Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie obdržel Dodo Gombár

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie obdržel Dodo Gombár

Tisk

setkani dodo200Městské divadlo Zlín v úterý 14. května zahájilo 28. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie. U příležitosti slavnostního zahájení, po němž bezprostředně následovalo uvedení inscenace Filip Divadla Jána Palárika v Trnave, zlínští divadelníci udělili Cenu Martina Porubjaka: obdržel ji režisér, autor a pedagog Dodo Gombár.

 

„Dodo Gombár je příkladem zcela přirozeného neustálého propojování české a slovenské kultury. Čehož důkazem je i to, že je v obou zemích umělecky aktivní: jak ve svém rodném Slovensku, tak i v České republice, která se mu stala (troufáme si říci) druhým domovem,“ komentuje udělení ceny ředitelka Městského divadla Zlín Irena Pelková.

Oceněný Dodo Gombár byl uměleckým šéfem ve Slovenském komorním divadle v Martině, ve Švandově divadle v Praze, ale i v našem Městském divadle Zlín. Absolvoval bratislavskou Vysokou školu múzických umení a nyní je pedagogem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Svou tvorbou i pedagogickým směřováním v obou divadelních kulturách zanechává nepřehlédnutelnou a osobitou stopu.

setkani dodo

Cena Martina Porubjaka nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele, divadelního a filmového režiséra. Uděluje se za umělecký přínos česko-slovenským vztahům na zlínském festivalu Setkání Stretnutie od roku 2016. V minulosti ji obdrželi herci M. Huba a B. Polívka, herečky J. Oľhová a E. Vášáryová, režisér J. A. Pitínský nebo in memoriam herec M. Lasica či dramaturg a pedagog M. Plešák.

Festival Setkání Stretnutie potrvá do neděle 19. května. Jeho hlavním cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, ukázat výsledky spolupráce a iniciovat dialog české a slovenské divadelní kultury.

Cena Martina Porubjaka

  • r. 2016 – Martin HUBA
  • r. 2017 – Boleslav POLÍVKA
  • r. 2018 – Emília VÁŠÁRYOVÁ
  • r. 2019 – Jan Antonín PITÍNSKÝ
  • r. 2020 – festival se nekonal
  • r. 2021 – Milan LASICA, in memoriam
  • r. 2022 – Miroslav PLEŠÁK, in memoriam
  • r. 2023 – Jana OĽHOVÁ

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Ani v Anglicku vám nič samé od seba z neba nespadne. ŽIVOT JE BOJ, príbeh kurdského občana z Istanbulu

VB report perexNiekedy je život k ľuďom nespravodlivý. Musia sa ním ťažko prebíjať. Tridsaťtri ročný kurdský občan Salman Gullu z Istanbulu, vie o tom svoje.

...

Literatura

Vzhůru s dětmi do přírody
rok 3Nakladatelství Albatros představuje dvě zcela jedinečné dětské knihy, které vám pomohou s vysvětlováním, jak to po celý rok chodí na zahradě a v lese. Obě knihy jsou doplněny mnohými ilustracemi a dalšími aktivitami, které zaujmou nejenom děti, ale i jej...

Divadlo

Teror. Dechberoucí soudní proces v divadle Reduta v Brně

brno perexFerdinand von Schirach (narozen v roce 1964) je berlínský advokát, spisovatel  a dramatik. Jeho romány „Pád Collini“ a „Tabu“ jsou prodávány v milionech, jsou to dnes už mezinárodní bestsellery, publikované ve více než 40 z...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...