Robert Rohál: Fotky slavných tváří lákají, lidi se na ně rádi dívají

Robert Rohál: Fotky slavných tváří lákají, lidi se na ně rádi dívají

Tisk

foto kojetin200Černobílé fotografie známých osobností z umělecké branže představí od 19. června do 9. srpna v Galerii VIC v Kojetíně Robert Rohál. Autor, který léta pracoval jako novinář, vystaví snímky reportážně laděné či lehce stylizované. Fotografie, které jsou přenesené na plátno, zachycují nejen známé herce a zpěváky, hudebníky, skladatele, režiséry, ale i neznámé, a přesto zajímavé tváře. Snad proto nese výstava název „Slavní, známí i neznámí“.

 

„Už druhým rokem vystavuji známé i neznámé tváře, kterých jsem nafotil během patnácti let řadu,“ říká Robert Rohál. „Dříve tomu bylo jinak. Obvykle jsem připravil kolekci, která měla svůj příběh a určitou snivost či pohádkovost. Obvykle v ní „hráli“ dva protagonisté nebo jedna postava, což dokumentují kolekce Romance o Krásce a zvířeti, Edith a Marlene, La Divina, Komtesa nebo Nostalgia 22. Vesměs to byly fotogenické kamarádky, které si v mé režii zahrály na modelky.“

Zatímco v loňském roce představil fotografickou kolekci „Neobyčejně obyčejní – Obyčejní neobyčejní“ na čtyřech místech (Dům kultury v Kroměříži, Galerie města Přerova, zámek Třešť a Galerie MonAmi v Bílovci), letos připravil kolekci „Slavní, neznámí i neznámí“. Na jaře byla nainstalována v holešovském zámku, nyní je v Kojetíně, a na podzim by měla být k vidění ve foyer Městského divadla ve Zlíně.

foto kojetin 1

A jak to vidím já? Myslím, že typickými znaky některých portrétů je jejich průzračná lehkost a uvolněnost, jinde zastavený čas, kdy je cítit napětí a energie. Přitom každá fotka stojí na charismatu osobnosti, „kulisám“ i atmosféře, kde snímek vznikl. Celkové vyznění podtrhuje autenticita a nepopiratelné kouzlo černobílé fotografie.

„Je fakt, že fotky slavných tváří lákají, lidi se na ně rádi dívají, ale počítám, že tato kolekce „Slavní, známí i neznámí“ bude mít ještě tak maximálně dvě tři reprízy. Pak budu muset vymyslet něco jiného, i když zatím nevím co... Jsou nějaké nápady, ale na druhé straně mám docela dost další práce. Pořád publikuju kulturní články v médiích a také vymýšlím a organizuju výstavy v kroměřížském kulturáku, což je vlastně kurátorská práce,“ říká Robert Rohál.

foto kojetin 2

Vernisáž proběhne ve středu 19. června v 17 hodin v Galerii VIP na Masarykově náměstí v Kojetíně, přičemž o zahájení se postará Romana Blažková a také otrokovicko-zlínská kapela GAIA. I když tato skupina hraje pop-rockovou hudbu, v případě vernisáže nebude v kompletní sestavě a pár skladeb zahraje v akustickém provedení.

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Adamem Chroustem

chroust 200Nedávno vyšla dlouho očekávaná biografie Dr. Miloslava Stingla (* 19. prosince 1930, Bílina), českého cestovatele, etnografa a spisovatele. Jde o naprosto výjimečného muže s pozoruhodnými zážitky a zkušenostmi. Například zažil blokádu Kuby, mlu...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Méta

Vystava 200Vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja je od 3. októbra otvorená výstava fotografií dvanástich členov fotoskupiny MÉTA. Na jej päťdesiatom prvom ročníku predstavujú svoju tvorbu Jiří ...


Literatura

Vzestup temné strany

star wars omnibus 200Další Omnibus Star Wars s podtitulem Vzestup Sithů zahrnuje události před Star Wars – Epizoda I. Mimo jiné zahrnuje příběh lovkyně Aurry Sing – tato část mi přišla celkem průměrná. Ale to nejs...

Divadlo

Parchant v klobouku, víc než „konverzačka“ v BuranTeatru v Brně

BT 2Už je to skoro zvyk. Profesionální divadelní soubor, kterému se říká Burani uvádí na jevišti pravidelně nové, často provokující díla ze světového repertoáru. Tak i divadelní hra pro pět herců, Parchant v klobouku, má zde českou premiéru.

...

Film

Závod s časem je závodem se sebou samým

zavod s casem perexFilm Závod s časem (2013) je moderní akce bez humoru a nadsázky. To ostatní v něm naštěstí nechybí. Ethan Hawke a Selena Gomez si užívají jako pár závodících unesených v rychlém...