Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Tisk

mozek ostatni perexEvropský den mozku je sice již za námi a Světový den mozku nás teprve čeká, není však od věci si i v tomto „mezičase“ udělat chvilku a zaměřit se trochu detailněji na řídící jednotku našeho těla. Každý má talent na něco jiného – pro někoho jsou tyto dary darem od Boha, pro jiné prokletím. Nelze však popřít, že bez „geniálních mozků“ by byl svět pěkně nudným místem pro život.

 

Ve filmech velmi často vídáme vysoce inteligentní jedince coby extravagantní podivíny – místy více či méně s narcistickými, sociopatickými sklony (Sherlock, Sheldon Cooper, Hercule Poirot, Dexter,..) Avšak i přes tyto „nedostatky“ jsou exemplárním příkladem zázračných schopností lidského mozku na poli uvažování. Níže se podíváme na filmy, v nichž hrál ústřední roli mozek – ať už se jednalo o oblast hudební geniality, duševní nemoci, emocí nebo vliv stimulantů.  


Čistá duše

John Forbes Nash jr. (Russel Crowe) byl americký matematik, o jehož velkém přínosu dnešní ekonomii není pochyb. S genialitou mohou jít však ruku v ruce občas i duševní poruchy. John Nash trpěl schizofrenií, která mu málem zničila kariéru a život, nebýt podpory jeho rodiny. Film krásně vykresluje halucinace, které nejde v případě schizofrenie jen tak lehce oddělit od reality.

 

Všemocný 

Kdo by nechtěl naplno využít svůj potenciál a získané celoživotní znalosti v plné míře? Být lvem salonů a k tomu „kralovat na burze“? Ve filmu „Všemocný“ je toho názorným příkladem neúspěšný spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper), který se snaží bezúspěšně zapracovat na svém románu. Po letech potká švagra, který mu nabídne neznámou drogu NZT, která mu rozšíří obzory na maximum – v podstatě taková „chytrá droga“, jejíž nežádoucí účinky nejsou zanedbatelné. Vizuální ztvárnění „nového vnímání světa“ by se dalo přirovnat k jakékoliv droze, která při zneužití ukáže svou „pravou tvář“ - proto je lepší při povzbuzení mozku vsadit raději na přírodu - ať už v podobě ženšenu, guarany nebo ginkgo biloby.

 

Amadeus

Klasická hudba je nadčasovým hudebním žánrem – povznášející, vhodná k učení nebo k relaxaci. Pravá hemisféra našeho mozku zodpovídá za tvůrčí činnost, kreativitu, snění. Člověk, který hraje na hudební nástroj se lépe učí například i cizí jazyky. Albert Einstein skvěle využíval obě hemisféry - ať už se jednalo o práci na poli fyziky nebo hru na housle.


I v případě, že se neřadíte mezi fanoušky vážné hudby, jméno W.A.Mozarta jste určitě slyšeli při nejedné příležitosti.  Pokud bychom brali Formanův portrét geniálního skladatele do detailu,dal by se Mozart zařadit mezi „rockery své doby“. Anarchista, požitkář, milovník žen, který skončil na samém dně. Geniální Mozart, jehož skladby se staly „populárnější in memoriam“ byl prototypem bohéma, který za svého života nedošel plného uznání a pochopení.

 

V Hlavě

Animovaný film ze studia Pixar znázorňuje hravou a vtipnou formou ukázku toho, jak pracují naše emoce – především v období prudkých výkyv nálad začínající puberty, do které se ústřední postava Railey dostává. Na řadu přichází emoce jako smutek, strach, radost, nechuť, vztek, které v náctiletém období fungují tak trochu všechny naráz. Seznámíme se s  ostrovy osobnosti (naši osobnost neutvářejí pouze geny, ale především naše okolí a prostředí v němž vyrůstáme), studiem snů, centrem vzpomínek (jak se ukládají naše krátkodobé, dlouhodobé a především klíčové vzpomínky, které mají vliv na celý náš život) nebo centrem dejávu. Mozek se skládá ze tří menších mozků – mozkového kmene (plazí mozek), savčího mozku (limbický systém) a neocortexu, který nám pomáhá udržet své emoce „na uzdě“ v souladu s normami našeho prostředí.

 

Mozek je bezpochyby náš nejdůležitější orgán – díky němu jsme tím, čím jsme, řídí nás. V případě, že dojde k jeho narušení, nezvratnému úrazu, nádoru,..mění se spolu s tím i naše osobnost, vnímání světa, paměť. Největším strašákem pro lidi v pokročilém věku je dozajista Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba – lidé se stanou znovu bezbrannými jako děti, odkázané na péči okolí. Tato choroba je v současné době nevyléčitelná, dá se pouze oddálit správnou aktivitou mozku až do pokročilého věku a podpůrnou péčí okolí.

 


Mozek je tzv. „továrna“, kde má každý úsek svou jasně danou roli a vědomí funguje v pozici “ředitele“ této továrny. Skutečnost vnímáme tak, jak nám ji předkládají naše smysly díky čemuž může každý vnímat realitu trochu odlišně. To, co zažíváme v raných letech života nás ovlivní po celý život. To kým jsme se v průběhu života mění tím, jak se mění náš mozek. Je tvárný a díky tomu se můžeme naučit v podstatě cokoliv i v pozdějším věku. Jeho fungování bylo prototypem pro populární vědce a myslitele při jejich vynálezech jako byl například PC, jehož základy použil matematik Alan Turing. Mozek je úžasný a nenahraditelný orgán, co říkáte?


Další filmy, které stojí za zhlédnutí:
- Hidden Figures
- Teorie všeho
- Dobrý Will Hunting
- Kód Enigmy
- Pořád jsem to já

Zdroj: pixabay.com, youtube.com


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Iva Pekárková: „Pro předlohy postav knihy S orlem na zádech jsem tlumočila dva roky.“

Iva pekarkova200Iva Pekárková (* 15. února 1963, Praha) je je česká publicistka, prozaička a překladatelka z anglického jazyka. Autorka vystudovala přírodovědeckou fakultu v oboru mikrobiologie a virologie. Před tím, než školu dokončila, emigrovala do ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Další nálož veganských receptů

vegan kucharka200Veganství se v rámci debat o klimatické změně dostává častěji do různých diskuzí. I vědci už delší dobu upozorňují, že je třeba živočišnou stravu omezit. Vegany se lidé stávají z různých pohnutek - zdravotních, etických i ekologick...


Literatura

Španělská chřipka: Příběh pandemie 1918

csm 102 Spanische Grippe T 9783899195125 7cc6b46d6e 200Nakladatelství Vitalis vydává novou obrazovou publikaci, tentokrát u příležitostí stoletého výročí pandemie španělské chřipky, která po první světové válce zko...

Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

Slnko v sieti ovládla Čiara, tesne za ním je film Piata loď

ciara 200

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za uplynulý rok získal film Čiara Petra Bebjaka. Ide o kriminálny triler, ktorý sa odohráva na slovensko-ukrajinskej hranici. Získal trinásť nominácií, vrá...