Nová galerie současného umění Prostora v září otevírá výstavu Denisy Václavové a Krištofa Kintery s názvem Naše

Nová galerie současného umění Prostora v září otevírá výstavu Denisy Václavové a Krištofa Kintery s názvem Naše

Tisk

prostora 200Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje další výrazné osobnosti současné výtvarné scény – kurátorku Denisu Václavovou a výtvarníka Krištofa Kinteru. Výstava nepředstaví jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, převážně současných umělců, které sami vlastní. Vedle sebe se potkají díla různých autorů, které spojují právě záliby této dvojice. Vernisáž k výstavě Naše nahradí 26. září 2023 výstavu Moje, Moje… Jiřího Petrboka, kterou bylo možné navštívit od června do 12. září 2023.

 

Většina umělců vlastní i díla svých kolegů, ať už si je vymění, koupí, najdou nebo dostanou. Kteří autoři a autorky patří mezi oblíbené u Denisy Václavové a Krištofa Kintery a proč? Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 26. září 2023 od 18 hodin za přítomnosti Denisy Václavové a Krištofa Kintery.

Výstava s názvem NAŠE představí díla Josefa Bolfa, Ester Knapové, Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Ondřeje Přibyla, Františka Skály ml, Přemysla Procházkyy, Jana Šerýcha, Samuela Kollárika, Davida Shrigleyho a dalších.

“ Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi významné figury výtvarného umění, které a snaží se svou činností překračovat i své vlastní hranice. Od začátku své profesní činnosti se snaží poskytovat prostor i jiným umělcům nebo usilují o to, začlenit výtvarné umění do veřejného prostoru jako samozřejmé součásti našich životů,” říká zakladatelka galerie a architektka Marcela Steinbachová.

Součástí výstavy bude i doprovodný audiovizuální program a komentované prohlídky s Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou, Marcelou Steinbachovou či Janem Kiewegem.

 prostora1

Denisa Václavová (*1973) a Krištof Kintera (*1973) jsou výraznými osobnostmi současné výtvarné scény. Jejich průsečíkem je každoroční festival 4+4 Dny v pohybu, věnovaný výtvarnému umění a divadlu. Krištof dlouhodobě stojí za výtvarným řešením tohoto site-specific festivalu, za jeho vizuální identitou či za hlavními slogany. Denisa festival dramaturgicky, kurátorsky a produkčně zajišťuje a věnuje se právě výstavám umění v netradičních prostorech.

Sochař Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v letech 1992–1999, postgraduálně pak ještě v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V devadesátých letech byl členem a vůdčí osobností divadelně-performativní skupiny Jednotka a v roce 1999 patřil k zakladatelům Univerzálního prostoru NoD, kde organizoval první výstavy. Mezi lety 2009–2011 byl vedoucím pedagogem Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavuje od poloviny 90. let. (Městská knihovna v Praze, Rudolfinum, Museum Tinguely v Basileji, Kunsthal Rotterdam, DOX nebo Kunsthalle Bratislava a další). Je autorem několika pomníků a soch ve veřejném prostoru v Praze a o jeho tvorbě vyšly publikace a katalogy.

Jeho umělecký přístup je založený na práci s recyklací a úpravou již vzniklých produktů (ready-made) – elektrotechnických, spotřebičů a předmětů denní spotřeby. Pomocí zásahů je transformuje do podoby objektů, které oscilují mezi realitou a fikcí. Krištof tímto způsobem vyjadřuje své mínění o současném světě. Je také autorem plošných obrazů stejných formátů, které jsou doplněny o vzkazy a mnohdy i nalezenými předměty.

prostora3

Divadelní producentka Denisa Václavová a kulturní organizátorka i dramaturgyně festivalu 4+4 Dny v pohybu nebo uměleckých instalací Galerie ProLuka, kulturního prostoru Vzlet v pražských Vršovicích a výstavního programu pro veřejný prostor Nemocnice Motol. Vystudovala produkci na divadelní fakultě AMU a volné a užité umění na UMPRUM v Praze, kde působila jako pedagožka. Je spoluautorkou několika publikací související s její činností.

Prostora je nová galerie, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní.

„Galerie Prostora pokračuje v představování současných osobností výtvarné scény neobvyklým způsobem. Ukazuje jejich oblíbená díla a autory, kolekci nebo sběr uměleckých objektů, kteří daní umělci sami vlastní. Nejedná se o komponovanou sbírku s investičním záměrem, ale spíše pocitový sběr děl svých kolegů, kterým se s radostí obklopují. Životní partneři Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi výrazné osobnosti současné výtvarné scény a galerie ukáže jejich vkus a záliby. Zároveň je představí jako svébytnou dvojici a možná i v novém světle,“ říká k dramaturgii prostoru jeho zakladatelka Marcela Steinbachová.

Součástí výstavy budou komentované prohlídky či diskuse s výtvarným umělci Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou

prostora2

Otevírací doba:
středa–pátek: 14:00–17:30
dle dohody i sobota: 14:00–17:30
či na vyžádání

Vstupné zdarma.

Více informací: www.prostora.org


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpráva z jednoho divadla v časech korony

Divadlo Viola Robert Tamchyna perexJaké problémy řeší ředitel divadla Viola Robert Tamchyna a jaké pozitivní impulzy, zkušenosti či inspirace přicházejí a ovlivňují chod Viloly, o tom si přečtěte v následujícím rozhovoru.

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

DSC 0201Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhla v kavárně Bílá vrána benefiční vernisáž Roberta Vana s názvem Fotka nemusí být ostrá. Slavnostní zahájení představilo kolekci černobílých fotografií, která bude k vidění v kavárně do 20. května zcela zda...


Literatura

Zahrada dávných tajemství

Zahrada dávných tajemstvíPokud máte chuť na čtivý román, který vás úplně vtáhne do děje, pak sáhněte po Zahradě dávných tajemství od Kelly Bowenové, autorky úspěšného románu Byt nad Seinou. Knížku o lásce na pozadí dramatických událostí druhé světové války vydalo nakladatelství G...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Mezipatra: Břišní tanečníci i láska seniorek

jezero zen mezipatraTřináctý ročník festivalu Mezipatra bude v pražském kině Lucerna zahájen 8. listopadu ve 20 hodin slavnostním ceremoniálem a promítnutím kanadského filmu z roku 2010 Místy oblačno. Projekc...