Nemoci a syndromy nazvané podle lékařů, kteří je vymysleli

Nemoci a syndromy nazvané podle lékařů, kteří je vymysleli

Tisk

eponyma v medicíněNakladatelství Grada vydalo velice zajímavou publikaci s názvem Eponyma aneb po kom to slovo je. Autorem je docent Petr Bartůněk, lékař a známý autor mnoha populárně naučných knih se zaměřením na etické problémy v medicíně a další témata. Tentokrát se jeho kniha věnuje názvosloví mnohých nemocí a původu jejich vzniku často tkvícím ve jméno lékaře, který je objevil. Těšit se můžete na skvělé grafické zpracování knihy a spoustu informací.

Tahle knížka si právem zaslouží pozornost. Chápu, že každý asi není takový fanda do dějin medicíny jako já, ale věřím, že si ledaskdo rád přečte něco zajímavého o mnoha významných českých i světových lékařích z různých dob, kteří se zasloužili o to, že je dnešní medicína natolik vyspělá, že lidé neumírají na banální infekce ani je nikdo neřeže zaživa při světle petrolejových lamp. Publikace je vlastně jakousi encyklopedií, která vás seznámí s názvy mnoha nemocí (garantuji vám, že o mnohých z nich jste v životě neslyšeli) a osvětlí vám, odkud tento pojem pochází a který zasloužilý lékař ho vymyslel. V knize najdete jak popis konkrétní nemoci či syndromu, tak také životopis a stručné informace o daném lékaři. To si myslím, že jsou cenné informace, souhrnně takto v kostce, pro studenty medicíny, ale zároveň i historie a dějin medicíny, což je opravdu krásný obor.

Oceňuji skvělé grafické zpracování knihy, které se mi opravdu líbí. Mě tam fascinuje ta fialová barva, která tomu dodává jakousi důstojnost, nádech tajemna a čehosi příjemně starodávného. Z knížky na mě dýchá přesně to, co stojí za to poznat a přečíst. Publikace má i příjemné tvrdé desky. Jediné, co mě rozčiluje, je příliš malé písmo textu. Takže bez brýlí ani náhodou. Já jsem velmi ráda, že jsem se dozvěděla o existenci mnoha lékařů, které bych jinak nepoznala, a o jejich zasloužilé práci. Každý lékař má svou dobovou fotografii, popis svého života a práce, pak následuje v rámečku vysvětlení názvu nemoci, kterou objevil. Určitě doporučuji!

eponyma v medicíně

Název: Eponyma v medicíně aneb po kom to slovo je
Autor: Petr Bartůněk
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224
Hodnocení: 90%

https://www.grada.cz/po-kom-to-slovo-je-aneb-eponyma-v-medicine-13607/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rád se nechám překvapovat, tvrdí herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň

Barton rozhovor perexHerectví, zpěv, moderování, besedy, pedagogická činnost… I když Jiří Bartoň vystudoval filmovou a divadelní historii,věnuje se už mnoho let herectví a to nejen v divadlech. Už před časem nastudoval šansonový recitál, objevil s...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Sdílená kola hitem hudebních festivalů. Na Rock for People je využily téměř dva tisíce lidí, teď míří na Colours of Ostrava

nextbike200Rock for People, Colours of Ostrava, koncert Bena Cristovaa v O2 areně, Brněnská muzejní noc, Majálesy nebo Zlín Film Festival a mnoho dalších eventů. Mimo skvělého kulturního programu je spojuje i bikesharing. Na všech jmenovaných akcích jezdí s...


Literatura

Bulat Okudžava v tvorbě našich umělců

Okudzava perexBrněnský muzikant a filmový dokumentarista Jiří Vondrák sestavil poutavou knihu o jednom z nejznámějších ruských písničkářů a básníků: Bulat Okudžava: od Nohavici k Provázku. Poprvé tohoto lidm...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

11. ročník Festivalu argentinského filmu

Cine argentino200Velvyslanectví Argentinské republiky ve spolupráci s pražským kinem Lucerna organizuje letos již 11. ročník Festivalu argentinského filmu Cine Argentino. Uskuteční se ve dnech 14. - 18. října v Paláci Lucerna.

...