Až z Tokia dorazila Pecha Kucha Night do Železného Brodu!

Až z Tokia dorazila Pecha Kucha Night do Železného Brodu!

Tisk

pecha kucha nightV pátek 14.9.2012 se v KC Kino v Železném Brodě uskutečnila historicky první Pecha Kucha Night. Ještě jste se s tímto názvem nesetkali? Jedná se o formát pocházející z Tokia a  představuje netradiční cyklus přednášek z oblasti, designu, výtvarného umění i architektury. Vznikl prý proto, že valná většina přednášek architektů trvala neúnosně dlouho. Na Pecha Kucha se tedy vše odehrává v rekordně krátkém čase a na jednom místě. Je to vlastně takový Designblok zformátovaný do dvou hodin. Pouhých 6 minut a 40 vteřin dělí každého vystupujícího od nástupu jeho následovníka.

 

Vzniká tím divácky velmi atraktivní projekt, který je nabitý informacemi, improvizací a často také nezvyklým pojetím. Město Železný Brod se stalo teprve sedmým městem v České republice, kde se Pecha Kucha může oficiálně konat. Povolení k provozování Pecha Kucha Night dostali organizátoři přímo z Tokia, stejně jako před tím pořadatelé tohoto projektu v Praze, Brně, Ostravě, Ústí n. Labem, Plzni a Znojmě.

pecha kc kino zelezny brod

pecha kucha

pecha kucha

Proč se po světových metropolích a velkých městech v ČR stal dějištěm takto ojedinělé designové záležitosti právě Železný Brod? Jistě proto, že toto místo je proslulé výrobou skla a díky projektu Skleněné městečko, které pravidelně probíhá v měsíci září, se sem opět vrací umělci a milovníci skleněné krásy. Ale především tu žijí aktivní lidé se smyslem pro estetično. Samotný Pecha Kucha team tvoří Zdeněk Lhotský, Ondřej Vicena a Eliška Lhotská s podporou o.s. Občanská beseda Železný Brod a studia VNUK.

ondrej vicena

zdenek lhotsky

Na první Pecha Kucha Night Železný Brod se prezentovali:

1) Jan Činčera (obalový designér)
První řečník divákům prozradil, že má rád pravé úhly a že každý obal v sobě skrývá  tajemství. Obdivuje obal na čokoládu Toblerone.

2) Zdeněk Lhotský (sklo)
Jeden z organizátorů akce představil složitou cestu zrodu tavené skleněné plastiky vážící 980 kg a její ještě komplikovanější přepravu na místo určení – do Provance.

3) Jakub Berdych (porcelán, sklo, plast)
Kreativní designér hned na začátku upozornil, že si velmi rád hraje s materiály jako je sklo a plast. Navrhl pomník pokojové květině zvané Tchýnin jazyk. Jeden z promítaných obrázků také ukázal, že dokáže zastavit a zhmotnit světlo.

pecha jakub berdych

4) Zdeněk Jiran (architekt ŽB)
Uznávaný architekt spolu s kolegou Petrem Mášou na řadě příkladů ukázali tajemství práce s měřítkem.

5) Jitka Havlíčková (figurky)
Někdejší absolventka místní sklářské školy propůjčila své skleněné figurky projektu nazvanému Výzkum vývoje partnerských vztahů po svatbě. Zajímavé byly především zinscenovavé scénky z období těsně po seznámení dvojice a následně po několika letech soužití.

6) Eva Pelechová (porcelán, keramika)
Milovnice porcelánu, účastníkům setkání představila své Osobní muzeum. Artefakty byly tvořeny z reálných rodinných fotografií zasazených do romantizující krajiny. Na závěr své prezentace umělkyně prozradila, že celé porcelánové dílo zakopala u babičky na zahradě, takže je docela dobře možné, že její vymyšlenou historii někdo v budoucnu objeví a naváže na ni.

7) Alena Hesounová (šperk)
Šperkařka divákům uvedla okolnosti vzniku své unikátní kolekce broží Impress, která je inspirována českou i zahraniční sakrální architekturou.

alena hesounova

8) Libor Novotný (koncept)
Autor Metody skleněné dlažební kostky se netajil svou vášní vylévat kaluže epoxidem a zároveň seznámil diváky se svou letošní studijní cestou do New Yorku.

libor novotny

9) iuch (architektonické studio)
Mladá dvojice architektů představila proces přeměny suterénu bytového domu v Jablonci nad Nisou, navrženého architektem R. Hemmrichem v současné knihkupectví Serius.

10) Jan Bohuslav (animovaný film)
Autor animovaného pohádky pro děti Brumlik a Animuk názorně popsal, jak se takový příběh z Grónska tvoří a kolik se za jeho vznikem skrývá práce a času.

animovana pohadka brumlik a animuk

11) Molo Architekti (architektonické studio)
Vítězové soutěže o přeměnu Malého náměstí v Železném Brodě ukázali svou představu pojetí zmíněného prostoru, doplněním tvaru kopce a nového vztahu teras a náměstí.


Účastníci akce se svými prezentacemi střídali, po stopkami přesně odměřených, časových intervalech. Na dobrou noc se promítal 11 minutový pohádkový příběh Jana Bohuslava Brumlik a Animuk. Úplný závěr Pecha Kucha Night Železný Brod tvořila video zdravice všech diváků „ Hello, Tokio!“, natočená pro rodičovský team Pecha Kucha Night v Japonsku.

Také byste se rádi dozvěděli další designové a architektonické novinky a nemáte chuť objíždět všemožné výstavy a přehlídky po celé republice? Další dávku zhuštěných informací můžete absorbovat na předvánoční Pecha Kucha Night Železný Brod. Sledujte fb stránky se stejným názvem.

Zdroj fotografií z Pecha Kucha Night Železný Brod: Eliška Lhotská
Zdroj fotografií-ukázky práce designérů: facebook.com/PechaKuchaNightZB


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Slatiňany

slatinany 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

HOVORY W s Burianem a Cibulkou hosty rozesmály až k pláči

Hovory W  perexPravidelné “HOVORY W s hosty”, které od ledna tohoto roku nabízí pražské Divadlo Karla Hackera každého třináctého v měsíci proběhly tentokrát za účasti dvou atraktivních hostů. Syn Jana Wericha a bavič Jiří Werich Petrášek s nakladat...

Z archivu...


Literatura

Od chcípáčka k ultramaratonu

200litEmotivní knížka o radosti z běhání Christophera McDougalla „Zrozeni k běhu“si získala čtenáře po celém světě, a to nejen u těch, co běh provozují. Stala se i impulsem k napsání dalšího bestselleru „Jez a běhej“ od jednoho účastníka běhu s indiánským kmenem ...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Jaká je cena bezpečí? Na to se bude ptát dvacátý pátý ročník festivalu Jeden svět

jeden svet 200Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lids...