drama

zaslouzim textSkandinávský dům již po šesté pořádal festival Dny Severu, který přibližuje kulturu skandinávských zemí pomocí filmových projekcí, besed a přednášek nebo setkání se spisovateli. Letošním ústředním tématem byly „hlasy menšin“ a ty zazněly ...