FRANCOUZSKÁ MACOCHA

FRANCOUZSKÁ MACOCHA

Tisk

padirac 200V jižní části Francie u vesnice Gramat v regionu MIDI-PYRÉNÉES je jeskynní propast Gouffre de Padirac. Se svou stometrovou hloubkou nepatří mezi nejhlubší jeskyně světa, tou je v Abcházii Voronja-Krubera se svými 2080 metry. Ani není se svými 103 metry nejhlubší v Evropě, jak Francouzi uvádějí (Macocha má 138 metrů). Má ale také zajímavý podzemní říční systém, který je zčásti splavitelný na lodi, což patří mezi neobvyklé přírodní úkazy Francouzského středohoří.

O jejím vzniku se předpokládá, že to bylo následkem propadu stropu do velké vnitřní jeskyně, která již existovala ve 3. století a v 15. – 16. století byla obydlena (přírodní zdroj dusičnanu draselného – ledek, používaný jako hnojivo i jako tzv. rychlosůl). Jeskyně byla prozkoumána v roce 1889, pro veřejnost byla zpřístupněna po zprůchodnění části chodeb o rok později. Tolik z historie. A moje vlastní zážitky?

padirac 1


Velké množství trpělivě čekajících lidí. Naše výprava byla dopředu objednána, a tak jsme nečekali dlouho. Bylo tam i mnoho francouzských rodin s malými dětmi, což mne uklidnilo, že to nebude zvlášť náročné. A proto když průvodkyně ukázala, že dolů se lze dostat výtahy (fronty), nebo pěšky po schodech, považovala jsem schody za dobré rozhýbání svého těla po cestě autobusem.  Nebyl to dobrý nápad. Po železných úzkých točitých schodech jsem k tomu závěru brzy došla. Také mi došlo, že to číslo 455 ve francouzštině znamenalo počet schodů, a ne nadmořskou výšku. Frontu na lodičky už jsem raději neobešla (ono to vlastně ani nejde), ale také jsem se přepočítala, že ta prohlídka bude jen na lodičkách. Jeli jsme však jen na druhou stranu jezera, a pak se ukázala krása jeskyně ve své mohutnosti. Vždyť 90metrový stalaktit nevidí člověk často. Neuvěřitelně úžasné struktury krápníků, vodopádů, vápencových jezírek s různým zbarvením a vše osvětlené tak, aby se dosáhlo tajuplné atmosféry, chvílemi jsem si připadala jako na jiné planetě. Prohlídková trasa je vybrána tak, aby návštěvník mohl vidět to nejkrásnější, co příroda dokázala vytvořit. A člověk, ten tam k tomu jen přidal další desítky schodů. Ovšem ta námaha stála za to, bylo to impozantní, překrásné a hlavně jsem se tam neztratila. Nevýhodou je, že si nemůžete udělat vlastní fotodokumentaci té krásy (v té době mobil s foťákem ještě nebyl).

padiraccaves 2


Pokud někdy do těch míst zavítáte, nenechte si ujít tento monumentální výtvor přírody, stojí opravdu za to. Alespoň malá ochutnávka z dostupných zdrojů na http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php


Zdroj foto: http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php

padirac culturea logo

 

www.culturea.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lidé se necítí v horách jako doma…

sisa 200Když jsem poprvé uviděla Sisu před čtyřmi lety u nás ve Frýdku – Místku na pódiu a slyšela ji zpívat, měla jsem pocit, že jsem v tu chvíli nejšťastnější ve svém životě. Znala jsem ji předtím tak trochu z televize, ale realita byla, co se týká zpěvu, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.

Divadlo

Převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře?

adamova jablka perexFarář Ivan (Jacob Erftemeijer) je prototyp vzorného křesťana. Ve všem vidí jen to dobré a vůbec nepochybuje o tom, že Bůh při něm stojí a pomáhá mu. Proto na faře poskytuje útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu ...

Film

Rekapitulace Febiofestu: punková anarchie, film bez Lucíi a digitální amputace

febiofest200Jubilejní 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest skončil v hlavním městě vyhlášením vítězného snímku sekce Nová Evropa. Stalo se jím britské nezávislé drama Rozbitý svět (Broken...