Božská rovnice o teorii relativity od popularizátora vědy

Božská rovnice o teorii relativity od popularizátora vědy

Tisk

kaku1 (2)Pokud si chcete zavzpomínat na hodiny fyziky na střední škole nebo milujete kvantovou fyziku a rádi byste se dozvěděli něco zcela přijatelnou formou, která vám nezabere hodiny studia s hlavou nešťastně podepřenou dlaní, pak právě pro vás je kniha Božská rovnice od ceněného a oblíbeného popularizátora vědy Michia Kakuho. Vydalo ji nakladatelství Prostor.

Čím by vás tato kniha mohla zaujmout? Především svou jednoduchostí a srozumitelností. Najdete v ní například tato témata: gravitace, zrychlení, teorie relativity, Newtonovy zákony, záhady elektřiny a magnetismu, Schrödingerova kočka, zatmění Slunce, kvantová mechanika, holografický vesmír, červí díry, teorie strun, velký třesk a tak dále. Autor se také zabývá filozofickými otázkami a v knize nechybí ani citáty známých vědců. Obrovský bonus této knihy je to, že všechno vysvětluje velmi srozumitelně, proto je publikace vhodná úplně pro každého. Podstatu a pointu knihy vidím v tom, že se Michio Kaku snaží hledat podstatu vzniku vesmíru či života samotného a odpovídat na otázky typu: kdo jsme, odkud jsme přišli a jaký je smysl lidské existence. Hledá jedinou a jednoduchou božskou rovnici, která by dokázala na tyto otázky odpovědět a podat jednoznačné vysvětlení.

O autorovi:

Michio Kaku (*24.1.1947) je americký fyzik, profesor teoretické fyziky na City University of New York, spoluzakladatel strunové teorie pole a popularizátor vědy. Napsal několik knih o fyzice a s ní spojených tématech a často se objevuje v rádiu, televizi a dokumentárních filmech.

Narodil se v San José v Kalifornii japonským přistěhovalcům. Jeho děd přijel do Spojených států, aby pomáhal při pracích po zemětřesení v San Franciscu 1906.

Na začátku šedesátých let chodil na Cubberley High School v Palo Altu, kde hrál šachy. V roce 1968 získal titul bakaláře věd summa cum laude na Harvard University. Poté studoval v Berkeley Radiation Laboratory na University of California, Berkeley, kde v roce 1972 získal titul Ph.D. Během války ve Vietnamu se připojil k americké armádě, ale než byl povolán do akce, válka skončila.

Nyní se zabývá formulováním teorie všeho, která má spojit čtyři základní síly ve vesmíru: silnou interakci, slabou interakci, gravitaci a elektromagnetickou interakci.

Publikoval přes 170 článků o teorii superstrun, supergravitaci, supersymetrii a hadronech. V roce 1974 spolu s profesorem K. Kikkawou poprvé napsal článek o strunové teorii pole, která spojuje všech pět teorií strun do jedné rovnice. Také napsal několik populárně-vědeckých knih: Visions, Hyperprostor, Einsteinův vesmír a Paralelní světy a s Jennifer Thompson napsal knihu Dále než Einstein. Hyperprostor se stal bestsellerem a deníky The New York Times i The Washington Post ho zařadily mezi nejlepší vědecké knihy roku. Ve Fyzice nemožného zkoumá např. neviditelnost, teleportaci, předpovídání budoucnosti, vesmírné lodě, stroje na antihmotu, cestování v čase a další záležitosti, které rozděluje do kategorií podle toho, kdy (a jestli vůbec) by se mohly uskutečnit. V březnu 2008 se Fyzika nemožného dostala na seznam bestsellerů magazínu The New York Times.

(životopis autora převzat z databazeknih.cz)

Michio Kaku také napsal knihu Budoucnost lidstva, kterou v roce 2019 vydalo nakladatelství Prostor. 

Ukázka z knihy:

Už Galileo si uvědomil, že kdybyste spadli ze střechy nějaké budovy, na okamžik byste se ocitli ve stavu beztíže, ale až Einstein přišel na to, jak s využitím tohoto faktu odkrýt tajemství gravitace. Představte si, že jste ve výtahu a jeho lano se přetrhne. Padali byste, ale podlaha by padala stejnou rychlostí, takže byste se uvnitř výtahu začali vznášet, jako kdyby tam nebyla žádná gravitace (alespoň než by výtah dopadl na zem). Uvnitř výtahu by gravitaci přesně vyrušilo zrychlení padajícího výtahu. Tomu se říká “princip ekvivalence”: zrychlení v jedné vztažné soustavě je nerozlišitelné od gravitace v jiné vztažné soustavě.

kaku

Název knihy: Božská rovnice - Hledání teorie všeho
Autor: Michio Kaku
Překlad: Jan Petříček
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 208
Hodnocení: 98%

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/bozska-rovnice.aspx


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lada Šimíčková: „Když krásně prší, mám skoro vždycky chuť psát.“

lada simcikovaHotel v tiché ulici je jedním z nejzajímavějších vydaných alb letošního roku. Zrodilo se v dílně písničkářské firmy Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek. Právě s Ladou jsme si povídali o vzniku nahrávky a také ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Když Sestry osudu pořádají hon na Macbetha

Hon na macbetha perexTemná komiksová fantasy Hon na Macbetha je tak trochu jiným pohledem na osud skotského krále Macbetha v Shakespearově pojetí. Zaměřuje se totiž na postavy tří čarodějnic, Morty, Lesis a Kloty, které se natolik zamotaly do svý...

Z archivu...


Literatura

František Niedl: autor temných historických thrillerů

frantisek niedlMilovníkům knih o české historii by nemělo uniknout jméno autora Františka Niedla. Rodák z Českých Budějovic a původní profesí elektrotechnik, který si prošel mimo jiné i praxí majitele cestovní kanceláře, s...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Konečná uprostřed cesty

altTéma umírání - zpravidla následkem zhoubné choroby - se ve filmech vyskytuje odedávna, ale zpravidla bylo nějak zušlechtěno a zacíleno k významovým přesahům. Tak jsme mohli spatřit příběhy lidí, kteří přehodnotili svůj vztah...