Recenze knihy Psychiatrie a filosofie
Banner

Recenze knihy Psychiatrie a filosofie

Tisk

Psychiatrie a Filozofie200

Titul knihy „Psychiatrie a filosofie“ Erwina Strause (1891–1975), německo-amerického neurologa, psychologa, psychiatra a filosofa, známého u nás jen ze samizdatu, poprvé publikované v r. 1963, budí dojem, že se v ní čtenář dozví něco zejména o psychiatrii. Ovšem jak sám autor poznamenává, byla mu psychiatrie cestou k filosofickým problémům a pokusu o jejich řešení (159).

 

Tak i úvod je spíš než filosofií psychiatrie náčrtem heideggerovských myšlenek k tomuto tématu, a podobně i dále je text řadou filosofických analýz založených na příkladech vybraných „z pokladnice banalit“ (154), jako např. rozbor schopnosti napřímit, která je vyložena jako předpoklad smyslové zkušenosti a vědomí, nebo úvaha o „opětovném vidění“, jež se vysvětluje analogií s kartami, či srovnání vidění stolu očima za normálního stavu a při „zakaleném“ vědomí.

Za základní motiv bludu a jeho podivnosti, odlišnosti od normality, pokládá Straus selhání komunikace. Komunikace je podle něj zprostředkována „viditelným vůbec“, my bychom řekli: realitou; resp. „viditelné“ tu vystupuje jako část za celek, za uvědomované. Vnímání téhož obrazu dvěma či více lidmi je znemožněno tím, že nemocný „není při smyslech“, smysly nefungují jako zprostředkovatel reality, nýbrž jako tvůrce falešného obrazu. Ústup od reality znamená ústup od nám všem společné reality a od možnosti komunikovat.

Straus rozvíjel chápání duševní nemoci nikoli jako projev poruchy centrálního nervového systému, nýbrž jako projev narušeného vztahu člověka ke světu. To, že základní otázky psychiatrie nelze řešit v rámci přírodních věd, ale je třeba její spolupráce s filosofií, dokládá přítomným textem. Duševní zdraví je třeba podle něj chápat jako normu, duševní nemoc jako její destrukci a základním teoretickým, resp. filosofickým problémem se stává postavení člověka ve světě. Straus navrhuje psychiatrii i medicínu propojit s humanitními vědami a filosofií. Měla tak vzniknout zcela nová disciplína, tzv. medicínská antropologie.

Psychiatrie a Filozofie
Název: Psychiatrie a filosofie
Autor: Erwin Straus
Původní název: Psychiatrie und Philosophie (1963)
Žánr: odborná literatura
Nakladatelství: Triáda
Rok vydání: 2023, vazba brožovaná
Počet stran: 192
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: https://www.i-triada.net/product-page/erwin-strauss-psychiatrie-a-filosofie


 

Přihlášení



Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Textař skupiny Kabát: „Texty se tak nějak cenzurujou samy.“

kabat logoSkupina Kabát je pro mnohé synonymem nejlepší české kapely. Ať si o nich každý myslí co chce, není snad nikoho, kdo by neznal její texty a nevybavil si Pepu Vojtka za mikrofonem. My jsme zpovídali basistu, k...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Jak na duševní rovnováhu. Terapie systému vnitřní rodiny léčí

Tohle všechno jsem jáNakladatelství Portál vydalo zajímavou knihu rodinného terapeuta Richarda Schwartze, který se zaměřuje na terapii systémů vnitřní rodiny. Knížka má příznačný název Tohle všechno jsem já. Jak brzy pochopíte, má to své opodstatnění...


Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Nejhledanější muž - Philip Seymour Hoffman v hlavní roli špionážního dramatu. Napsal mu ji John le Carré

Nejhledanejsi muz 200Dlouho očekávaný snímek A most wanted man (Nejhledanější muž) na motivy románu Johna le Carrého (autora bestsellerů Jeden musí z kola ven a Nepohodlný) vstoupil 4. září do českých kin. Nedávno zesnulý herec, kte...