Dnes se hodí vařit jednoduše a chutně

Dnes se hodí vařit jednoduše a chutně

Tisk

uvareno jednoduse a chutne200Nakladatelství Esence vydalo další kuchařku Eriky Pilátové. Po knize Mám napečeno přichází titul Uvařeno jednoduše a chutně.

 

 

Autorka mě zaujala hnedka v krátkém úvodu, kde psala, že nemá ráda, když někdo říká, co se smí a co ne s tím, že každý má jiné chutě, jiné návyky a vyrůstal v jiném prostředí. „Pokud si najdete v této knize, byť jediný recept, který si zamilujete, budu ráda. I pokud se jí budete jen kochat, budu ráda. A pokud vás bude bavit celá, budu šťastná,“ dodává zde.

Na úplném začátku najdete rady, co s bylinkami a následují recepty rozdělené do těchto kapitol: Polévka je grunt, Co dům dal, Z jednoho hrnce, Bez masa, Maso bude a Slané pečení. Na konci je zase stránka tipů co s rajčaty a také rejstřík.

U každého receptu je informace o době přípravy a pečení, seznam surovin (nejčastěji na čtyři porce) a popis přípravy. Ten je napsán velmi jednoduše a také stručně – ve většině případů se vejde do jednoho odstavce. Přesto je však srozumitelný a jasný. Nechybí ani krásné a čisté fotografie pokrmů.

„Dýňové špagety
Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření 30 minut

Potřebujete (na 4 porce): 1 balení špaget, 1 cibuli, 1 stroužek česneku, 300 g dýně, 2 lžíce másla, 150 f balkánského sýra nebo fety, sůl, pepř

Dýni nastrouhejte na hrubém nebo jemném struhadle. V hlubší pánvi zahřejte máslo. Opečte na něm najemno nakrájenou cibuli. Po chvíli přidejte nahrubo nakrájený česnek a dýni. Vše společně opečte. Směs pak osolte a opepřete. Podle chuti můžete vmíchat oblíbené bylinky. Špagety uvařte podle návodu. Vmíchejte je do pánve s dýňovou směsí. Přijdete rozdrobený sýr a poté špagety rozdělte na talíře.“ (str. 38)

Z jídel mě hodně zaujala studená kefírová polévka z červené řepy, kuřecí závitky s batáty a balkánská věc s mletým masem, kuskusem, zeleninou a balkánským sýrem. Tyto chutě si dovedu představit společně a už se těším, až to vyzkouším.

Spousta receptů mi připomínala jídla, na která nedám dopustit. Pracuji z domova a je tak pro mě důležité si připravit nějaký rychlý a jednoduchý pokrm. V mém případě je jeho základem často právě například kuskus nebo těstoviny a zelenina. Proto pro mě návody nebyly překvapivé, spíše šlo o inspiraci, co můžu k sobě spojit a jak svůj jídelníček obměnit. Kdo však tápe nad tím, co si připravit rychlého a hlavně dobrého, tuto knihu by si rozhodně neměl nechat ujít!

uvareno jednoduse a chutne

Uvařeno jednoduše a chutně
Autor: Erika Pilátová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/586159-uvareno-jednoduse-a-chutne.html


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Barbora Šťastná: “Nej kniha je ta, na které právě pracuju. Tu nejvíc miluju i nenávidím současně.”

Bara Stastna 200Přinášíme vám rozhovor s Bárou Šťastnou, zakladatelkou Šťastného blogu a autorkou několika knížek. Přečtěte si, co pro ni znamená štěstí, na čem teď pracuje, nebo jak se od ostatních liší její poslední kniha.

...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Začněte žít zero waste

Bez obalu200V nakladatelství Jota vyšla první česká kniha o životním stylu zero waste, tedy bez odpadu. Biblí tohoto způsobu života je kniha Domácnost bez odpadu od Bei Johnson a je fajn, že máme konečně plnohodnotného českého zástupce.


Literatura

Životní příběh „Křečka“ Hammonda

hammond na hrane 200Nakladatelství XYZ ve spolupráci s Albatros Media dostala po šesti letech na český trh knihu Na hraně: Můj životní příběh od Richarda Hammonda. Ten je především hvězdou televizního pořadu o autech Top...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Vyšla kniha o pozapomenutém filmaři Chrisi Markerovi

chris markerPřečte-li dnes někdo jméno Chrise Markera, málokomu něco řekne. Nanejvýš si vybaví, že jeho experimentální, ze statických záběrů složená Rampa (na snímku) poskytla námět Gilliamovu sci-fi 12 opic<...