Výstava Konec starých časů přináší v holešovském zámku kultivovanou podívanou

Výstava Konec starých časů přináší v holešovském zámku kultivovanou podívanou

Tisk

wrbnove200Wrbnové - Konec starých časů je název výstavy, která byla otevřena v holešovském zámku 10. května. Připravilo ji Městské muzeum a galerie Holešov a návštěvníci se leccos dozví o šlechtickém rodu Bruntálských z Wrbna, který na zámku žil v letech 1833 – 1948. Ve dvou sálech jsou k vidění nejrůznější předměty, dobové fotografie a vzácné atributy, které přibližují životy aristokratického rodu.

„Je to téma, které si zaslouží naši pozornost. Na příkladu této rodiny ukazujeme, jak se žilo za časů monarchie ve druhé polovině 19. století. Zčásti jsme vycházeli z našich sbírek, ale řadu vystavených předmětů jsme si museli zapůjčit prakticky napříč celou Českou republikou. Díky tomu se nám například podařilo získat dobové fotografie, o kterých jsme neměli ani tušení a které předtím nebyly nikdy publikovány,“ říká Renée Rudolfová, kurátorka výstavy a správkyně sbírkových fondů muzea v Holešově.

wrbnove foto 1

Návštěvníci ocení nejen cenné fotografie hraběte Vladimíra Mitrovského, který byl přítelem holešovského hraběte Rudolfa. Na dobových fotografiích ze sbírek hradu Pernštejna, je vidět Rudolf a jeho rodina či interiéry holešovského zámku. Mimořádně zajímavá je i sbírka fotografií z fondu Moravského zemského archivu Brno. Tyto snímky si zájemci, které zajímá kus historie holešovského zámku, mohou prohlédnout v digitální podobě na interaktivních obrazovkách.

Výstavu dotvářejí i části zámeckého inventáře (je vidět i pohovka, ale i dobový snímek dokládající, jak na ní sedí hraběnka Barbora Wrbnová s hrabětem Jožim). Na výstavě může veřejnost vidět nádobí, ukázky dobové beletrie, oblečení, které je zapůjčeno ze soukromé sbírky Jiřího Sauka, kolekci dámských klobouků z Muzea Novojičínska či originál dragounské blůzy z první světové války. Stejnou nosil hrabě Rudolf Ludvík z Wrbna, do kterého se v těch dobách ve Vídni zamilovala Barbora Wiedemannová, jeho pozdější manželka a „poslední holešovská hraběnka.“

wrbnove foto 2

Výstava přináší romanticky kultivovanou podívanou i zajímavé informace, což potvrzuje i zámecká průvodkyně Marta Doleželová: „Výstava představuje "pozapomenutý" šlechtický rod Bruntálských z Wrbna, hlavně tu větev Bruntálských, která má návaznost na Holešov. Mně osobně se nejvíc líbí ukázka nádobí s alianční erby Bruntálských a Wittelsbachů - ze svatby Rudolfa Kristiána a Elvíry princezny Bavorské, potom obrazy Terezie Marie Anny Chorynské z Ledské (první manželky Rudolfa Kristiána) a Comtesse Mono - její dcery, a nakonec například pečetě hrabat z Wrbna. Co se týče návštěvníků, tak kvitují s povděkem, že je tu něco, co doplňuje prohlídkový okruh, dámám se (samozřejmě) nejvíce pozdávají šaty, které jsou ukázkou módy na konci 19. století.“

wrbnove foto 3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

Přihlášení



Román Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arakain se na klubové turné moc těší!

200rozNaše skupina Arakain se na podzim chce vrátit ke kořenům svým turné Thrash Club Tour 2013, jež bude věnováno prvním dvěma album. Jak se kluci připravují a jaký mají názor na atmosféru klubů?

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Křest II. básnické sbírky Šacho-tvorní vraníci Jitky Osičky

Osicka perexV pondělí 21. ledna 2019 jsme se zúčastnili křtu v pražském Divadla na prádle. Křtila se již II. básnická sbírka herečky a básnířky Jitky Osičky s názvem Šacho-tvorní vraníci, kterou vydalo nakladatelství MaHa.

...

Literatura

I za socialismu existovala v Československu reklama

reklama perexI když by se zdálo, že v éře plánovaného hospodářství, kdy zisk nebyl rozhodujícím kritériem, byla úloha reklamy potlačena, pravdou je pravý opak. Spotřebitelé měli být totiž vedeni k získávání patřičných návyků, takže vedle osvětové funkce  se...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Prima love přinese divákům hned tři novinky

prima Nespoutany andel200Prima love se rozhodla zakončit leden velkolepě, a to třemi novými pořady. Milovníci seriálů se mohou těšit na telenovelu Nespoutaný anděl mysteriózní drama Pomsta. Na ...