Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Tisk

Sychrov1Zámecký park na Sychrově na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou od konce druhé světové války. Práce se budou probíhat po celý rok; cílem je vrátit parku původní podobu.

  Park v anglickém stylu vznikl v 19. století za vlády knížecí rodiny Rohanů. Čtyřiadvacetihektarový park je nyní kvůli revitalizaci uzavřený; veřejnosti bude znovu přístupný od března. V parku arboristé ošetří více než 300 stromů a na podzim v něm vysadí 650 stromů a téměř 13 000 okrasných keřů a růží. Nově budou ošetřeny trávníky po odstraněných stromech a náletových dřevinách. Projekt navazuje na loňskou obnovu aleje Rohanka. Alej z počátku 19. století patří mezi nejvýznamnější v zemi.                                                                                                    

Původní barokní zámek byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů. V těchto intencích byl založen i nový zámecký park.

Sychrov2

Jádro parku je dodnes obehnáno zdobným litinovým oplocením; jako vstupy do parku slouží jednak kované litinové brány, v minulosti to byl i tunel, ústící při budově bývalého hostince pod zámeckým svahem a spodní příjezdovou cestou. V současné době se připravuje plán na obnovení této spojnice mezi vnitřní a vnější částí parku, v souvislosti s opravou havarijního stavu opěrné zdi pod zámkem. Kníže Kamil Rohan byl vášnivým botanikem a sběratelem a těžiště jeho zájmu spočívalo v úpravách zámeckého parku a v bohatých dendrologických a botanických sbírkách. Stopy krajinných úprav lze najít i v okolí Sychrova a přilehlých vesnic. Krajina byla protkána alejemi lemujícími cesty rohanského panství, na významných místech v krajině nalezneme drobné dominanty v podobě stylizovaných rozcestníků a plastik. Vodní plochy byly opatřeny umělými ostrovy a břehovými porosty; celý krajinný obraz byl umělecky ztvárněn a vyvážen. Celkový ráz krajiny byl podtržen i stylizací hospodářských budov v krajině.

Sychrov3                                                                                

Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku. Stavba stylově nezapadá do gotizujícího charakteru sychrovského zámeckého areálu, protože je vybudována ve stylu italské novorenesance roku 1852.                                                                                                              

Areál parku je ohraničen litinovým plotem. V jižní části navazuje na plot ohradní zeď s cimbuřím, která byla vybudována z lomového kamene a kvádrů. Součástí stavby jsou dvě bašty s půlkruhovým vchodem a klíčovou střílnou.


Foto: autor
Zdroj: NPÚ a zámek Sychrov


www.npu.cz, www.zamek-sychrov.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kapelník Fleretu: „Když s námi zpívá 25-tisícový dav, kam se na nás hrabou Alexandrovci.“

fleret zdenek hrachovyFolková skupina Fleret, která nedá dopustit na valašskou krajinu, je populární nejen na Moravě. Jejím velmi důležitým článkem byla „královna lidové písně“ Jarmila Šuláková. Nejen o ní si s námi povídal kap...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Příběh sester, které stály za vznikem parfumerie Douglas

Parfumerie Douglas perexUž jako malé dítě je Marie Carstensová fascinována parfémy hamburských dam. Proto si se sestrou Annou slíbí, že si jednou otevřou vlastní parfumerii.

 

...

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Jak ideologie pronikaly do filmu

Film Europe PEREXDistribuční společnost Film Europe, ačkoli na takovém podnikání sotva může něco vydělat, už drahnou dobu zásobuje českou i slovenskou veřejnost legendárními, ještě v dobách předzvukových vzniklými filmy, od jejichž natočení mnohdy uplyn...