Knižní festival Ostrava 2024 zve na bohatý program na třech scénách a nejzajímavější novinky autorů a nakladatelů z celé republiky

Knižní festival Ostrava 2024 zve na bohatý program na třech scénách a nejzajímavější novinky autorů a nakladatelů z celé republiky

Tisk

knizni festival 200Tváří letošního, již 5. ročníku je koreanistka a spisovatelka NINA ŠPITÁLNÍKOVÁ. Společně S TEREZOU KOSTKOVOU odstartují program slavnostním zahájením v živém vysílání pořadu Blízká setkání.

 

 

Na stagi ČRo Dvojka & Nakladatelská scéna se během besedy s JANOU PONCAROVOU, BARBOROU ŠŤASTNOU, SCARLETT WILKOVOU A MIRIAM BLAHOVOU mimo jiné dozvíte, jak ve vyprávění věrohodně zachytit složité rodinné vztahy a zda lze v příbězích najít i odpovědi na otázky, které nás osobně v životě trápí.

Seznámíte se s neokoukanými tvářemi ČESKÉ YOUNG ADULT SCÉNY, s TOMÁŠEM KVAPILÍKEM a IVANEM HAMŠÍKEM probereme duševní zdraví a trendy v současné psychologii. JAN BENDIG a JITKA ŠTICHAUEROVÁ prozradí, jak vznikala publikace plná fotografií a zajímavostí z jeho osobního života. Úspěšná autorka ALENA MORNŠTAJNOVÁ bude hovořit o svém románu Les v domě, PETRA DVOŘÁKOVÁ představí svůj nejnovější román Pláňata, JOSEFA MARŠÁLKA se zeptáme, podle čeho vybírá ty nejlepší recepty do svých knih a zjistíme také, jak probíhala spolupráce ANTONÍNA PANENKY s autory publikace Panenka, Legenda z Ďolíčku.

Připraven bude také program na debatní scéně Voices of Freedom & Deník N.

Pátek zahájí BESEDA PRO ŠKOLY s názvem Kapesní průvodce digitálním světem aneb Práce novináře, dezinformace a umělá inteligence. DAVID GIRTEN přiblíží svět komiksového hrdiny Tintina, s TVŮRCI Z NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉHO nahlédneme na (ne)všední osud hornických vdov a TALENTOVA neopomene téma čtenářské gramotnosti. Sobotní program bude patřit debatám DENÍKU N, ve kterých se zaměří na svobodu ve sportovním prostředí, svobodu v Rusku a během veřejného NATÁČENÍ PODCASTU STUDIO N odpoví na otázky spravedlnosti a projevu tzv. „mužského práva" v České republice.

Novinkou letošního ročníku bude doprovodný program v Komorním sále, ve kterém se návštěvníci mohou těšit na besedu NAKLADATELSTVÍ GOLDEN DOG (Hororové časopisy, Honza Vojtíšek), MARKÉTY HEJKALOVÉ A MIROSLAVA KARASE (O Finsku, Rusku a včerejších kořenech dnešních událostí), KNIHOVNY MĚSTA OSTRAVY (Poezie není sprosté slovo) a další.

„Máme radost, že se festival každým rokem rozrůstá a můžeme návštěvníkům během dvou dnů nabídnout témata a knihy nejrůznějších žánrů. Letos jsme s partnery připravili také několik bonusů v podobě akcí konaných mimo areál Černé louky. Zájemci se tak před a po oficiální otevírací době festivalu mohou zúčastnit například snídaně s Ninou Špitálníkovou a Jiřím Padevětem v Centru PANT či veřejného natáčení podcastu Přepište dějiny v Divadle Antonína Dvořáka." sdělila manažerka festivalu Jana Cyrusová.

Samozřejmostí bude PESTRÁ NABÍDKA KNIŽNÍCH TITULŮ. Své knihy přijedou představit nakladatelské domy, vydavatelé a distributoři jako PEMIC BOOKS, HOST, Deník N, Albatros Media, JOTA, Portál, Paseka, aj. Součástí zóny malých nakladatelů bude například nakladatelství Medusa, Carcosa, Canc, Baobab, Knihy Veles a Muzeum Těšínska.

Současně s Knižním festivalem proběhne v druhém patře pavilonu A také veletrh cestovního ruchu Dovolená (na obě akce platí jedno vstupné) festivalu.

knizni festival banner

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:
Zdarma děti do 5 let vč., doprovod ZTP/P.
Na akci platí Černá karta 2024.

DVOUDENNÍ VSTUPNÉ:
260 Kč dospělí
110 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz),
senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P
550 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

JEDNODENNÍ VSTUPNÉ:
150 Kč dospělí
90 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz),
senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P
25 Kč hromadný vstup pro školy (min. 15 osob)
350 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Kompletní program, zvýhodněný předprodej a další informace najdete na www.kniznifestival.cz.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

SILVESTR 2013 v Bratislavě - fotoreportáž

SILV BRAT PEREX 1

Jaká byla silvestrovská atmosféra u našich slovenských sousedů, a to přímo v Bratislavě, vám můžeme zprostředkovat díky naší zahraniční zpravodajce Lence Meravé a fotografovi Andreju Mokričkovi.

...

Literatura

Ženská milostná poezie v almanachu Královny slz a ostružin

200litKdyž byla spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová konfrontována s názorem, že poezie se dnes téměř neprodává, vyvolalo to u ní nejen otázku, zda je tomu skutečně tak, ale zároveň se zrodil i nápad vytvořit almanach ženské milostné poezie plný něhy, radosti a...

Divadlo

I nadšencům patří prkna

zenitba tyjatr200Divadlo Tyjátr vzniklo v pěti lidech v roce 2002 pod Otrokovickou besedou. Nyní početnější parta nadšenců do divadla a hraní je zaměřena především na pohádky a komedie a nebrání se ani různým akcím města Otrokovice. Ve ...

Film

V pražské Lucerně začne ve čtvrtek 26. října 12. ročník Festivalu argentinského filmu

cine argentino 200Velvyslanectví Argentinské republiky ve spolupráci s pražským kinem Lucerna pořádá letos již 12. ročník Festivalu argentinského filmu Cine Argentino. Uskuteční se ve dnech 26. - 30. října 2023 v Paláci Lucerna.

...