Jana Štrausová: Poselství dětí nového věku

Jana Štrausová: Poselství dětí nového věku

Tisk

Poselstvi deti perexSestoupit z hlavy do srdce je největší dar, který můžeme sami sobě i svému dítěti dát. A právě toto sestupování nás bude po celou dobu fascinovat. Rezervujte si pro sebe dost času, protože knihy Jany Štrausové nás vedou do dětského světa, rozpomínají nás na vlastní dětství, což považuji asi za nejsilnější zážitek z knihy.

 

Zážitek ale ryze individuální. Dětské vyjadřování, popisy jednoduchých a tak pravdivých emocí dětí, jejich slova, jejich přemýšlení, jejich náhled na svět. Ať už jste od dětství jak chcete vzdáleni, tohle vás může vtáhnout zpět během několika stránek.

A dlouho jsem pak chodila v hlavě s myšlenkami na něco, co nemělo jasný tvar. „Načatá“ a připravená přijmout bleskové vhledy, které přijdou. Které možná měly být už dávno pohřbeny v zaprášených krabičkách s nápisem „dětství“. A čekala jsem…. A i když důvodů může být více, během pár týdnů se mi skutečně vracely vzpomínky. I ty, na které jsem už chtěla zapomenout. Vracely se i ve snech. Tedy to je taková malá osobní zkušenost. Věřím, že autorce právě o tohle nešlo, ale berte to jako malý, leč silný, vedlejší účinek knihy.

Autorka přináší zpovědi dětí tzv. „indigového věku“ a dělí se o fascinující příběhy. Vyslechla je ve své praxi, přišla k nim během meditací s dětmi a znovu vám dojde, jak komplexní a moudré bytosti děti jsou. Všechny příběhy mají společné to, že děti si ještě pamatují spoustu věcí z minulých životů. Vidí, vnímají, některé mají aktivní třetí oko. Jiné jsou jasnovidné. Jsou spojeny s minulostí, ale také s budoucností, a právě proto se nám mohou stát přinejmenším zajímavými rádci.

Děti jsou zrcadlem rodičů, děti jsou darem.

Některé chyby se musí stát, aby nám umožnily růst.

„Vesmír nás vždy několikrát prověří, zda už stojíme s vnitřní pevností a stabilitou sami za sebou. Zda jsme pochopili to, co jsme minule ještě neprohlédli. Rozhodující je ve všech ohledech náš pocit. Jak se cítíme po tomto rozhodnutí – dobře, nebo špatně? Pokud dobře, je nám z našich slov a skutků dobře. Pokud jsme se rozhodli špatně, dobře nám z dané situace není. Některé zkoušky jsou nám natolik skryté, že je prostě nejsme schopni prohlédnout. I to má svůj důvod. Měli jsme to zažít: Právě pro tuto zkušenost a prožitek jsme tady. Vždy ve správný čas, na správném místě.“

Rodičovství je o zrání, dospívání, o vlastní dospělosti, která není konečným stavem, ale procesem učení, kdy učitelem je právě dítě. A právě to dítě nás někdy může stavět na ty křižovatky s dotěrným dotazem, jestli už jsme něco pochopili, nebo ještě ne.

Zasvěcení, jemnost, hloubky a touhy nenaplněných lásek

Jaký je tón knihy? Zasvěcený tím, jak sama autorka se cítí to tohoto mystéria zasvěcena. Fascinuje a úchvacuje nás svými příběhy, naladěním a důrazností, s jakou nám příběhy vypráví, jak o nich přemýšlí a jak je sama, i s dětmi, terapeuticky zpracovává. V části knihy řeší také to, co s z dětství neseme a na co si my, jako dospělí, můžeme rozpomenout a pochopit tak nešťastné vztahy, nenaplněné lásky, nezpracované události nebo dědictví myšlenkových vzorců, které způsobují opakující se nemoci.

Částečně je to psychologie, částečně psychosomatika, vždy však terapie. To malé, nenápadné nahlédnutí pod pokličku dětských duší je jednoduše jedinečné. Proto takto detailně popsanou křišťálovou duši dětí jen tak někde nenajdete.

O autorce: Jana Štrausová působila sedmnáct let jako učitelka pražské mateřské školy; v současné době učí na prvním stupni základní školy a vede vlastní terapeutickou praxi pro děti i dospělé. Od roku 2016 pořádá přednášky a pravidelné meditace pro děti od šesti do dvanácti let. Jako první u nás při studiu obhájila diplomovou práci na téma indigových dětí.

Poselstvi deti

Poselství dětí nového věku
Autor: Jana Štrausová
Vydalo nakladatelství Eminent
Rok vydání: 2022

Hodnocení: 90 %

www.eminent.cz/kniha/659_poselstvi-deti-noveho-veku 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Brazilská capoeira v sobě skrývá boj, tanec, akrobacii i hudbu

capoeira 200Capoeira… už jste to slovíčko někdy slyšeli že? Ale co to jen mohlo být… hora v Asii? Mexický dezert? Nebo možná španělská vesnice…kdepak, samá voda. Capoeira je brazilské bojové umění. A kdo by vám o něm mohl říct více, než graduado Girafa, olo...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Nechte se vyvést ze začarovaného kruhu negativních myšlenek

vystupte z myslenkovych pasti perexMotáte se v začarovaném kruhu negativních a někdy až katastrofických myšlenek? Dostaňte se z něj ven! Pomůže vám kniha založena na kognitivně-behaviorální terapii, která prostřednictvím nejrůznějš...


Literatura

Tak trochu jiný příběh o únosu

mile dite perexDěj této knížky otevírá autonehoda, při níž byla vážně zraněna mladá žena. Tu do nemocnice doprovází její malá dcerka. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by u sebe měly nějaké doklady, které by potvrzovaly jejich totožnost. Pro...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Adamova jablka, střetne se v ní Robert Jašków s Jacobem Erftemeijerem

Adamova jablka 200Téměř rok po původně ohlášeném termínu se ve Švandově divadle dočká premiéry hra Adamova jablka. V sugestivním příběhu o dobru a zlu v režii Jiřího Pokorného se sejdou Jacob Erftemeijer jako pastor Ivan a Robert Jašków v roli neo...

Film

Nedotknutelné něžnosti ovládly francouzské kino

altV lidském životě lze nalézt spoustu zátěžových situací na hranici snesitelnosti, ať již se týkají vlastních nesnází (zvláště závislosti na cizí péči) nebo obrazné i doslovné ztráty těch nejbližších, to jest v první řadě partnera či dětí. Tato traumata prozko...