Nakoukněte do Íránu

Nakoukněte do Íránu

Tisk

couchsurfing v iranu 200Hurá, je tady další kniha německého novináře Stephana Ortha. Po Rusku se tentokrát vydává poznávat lidi i kulturu do Iránu a opět k tomu volí couchsurfing.

 

 

 

V Iránu je přitom couchsurfing oficiálně zakázaný, ale tím se autor nenechává odradit. Prostřednictvím tohoto způsobu cestování totiž má možnost potkat spoustu lidí, kteří jsou na stejné vlně. Navíc má možnost sledovat, jak se doma v soukromí mění a jak to v tom státu vše funguje.

Kniha začíná velmi čtivě – autor se v první kapitole ocitá ve výslechové místnosti místní policie a má strach, aby jej nezatkli. Poté už následuje vyprávění z Teheránu, Kíše, Kermánu, Šírazu a dalších měst. Stephan Ort popisuje jak velmi zajímavá místa, tak se dotýká historie a především se zaměřuje na lidi. Seznamuje čtenáře s jejich osudy, popisuje jejich bydlení i názory. Nechává se vést náhodou i osudem a tak se ocitá například na výletě na poušť, na rodinném rande s mladou slečnou nebo celou noc prorybaří. Tyto příhody dělají knihu neobyčejnou a také zábavnou.

Při čtení jsem měla hned chuť sama někam vyrazit – ideálně také využít pohostinnosti jiných a spolehnout se na couchsurfing. Líbí se mi, jak autor dokáže popsat, co je na něm skvělé, ale zabývá se také nejistotou nebo právě tím, že se musíte často řídit tím, co chce hostitel. Mnohokrát měl autor také štěstí, některé situace byly poměrně děsivé a pro nás těžko představitelné. Osobně mě při čtení Irán lákal i děsil zároveň. Jedná se zkrátka o úplně jiné prostředí, se kterým je navíc spojena spousta předsudků.

„Všiml jsem si také, jak příjemné pro každého z nich je, když slyší, že Iránci jsou skvělí. Peršané jsou na svoji vlast velice hrdí. Vědí ale také, jaký ošklivý tlak vytváří jejich země na celý svět. Každý návštěvník, který jasně ukáže, že rozlišuje mezi lidmi a jejich vládou, udělá kousek práce pro sebevědomí tolik poníženého národa. Tak jsem našel odpověď na otázku, jestli může člověk cestovat do země, s jejímž politickým vedením nesouhlasí, je jednoznačná: Neexistuje žádné špatné msto, pokud cestuješ, aby ses potkal s lidmi.“ (str. 124)

Couchsurfing v Íránu jsem zhltla na dva zátahy, čtení mě opravdu hodně bavilo a země mě fascinovala. Jedná se o skvělou knihu, která se mi líbila snad ještě více než ta o Rusku. Už se tedy moc těším na další autorův titul tentokrát zaměřený na couchsurfing po Číně.

Stephan Orth, ročník 1979, pracoval jako redaktor v dovolenkovém resortu při redakci Spiegel Online, až se v roce 2016 osamostatnil coby nezávislý novinář. Jako couchsurfer cestuje už od roku 2004. Měl u sebe hosty z celého světa a setkal se s hostiteli ve více než třiceti zemích. Orth je autorem bestselleru „Couchsurfing v Íránu“, u vydavatelství Malik vyšla kromě toho také jeho kniha „Dědečkův ledovec“. Za své reportáže získal Orth několikrát cenu „Columbus“, udělovanou Svazem německých cestovatelských novinářů. www.stephan-orth.de

couchsurfing v iranu

Couchsurfing v Íránu
Moje cesta do země za zavřenými dveřmi
Autor: Stephan Orth
Překlad: David Krásenský
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 280
Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/stephan-orth-couchsurfing-v-iranu#tb1=1

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/19874-couchsurfing-v-iranu-soutez


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tanečník Jan Onder: „Společenské tance jsou těžké všechny, jsou ale krásné, protože je to pro dva!”

Onder kurzy 200Dnes vám přinášíme rozhovor s mladým charismatickým živlem Janem Onderem, jehož vášní je tanec. Se svou životní partnerkou Lucií Hunčárovou patří do elitní skupiny nejlepších tanečních párů u nás, často reprezentují Českou ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Knihy jsou nesmrtelné aneb Anne Holtová: Smrt démona

dem 200V nakladatelství Jota vyšel napínavý detektivní příběh Smrt démona od norské autorky Anne Holtové, která knihu vydala už roku 1995. Podařilo se i po letech zachovat aktuálnost a akutnost vyprávění?

...

Literatura

Lastočka: Poutavý životní příběh z 20. století

lastocka200Lastočka je název poslední knihy Jitky Závodné, kterou si vydala vlastním nákladem. Pokud máte rádi spisovatelky jako je Alena Mornštejnová, tak byste si ji neměli nechat ujít!

 

...

Divadlo

Hru Teď mě zabij uvede Městské divadlo Mladá Boleslav po pěti letech v derniéře

Ted me zabiji200Derniéru inscenace Brada Frasera Teď mě zabij oznámilo na pondělí 11. prosince Městské divadlo Mladá Boleslav. Příběh jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy. Premiéra hry...

Film

Kultura a totalita IV – Každodennost

Kultura -kino PEREXEditoři Ivan Klimeš a Jan Wiendl v několika posledních letech zahájili vydávání volné řady sborníků, souhrnně nazvaných KULTURA A TOTALITA. Už byly vydány svazky věnované válce, národu a revoluci, nyní v pořadí čtvrtá část je zas...