Za všechno může dopamin

Za všechno může dopamin

Tisk

DopaminMožná jste si všimli, že poslední dobou se slovo dopamin jaksi skloňuje ve všech pádech a že se o tomto hormonu hodně píše. Já objevila knihu nazvanou Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva. Vyšla pod nakladatelství Dokořán ve spolupráci s Argem a napsali ji Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long. Čekat můžete populárně naučnou publikaci přinášející spoustu zajímavých informací o této zázračné molekule, která ovlivňuje celý náš život a bez níž bychom nemohli fungovat.

Zkuste se zamyslet nad tím, proč se tak často střídají vaše nálady a proč potřebujete neustále po něčem bažit? Proč je pro vás tak důležitý sex a získání atraktivní krásky či pořádně osvaleného týpka, proč si nemůžete pomoct, když je nablízku hodně dobré jídlo, váš oblíbený alkohol či čokoláda, odkud se bere ta neuvěřitelná energie, která vám pomůže přežít i tu nejtěžší akutní situaci, při níž musíte zafungovat a ochránit svou rodinu? Proč tak snadno vzniká závislost na drogách a co s námi dělají? Jak dosáhnout rovnováhy uvnitř sebe samých, proč někteří lidé jsou tak vnitřně rozervaní a mají různé duševní poruchy, například bipolární poruchu?

Dopamin patří mezi hormony a neuropřenašeče, vzniká v našem mozku a nervové soustavě. Říká se mu také hormon štěstí a ovlivňuje naši motivaci, emoce, ale i svalové napětí a koordinaci těla. Úzce se pojí se všemu druhy závislostí na všem, čeho se jen velmi těžko vzdáváme. Kniha vysvětluje, co se děje s lidmi, když mají dopaminu hodně či málo, přináší spoustu praktických příkladů ze života nebo nejnovějších vědeckých výzkumů. Je rozdělená do několik kapitol pojednávajících o drogách, lásce, kreativitě a šílenství, radosti, touze po moci a úspěchu, schopnosti dotahovat věci do konce, nebo o tom jak těžké je dosažení harmonie a rovnováhy. Určitě doporučuji, kniha je zajímavá a může vám pomoci si ledacos uvědomit. Níže ještě přidávám anotaci.

Proč jsme tak posedlí věcmi, po nichž toužíme, ale po jejich dosažení o ně rychle ztratíme zájem? Jak to, že se vášeň tak rychle mění ve lhostejnost? Z jakého důvodu tolik lidí upadá do pasti závislostí? A proč lidé neztrácejí naději ani v těch nejhorších časech a umí skvěle řešit obtížné situace? Odpověď skrývá jedna jediná chemická látka v našem mozku: dopamin. Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long ve své knize rozebírají roli této zásadní molekuly v navazování vztahů a vzniku závislostí na drogách i sexu nebo její význam pro schopnost plánovat. Líčí také souvislost dopaminu s kreativitou a šílenstvím či jeho možnou spojitost s politickým přesvědčením. Dopamin podle autorů do značné míry definuje lidské chování a má rovněž zásadní podíl na evolučním úspěchu lidstva během posledních desítek tisíc let. Zároveň ale s nástupem nejnovějších technologií představuje pro náš druh i smrtelné riziko, pokud se nebudeme snažit z jeho pevného, avšak neodolatelně svůdného stisku alespoň částečně vymanit.

Dopamin

Název: Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva
Autor: Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long
Překlad: Pavel Pecháček
Nakladatelství: Dokořán a Argo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304
Hodnocení: 85%

https://www.dokoran.cz/index.php?Molekula_ktera_urcuje_osud_lidstva&;p=book&id=1471


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jirka Hadaš: „Mám vždy velkou radost, když s námi děti blbnou a řádí a jsou spokojené.“

hadas perexZanedlouho se bude v Amfíku Bukovina u Uherského Hradiště konat velká akce pro děti – Pigyáda. Na ní se objeví dětmi oblíbený kouzelník Jirka Hadaš, který je velmi dobrým kamarádem s prasátkem Pigym. Neváhali jsme proto a položili mu několik ot...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Farmářské trhy na Kubáni mají genius loci. Nechybí kulturní vystoupení!

Trhy UVODTřikrát týdně - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu - se na pražském Kubánském náměstí konají farmářské trhy. V oba všední dny do večera, v sobotu do dvou. Čerstvou zeleninou a ovocem voní na dálku, nabízejí pestrý sortiment i z jiných komodit, mají rod...


Literatura

Město plné oken aneb když střela může přijít odkudkoliv...

mesto plne oken 200V nakladatelství Kalibr vyšel první díl ze série s „geniálním, zábavným a totálně nesnesitelným vyšetřovatelem“ od Roberta Pobiho s názvem Město plné oken.

...

Divadlo

„Ani tá najväčšia moc nemá večné trvanie, pokiaľ nie je založená na morálnych hodnotách.“ Alexander Dubček

dubcek 200Mestské divadlo v Trenčíne uviedlo tento rok novú hru Nádej Dubček, ktorú si milovníci divadla môžu opätovne vychutnať už tento mesiac. Repríza sa uskutoční 23. mája v Dome armády v Trenčíne.

...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...