Kdo jsem a co tady dělám?

Kdo jsem a co tady dělám?

Tisk

Kdo jsem a co tady dělám

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

 

Knížka populárním způsobem zpřístupňuje cenné informace z psychologie a existenciální filozofie, přibližuje názory V. E. Frankla a Irvina D. Yaloma, představitele existenciální psychoterapie. Zakladatelem této psychoterapie, jíž se říká i logoterapie (logos = smysl), je neurolog a psychiatr Viktor Emanuel Frankl (1905–1997), který přežil věznění v různých koncentračních táborech a za války přišel skoro o celou svou rodinu kromě sestry, jež se zachránila emigrací do Austrálie. Po válce pak publikoval knihu s příznačným názvem A přesto říci životu ano. Podstatou logoterapie je najít smysl života i v utrpení a těžkých časech, zbavuje člověka strachu z vlastní existence nebo budoucnosti a snaží se o prevenci sebevražd.

V tomto duchu se nese tato publikace, která pozitivně motivuje nejen k tomu, abychom si vážili života a pochopili jeho smysl, ale také abychom uměli pracovat se svými emocemi, myšlenkami, nenaplněnými touhami a sny a nebáli se svůj život změnit k lepšímu a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Útlá knížečka nenabízí žádné hluboké myšlenky, ale je spíše praktickým průvodcem s mnoha cvičeními, která si můžete samostatně vyzkoušet. Návody ukazují, jak lze rozepsat a obodovat různé životní hodnoty a podívat se na svůj život z nejrůznějších úhlů pohledu, dokonce si můžete napsat také vlastní pohřební řeč. Autor představuje i cvičení a terapeutické praktiky existenciálních psychologů V. E. Frankla a Irvina D. Yaloma.

Kniha vám určitě bude k užitku, možná budete dokonce překvapeni, co se ještě o sobě dozvíte. Povede vás k tomu, abyste se naučili rozhodovat se sami za sebe a svých rozhodnutí se nebáli, ať už jsou jakákoliv. V závěru mě potěšila i práce s výkladovými kartami, které pracují s projektivní metodou a stávající se dnes již běžnou praxí nejednoho psychologa. Nejde přece jen o doménu kartářek a už vůbec ne o nějaké předpovídání budoucnosti, jak by si možná leckdo mohl myslet.

Kdo jsem a co tady dělám

Název: Kdo jsem a co tady dělám? Průvodce praktickou sebezkušeností
Autor: Rostislav Honus
Počet stran: 136
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 85%

https://obchod.portal.cz/hry-a-treninky/kdo-jsem-a-co-tady-delam/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Kniha od odborníků: Léčebné konopí v současné medicínské praxi

lecebne konopi v soucasne medicinske praxi 200V červnu vyšla pod hlavičkou nakladatelství Grada kniha Léčebné konopí v současné medicínské praxi hned několika expertních autorů pro zdravotníky.


Literatura

Britská erotika na pultech knihkupectví. Čtrnáct povídek o milostných touhách

200 14podobDomnívali jste se, že jsou Angličané bez milostné fantazie a celkově tak nějak „suchý“? Tato kniha vás pravděpodobně vyvede z omylu.

...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Festival Film a architektura 2023 nabídne dosud nejbohatší filmový výběr, speciální doprovodný program i výjimečná místa promítání

filmarchitektura 200Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, t...