Pět zajímavostí o Petru Spáleném, které jste možná nevěděli

Pět zajímavostí o Petru Spáleném, které jste možná nevěděli

Tisk

spaleny 200Letošní březen bude mít zpěvák Petr Spálený pořádně nabitý. Nejenže 22. 3. oslaví své sedmdesáté osmé narozeniny, ještě předtím si pro své věrné fanoušky připravil dárek. 10. března po dlouhé době konečně vystoupí v divadle Broadway a svým podmanivým hlasem zazpívá ty největší hity své více jak padesátileté hudební kariéry. Jen málokdo si nevybaví takové šlágry jako Plakalo bejby, Dáma při těle či Josefína. Tušíte ale, kdo k největšímu hitu Až mě andělé složil text, po kom Petr Spálený zdědil hudební vlohy či kdo je jeho životní múzou?

1. Dětství jako z filmového dramatu

Jako válečné dítě si moc nevinné bezstarostnosti neužil. Tatínek – nadaný klavírista, byl vězněn v koncentračním táboře Bergeb-Belsen a o malého Petra a jeho bratra Jana se tak starala pouze maminka. Ani po konci války rodinu Spálených nečekaly příliš radostné časy. Tatínek byl opět uvězněn, tentokrát komunistickým režimem, a to z naprosto nepochopitelného důvodu – vzhledem k tomu, že koncentrační tábor osvobodila britská armáda, byl považován za západního špiona. Smutný osud Petrova otce byl završen krátce po jeho propuštění v roce 1960, kdy zemřel při výbuchu nádrže se čpavkem.

2. Nejhranější hit vznikl v Tatrách

Díky působivé hudbě a dojemným slovům se píseň Až mě andělé stala hitem a jedním z nejhranějších songů Petra Spáleného. Upřímný text, s nímž se chtějí mnozí naposledy rozloučit se svými blízkými, napsal Josef Fousek. Inspiraci získal při léčebném pobytu v Tatrách, kde ho často přepadaly neradostné myšleny a stesk po domově a rodině. Sám autor je stále překvapený, jak velké emoce jeho slova v lidech vyvolávají.

3. Obklopen ženami

Tři dcery, dvě manželky a nespočet věrných fanynek. Tak by se dala definovat dámská bilance Petra Spáleného. Jeho medový baryton okouzlil nejednu ženu a dívku. On sám nejprve spojil svůj život s herečkou a zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, s níž má dvě dcery – Johanu Spálenou a úspěšnou moderátorku Pavlínu Wolfovou.
Při vystoupení v divadle Semafor podlehl šarmu mladičké zpěvačky Milušky Voborníkové. Se svou osudovou ženou se v roce 1981 oženil a narodila se jim dcera Barbora. V loňském roce spolu oslavili rubínovou svatbu.

spaleny-plakat2

4. S Apollem k hvězdným výšinám

Tipli byste si, v jakém hudebním nástroji Petr Spálený vyniká? Není to kytara, jak by se u obdivovatele Elvise Presleyho či Cliffa Richarda nejspíš čekalo, ale bubny. Profi zpěvákem se stal díky záskoku za Karla Gotta, který odjel na půl roku do Las Vegas. Angažmá v divadle Apollo tak získala kapela The Hipp´s, jejíž členové byli oba bratři Spálení. Název skupiny si jako poctu místu, kde vystupovali, změnili na Apollobeat. A hned jejich první autorská píseň Plakalo bejby se stala obrovským hitem.

5. Strmý pád

Své věrné fanoušky Petr měl a stále má. Onen pád tedy nebyl způsoben ztrátou popularity, ale nebezpečným uklouznutím na schodech v roce 2019, který mu zkomplikoval návrat ke koncertování. To mu totiž již několik let předtím neumožňovaly zdravotní komplikace – hlavně náročná operace páteře a výměna kyčle. Málokdo tak věřil tomu, že si Petr ještě někdy zazpívá na prknech, co znamenají svět. O to víc se všichni těší na jeho březnový koncert, na který můžete zakoupit lístky v síti prodejce Ticketlive, a kde mu bude po boku stát jeho milovaná životní múza Miluška.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Den pro ženy v Opočně

Den krasy 200Opočno je město známé svým zámkem neodmyslitelně spjatým s rodem Colloredo-Mansfeldů, zmrzlinou nebo jako bydliště české Miss World Taťány Kuchařové. Opočno je  také místo, kde se nachází butik VS Style patřící Šárce Vondřejcové a ateliér ...


Literatura

Jedna žena. Dva životy. Který z nich je skutečný?

1946-knihkupkyne 2001962, Denver. Kitty Millerová se věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu, kde na ni nikdo nečeká.
1963, Denver. Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, svou životní lásku. Ži...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Zlín Film festival, sekce Dny dánské kinematografie: Otevřená srdce

otevrena srdce200Zlínský filmový festival je primárně orientován na filmy pro dětského a dospívajícího diváka, zkrátka však nepřicházejí ani diváci, kteří již dětským a teenagerovským střevíčkům odrostli. Krom soutěžních sekcí hraných...