Hojení vnitřních ran aneb jak se vypořádat s duševním zraněním

Hojení vnitřních ran aneb jak se vypořádat s duševním zraněním

Tisk

hojeni (2)Kdo by někdy nezažil ten pocit křivdy, lítosti, bezmoci, urážky, nepochopení, ublížení a zranění! Jsou to zkrátka rány, které na našem těle na první pohled nejsou vidět, protože nemáme modřiny a nekrvácíme. Ale to neznamená, že nám nekrvácí srdce a že necítíme bolest. I vnitřní bolest dokáže člověka pěkně potrápit, ba přímo často zasáhne mnohem více, než facka nebo herda do zad. Knihu, která se věnuje tomu, jak pracovat se svým vnitřním zraněním, napsal Rolf Sellin a vydalo ji nakladatelství Portál. Co od ní lze čekat?

Nemusíte být bolestínci nebo lidé, kteří prožili hluboké trauma, abyste po knize sáhli. Knížka velmi srozumitelným způsobem promlouvá ke každému, kdo se kdy cítil psychicky špatně a vnímal psychickou bolest a citové zranění. Tímto zraněním se může stát cokoliv, i méně závažné věci. Nedá se posoudit, kdo je na tom hůře a co považovat za trápeníhodné a co nikoliv, protože každý člověk je jedinečná bytost, máme různě citlivou nervovou soustavu, odlišné osobnosti a prožíváme stejné události různě. Rolf Sellin se věnuje vysoce citlivým lidem, kteří opravdu prožívají své emoce velice silně a do hloubky. Někdy stačí jen jediné slovo od kolegyně z práce a už se citlivý člověk může začít cítit velmi špatně.

Ve svých předchozích knihách Vysoce citliví lidé mezi námi (Portál 2021) a Blíž tě nepustím (Portál 2019) o nastavování hranic již ukázal, jak pracovat s emocemi a udržet se při dobrém psychickém zdraví, i když jsme neustále pod palbou vnějších vlivů, které musíme zpracovávat. Rolf Sellin je původním vzděláním architekt, ale když zjistil, že i on patří mezi HSP, tedy vysoce citlivé osoby, začal se touto tématikou zabývat hlouběji a na toto téma napsal několik knih.

Jako cíl této knihy vnímám to, že učí a nabádá lidi k tomu, aby si uvědomovali jak se cítí a proč se tak cítí, aby své skutečné emoce nepotlačovali, ale uměli je konstruktivně zpracovávat tak, aby to nezpůsobovalo problémy ani jim, ani jejich okolí. Citová zranění v nás totiž mohou zůstávat velmi dlouho a ovlivňují naše další chování v různých situacích a vůči druhým lidem, ovlivňují celý náš způsob života.

Knížka je zaměřena prakticky. Kromě konkrétních příkladů různých situací ukazuje psychologické techniky, pomoci nichž si můžete sami ledacos v sobě vyřešit. Setkat se můžete s návody na to, jak odpustit sobě i druhým, jakým způsobem převyprávět to, co se vám stalo a srovnat se s tím, různé způsoby vizualizace a mnoho dalšího. Je vidět, že si s tím autor vyhrál a je neskutečně kreativní. Knihu určitě doporučuji citově labilním a velmi citlivým lidem, zejména mladým lidem, kteří neví, co se sebou – mohla by jim pomoci. Pokud už máte svoje techniky, metody a způsoby, jak si zpracovávat vlastní emoce, máte už ledacos odžito a věci tolik neprožíváte, knížku v podstatě nepotřebujete a nemusí vás rušit zbytečné a sáhodlouhé analýzy jak na to. Jestliže ale v sobě nosíte spoustu nevyřešeného, nebojte se do knihy ponořit a třeba se i v něčem inspirovat. Ruku na srdce, kdo má čistý stůl?

hojeni


Název: Hojení vnitřních ran
Autor: Rolf Sellin
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2023
Počet stran: 199

https://obchod.portal.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=LVBK100101


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Felix Holzmann znovu na scéně.

200roz12. října 2013 uvedlo pražské divadlo Semafor premiéru pořadu herce, moderátora a režiséra Davida Šíra s názvem NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA. A protože to je bezesporu ojedinělá příležitost, přinášíme čtenářům rozhovor s Davidem nejen o tomto pořadu, ale...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Směsi květů a koření od Sonnentoru posunou vaše kuchařské umění do nadpozemských výšin

sonnentor 200Je obecně známou pravdou, že jíme i očima. Pohled na krásně nazdobený pokrm zahřeje u srdce nejen jeho tvůrce, ale i všechny potenciální strávníky. Dobré a oku lahodící jídlo jednoduše přináší radost, to je holý fakt. Trikem, jak povýšit gast...


Literatura

Zkurvenej příběh

zkurvenej pribeh200Bernard Minier, jeden z populárních francouzských spisovatelů, přichází s novou knihou. „Zkurvenej příběh“ je i přes svůj vulgární název inteligentní román, další mrazivá detektivka s jedinečným podpisem svého autora.

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Průvodce nekonečným seriálem

ulice pruvodce serialem 200Na televizních obrazovkách se s ním setkáváme večer co večer po dobu 8 let. A o čem že je řeč? Přeci o seriálu Ulice, který odstartoval své vysílání 5. září 2005 a nadále se těší divácké přízni.