Rozhodněte se v době těhotenství a porodu správně

Rozhodněte se v době těhotenství a porodu správně

Tisk

Co-je-pro-me-dobre perexAť už je pro vás oblast těhotenství a porodu zcela nová, nebo se do toho chystáte už opakovaně, pak téma „aby to bylo co nejlepší“ je aktuální v obou případech. A pokud vám vadí svým způsobem přeinformovanost, protichůdné nátlaky nebo nedostatek informací tam, kde byste chtěli vědět více, je tato kniha přesně tím, co hledáte.

 

Její autorkou je porodní asistentka a cokoliv vás k uvedenému tématu napadne, to tady najdete.

Od těhotenství, vyšetření, testů, po porod a vše, co se kolem něj děje.

Zachází do témat běžných a psychologických, stejně jako do témat velmi pro ženu intimních nebo ukrytých za rouškou toho, co nám lékaři neřeknou, protože to je pro ně prostě jednodušší.

A upozorním hned zkraje, že nejde o žádné vzletné teorie o důležitosti vlastního názoru a těla a stavění se na zadní, ale o docela přehledně a pěkně zpracované informace a dění kolem nastávajících maminek s tím, že máte zcela volnost poddat se bezpečí konvenčního porodnictví, stejně jako upřednostnit něco alternativnějšího.

Ale pokud se pro cokoliv rozhodnete, budete s touto knihou mít pocit, že jste se rozhodla SKUTEČNĚ INFORMOVANĚ.

Tolik rizik a přitom to základní bylo zcela opomenuto!

To je tedy můj dojem a má vzpomínka. Jak velkou roli hraje v prožívání těhotenství dnešní ohromná přeinformovanost a orientace na riziko a jeho předcházení, což někdy ve výsledku může napáchat víc škody než užitku?

Já si vždycky připadala divná, když mi nevyhovoval nemocniční pobyt a byla jsem z něj neskutečně unavená.

„Objevuje se zde celá řada emočních a sociálních následků. Ženy v nemocnici budou s větší pravděpodobností odděleny od partnera a rodiny, přinejmenším na určitou dobu, a nebudou mít přístup k jídlu, pití, oblečení a nebudou mít možnost volby. Nebudou mít dostatek soukromí, budou se cítit samy, nebudou moci spát. Budou trpět nedostatkem soukromí, samotou, spánkovou deprivací, fyzickým omezením, nedostupností jejich obvyklého jídla a běžných činností, pocity zahlcení a nedostane se jim stejné míry podpory jako doma.“

IMG 20221208 114111 - kopie

Jak přesné… a stačil mi jeden jediný den a noc na společném pokoji! Neustálý hlad, který rozhodně neuspokojil salám v igelitu a jeden rohlík. Ostaně, na tom má žít kojící matka? A perlička byla, že když jsem jídlo nestihla kvůli všemu pobíhání po odděleních, odevzdávání kojících deníků, tak večeře prostě zmizela.

Měla jsem úžasné štěstí na jednopokojové nadstandardy, takže na tento stres mohu už jenom vzpomínat. Potřeby rodících matek jsou často přehlížené a mezi nimi je i dost tak jednoduchých a zdánlivě malicherných jako ta, kterou popisuji já. Jsem moc ráda, že i toto někdo ví a popisuje, že i z tohoto úhlu pohledu jsem si mohla, byť zpětně, připadat normální.

Důležité otázky

V knize je mnoho otázek, které je dobré si v určitých fázích těhotenství a přípravy k porodu položit. Roztřídíte si s jejich pomocí v hlavě to, kdy mluví VAŠE POTŘEBA a kdy strach nebo OVLIVNĚNÍ ZVENČÍ.

Naučíme se tak ujasnit si svoje potřeby a přiřadit k nim základní informace o porodu a těhotenství.

Ačkoliv je autorka Britka a popisuje britské zdravotnictví, velká část je společná.

Celkový dojem bych vyjádřila tak, že tato malá knížečka je informačně velmi hodnotným KURZEM S PORODNÍ ASISTENTKOU.

A kniha Co je pro mě dobré vám dá ten čas, tu péči, vysvětlení i ty správné otázky, abyste posoudila, co je pro vás dobré.

O autorce:

Sara Wickhamová je porodní asistentka, učitelka, spisovatelka a nezávislá badatelka, která svůj čas dělí mezi psaní, online kurzy, semináře, poradenství a vytváření pomůcek pro porodní asistentky a průvodkyně narozením. Žila a pracovala na Novém Zélandu, ve Velké Británii i USA, byla redaktorkou odborných časopisů a přednášela v pětadvaceti zemích světa. Její záměr je inspirovat a přinášet osvětu porodním asistentkám, dulám, ženám a rodinám.

Co-je-pro-me-dobre obalka

Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu
Knihu vydalo nakladatelství Alferia
Original: What A Right for Me
Přeložila: Veronika Šilařová

Hodnocení: 98 %

www.alferia.cz/co-je-pro-me-dobre-sara-wickhamova/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Je to crazy a mělo to být crazy, říká Vlady Gryc o svém novém klipu Tchýně

vlady perexJe to pár dnů, co představil zpěvák a textař Vlady Gryc svůj první videoklip s písničkou Tchýně. Zatímco hudba je dílem Hellmuta Sickela, postavu příšerné tchýně si ve zmíněném klipu střihla šansoniérka a muzikálová herečka Renata Drössler. I...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

JuWital s. r. o. je machr na imunitu. Zdraví máme jen jedno!

juwik perexLéto nám dopřává habaděj slunce a deště jakbysmet. Jenže perná vedra vysušují naše těla a je potřeba jim dodat patřičné stavební látky. Každý totiž ví, že slunce je dobrý lékař, ale také krutý vládce. K tomu časté střídání teplot mnohdy zapříčini...


Literatura

Dítě třetí říše

Dítě třetí říšeSilný emotivní fiktivní příběh, který sice není čtením k odpolední kávě, ale rozhodně nepostrádá napětí. Lenka Kališova ve své recenzi neprozradí víc, než je nutné, a zároveň vás naladí na další knihu. Nebude chybět ani romantická zápl...

Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...