České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

Tisk

100ks 200Vrátit se k sobě, vrátit se k přírodě a nebát se vlastní křehkosti, něžnosti a emocí. To jsou motivy, které se v různých obměnách objevují v dílech tří současných českých umělkyň. Seznamte se uměleckými reflexemi Veroniky Holcové, která patří mezi českou malířskou špičku, a Kateřiny Ondruškové a Denisy Štefanigové, dvou výrazných tváří nastupující generace. Inspirujte se výběrem českých kurátorů a vstupte do světa opravdového umění díky uměleckému startupu 100ks.

Sousloví „uspěchaná doba” patří mezi jedno z nejpoužívanějších současných klišé, to však o lecčems vypovídá. Všudypřítomná potřeba zpomalení či přímo zastavení je totiž čím dál citelnější a promítá se i do výtvarného umění. Prozkoumejte aktuální díla s výmluvnými názvy Siesta, Rest a Něžnost. Díky projektu 100ks si je můžete pořídit v dostupné podobě limitovaných, očíslovaných, podepsaných a případně i zarámovaných uměleckých tisků, jejichž cena s časem poroste, přesto jsou však násobně levnější než originály.

Dechberoucí siesta

Veronika Holcová se už přes 20 let drží mezi absolutní českou výtvarnou špičkou. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, a v soukromých a veřejných sbírkách v České republice, Švýcarsku, Kanadě nebo USA. Během posledních 30 let představila svou práci na téměř stovce sólových a skupinových výstavách po celém světě a od 7. března budou její obrazy k vidění na sólové výstavě v Trafo Gallery v pražské Holešovické tržnici.

Její charakteristický, unikátní a oceňovaný rukopis se na 100ks.cz objevuje už podruhé. Obraz Siesta vznikl v lednu 2024 a Veronika Holcová v něm láká či přímo vybízí k odpočinku, zastavení a vyčištění mysli. Toho se dá dosáhnout například zkoumáním motivů v jejím barevném tisku. Najdete odpočívající ženu či dráčka?

100ks 1 Veronika Holcova Siesta

Něžnost ve vodě, v přírodě i v člověku

Kolik významů může pojmout jedno plátno? V díle Něžnost se Denisa Štefanigová, výjimečná malířka nastupující generace a finalistka ceny Young Painter Prize pro pobaltské země, zamýšlí nad prolnutím lidí a vody.

Malba nazvaná Něžnost vznikla jako součást velké série bezprostředně zachycující proud autorčiných myšlenek, emocí a prožitků. Naše těla jsou tvořena převážně vodou, stejně jako těla zvířat a rostlin, je bytostně důležité, jestli je čistá, nebo plná hormonů, pesticidů a všech možných odpadů. Právě uvědomění si tohoto spojení nám dává šanci obrátit se od znečišťování k péči – o sebe i své okolí. Obraz zároveň zosobňuje téma (ne)možnosti partnerského spojení, vztahu na dálku, touhu, která se odehrává někde na pomezí virtuálního a reálného světa.

100ks Denisa Stefanigova Neznost

Živá vzpomínka na opravdový odpočinek

Nostalgie může mít mnoho podob, v díle Kateřiny Ondruškové s názvem Rest ji ztvárňuje skateboard v trávě. Ten symbolizuje dobu, kdy zastavit se, odpočívat a prožívat přítomný okamžik bylo snadné. Autorka patří do nejmladší etablované malířské generace a čím dál více se dostává do hledáčku galerií a sběratelů. Na kritiky i diváky nejvíce působí výjimečná živost její tvorby.

Desítky dalších limitovaných tisků, které vybrali přední kurátoři a kurátorky, najdete na webu 100ks.cz. Díla od současných českých a slovenských umělců vznikají vždy v nákladu 100 kusů. Všechny jsou podepsaná, očíslovaná a můžete je pořídit i zarámované a chráněné plexisklem s UV v galerijním standardu.

100ks Katerina Ondruskova Rest

O 100ks

Projekt založil Jakub Svoboda v roce 2021. Cílem je nabízet kurátorovaný výběr současného umění v dostupné formě uměleckých tisků v nákladu 100 kusů. 100ks investičně podpořila skupina Miton. V roce 2023 se rozšířil také na Slovensko.

Více informací: www.100ks.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vše co jste chtěli vědět o baletu a báli jste se zeptat

bero 200Položili jsme několik otázek ředitelce Baletního studia Regina paní Regině Blažkové Holubové a díky tomu vám přinášíme jedinečný rozhovor nejen o tomto baletním studiu. Dozvíte se, na co je balet dobrý, proč by jej měly ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Dvě pražské výstavy fotografií jubilanta Vladimíra Birguse ukazují svět svobody a totality v sugestivních barevných kontrastech

birgus200Černá a bílá a Červená a modrá – to jsou názvy dvou nových autorských výstav Vladimíra Birguse, uznávaného českého fotografa, pedagoga a neúnavného propagátora české a slovenské fotografie v zahraničí. První z nich, Černá a bílá, se koná od 10. dubna d...


Literatura

Patří měšťanská morálka minulosti?

altDusnými předsudky ovládajícími měšťanskou třídu, hamižným lpěním na majetku a bezcitností, pokrytectvím, které prosáklo veškerým chováním i jednáním - tím se zabývali jak vědci všeho možného zaměření, tak umělci. Spisovatelé zanechali početná svědectví...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

Kdo bude první vrahem pokřivených vztahů? Hodný syn?

altZanedlouho vstoupí do českých kin dramatický snímek z chladného severu s pohledem na pokřivený vztah matky a syna. Kritiky i veřejností ceněné dílo nabízí sondu do křehké pavučiny citů, rodinných vazeb a emocí. Je skutečně prvotina režisérky Zaidy Berg...