Šafránové quinotto aneb všechno, na co je chuť v jednom
Banner

Šafránové quinotto aneb všechno, na co je chuť v jednom

Tisk

safranMěla jsem chuť na šafrán. Mám ho ráda v rizotu i těstovinách. Rýžové těstoviny jsem měla nedávno – čili rýži a těstoviny v jednom. Chuť na jedno i druhé tedy chyběla. Na quinou byla intenzivní. Rovněž na chilli, eidam, sýr s bílou i modrou plísní, olivy. Neváhala jsem a bylo z toho šafránové quinotto. Nebo všechno, na co mám chuť v jednom. 

Co mi totiž chybělo, byl čas. Čas na postupné vaření risotta jak se patří včetně stání u sporáku. Zároveň čas pokročil a věděla jsem, že nic těžkého na žaludek s osmaženou cibulí, česnekem není dobrá volba. Jít spát hladová jsem odmítla jako první - neusnula bych. Se žaludkem plným risotta jak se patří se záplavou sýru a másla bych spala těžko, pokud vůbec. Šafránové risotto zachránilo mě, můj žaludek i můj spánek – vařilo se samé a o necelou půl hodinu jsem měla vidličku plnou lahodného pokrmu. Navíc, šafrán je léčivý a podporuje trávení. Stačí ho opravdu špetka - jak se říká o šafránu.

1 porce - pokud více, vynásobte podle aktuálního hladu a zájmu strávníků

Připravte si:

40 - 50 g quinoy (u mě barevná, dejte, jakou máte - bílou, červenou, černou, barevnou)
sůl
čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek (stačí špetka)
čerstvě v hmoždíři podrcený zelený pepř (můžete i černý, barevný)
šafrán (špetka pravého nebo nepravého šafránu - žluť barvířská, případně kurkumy)
1 polévkovou lžící másla (propuštěného másla ghí, oleje)
150 - 200 g zeleniny dle vaší volby (u mě vše z mrazničky: nakrájená tykvička hokkaido, mrkev, celer, petržel, hrášek, kukuřice, nasekaná chilli paprička, olivy)
1 hrst sýra nakrájeného na kostičky dle vaší volby (u mě z mrazničky eidam, sýr s modrou plísní, sýr s bílou plísní)
nasekanou petrželku a celerovou nať (u mě z mrazničky)

Postup:

1. Quinou jsem na sítu propláchla studenou vodou. Takhle určitě nebude hořká.
2. Dala do hrnce, zalila vodou asi 2 - 3 centimetry nad quinou, osolila. Přidala šafrán, muškátový oříšek, zelený pepř. Olivy, měla jsem vcelku nakrájela a spolu se sýrem dala z mrazničky – aby povolili na talíř. Polovinu petrželky a celerové natě spolu se zeleninou dala ke quinoa. Nechala svařit a pod pokličkou na minimu za asi 15 – 20 minut doměkka uvařila.
3. Pokud se voda nevyvařila a zůstala, quinou pořádně slijte, aby v ní nezůstala ani kapka. Jinak budete mít kaši. Do horké vmíchala vidličkou máslo – vidlička oddělí zrníčka – polovinu sýra a oliv.
4. Quinotto jsem dala na zbylý sýr na talíři –  neodolatelně ho roztopí. Posypala zbývající natí a jde se na to! Ze středu, kde je sýr! Máte rádi natahující se žvýkačkový? Tak neváhejte, přesně takový je a všechna ta lahodná dobrota kolem. Hladoví nebudete!

Určitě vás zajímá:

Quinoa je jedna z mála rostlin, která má v sobě celý protein. Čili obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin. Právě ty si organismus neumí vytvořit sám. Přijímáme je ze stravy. Quinoa udrží zdravé pevné kosti, předejdete osteoporóze neboli jejich řídnutí. Má omega 3 mastné kyseliny pro zdravé srdce, komplexní sacharidy udrží stabilní hladinu cukru v krvi, chrání před chudokrevností. Jako jedna z mála rostlin obsahuje riboflavin, podpoří trávení a zdravé vlasy, poškozené opraví, zajistí růst nových. V nabídce je bílá – jemná, černá a červená – chuťově výraznější. Váháte? Dejte si všechny najednou a rozhodněte se pro quinou tříbarevnou. Barevná trojice najednou je příjemná a harmonická. Barevně i chuťově.

Základní příprava:

Quinou jsem propláchla, takhle určitě nebude hořká, dala do hrnce. Přidala vodu asi 2 - 3 centimetry nad quinou. Osolila a na minimu pod pokličkou za 15 - 20 minut uvařila. Hotovou můžete, nemusíte propláchnout. Quinoa je výborná příloha namísto rýže, brambor. Zastoupí těstoviny, zavářku do polévky. Polévku zahustí, chutnat bude i bez jíšky. Bezlepková quinoa je skvělá se zeleninou, sýrem, čímkoli. Na slano i na sladko.

Namísto pravého šafránu – měsíček lékařský:

Pročišťuje krev a upravuje krevní oběh. Je bylinné antibiotikum. Uvolňuje napětí, křeče, organismus zbavuje škodlivých látek. Obsahuje vitamín C a lykopen, účinný antioxidant, který posiluje zejména při zátěži zdraví organismu. Ten ho dobře přijme, když měsíček projde krátce varem a je tepelně upravený například uvařený spolu s quinoou.Měsíček lékařský můžete použít čerstvý nebo sušený: oranžové nebo žluté okvětní lístky.Výborný je i jako čaj, stačí zalít a nechat 5 - 10 minut louhovat. Dobře se také kombinuje s jinými bylinkami, například meduňkou, mátou, šalvějí.

safran

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Fotografie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Najezte se na louce nebo v lese

les a louka  200V poslední době je moderní všímat si darů přírody a s tím souvisí i trend jezení divokých rostlin. Na ruku mu jde i kina Les a louka na talíři obsahující 150 receptů z divoké kuchyně.

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Matt Damon je pryč, přichází Renner a Bourneův odkaz

Bourneův odkazTrilogie sledující osudy Jasona Bourna si získala velký obdiv kritiků i diváků. Tajný agent se vynořil z moře se ztrátou paměti a postupně začal zjišťovat, čeho se účastnil a kým vlastně je. Jeho napínavou akční pouť ...