Areál podolské porodnice zdobí další bronzové dílo. Autorkou je česko-kanadská sochařka Lea Vivot

Areál podolské porodnice zdobí další bronzové dílo. Autorkou je česko-kanadská sochařka Lea Vivot

lavicka nekonecna perexV areálu ÚPMD se nově vyjímá bronzová Lavička nekonečná, jejíž autorkou je Lea Vivot. Pacientky, návštěvníci porodnice, ale i zdravotnický personál si tak budou moci odpočinout a posedět ve společnosti dvou soch symbolizujících mateřství. Jedná se již o druhou sochu-lavičku, kterou půjčila Lea Vivot porodnici jako vděk zdravotníkům za jejich práci prostřednictvím kliniky Canadian Medical. Ústav pro péči o matku a dítěs Canadian Medical spojují roky vzájemné spolupráce.

 

Námět bronzového sousoší přímo vystihuje podstatu mateřství. Zachycuje těhotnou a kojící ženu sedící na kulaté lavičce v družném rozhovoru. Z díla vyzařuje pohoda a klid, která vždy naladí kolemjdoucí na pozitivní notu. Jeden z citátů autorky, který je na lavičce vyrytý, zní: „Když tě držím v náruči, objímám budoucnost.“ (When I hold you in my arms, I embrace the future).

„Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ komentovala slavnostní odhalení sochy-lavičky MUDr. Barbara Taušová, MBA, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie prémiových klinik Canadian Medical, která její umístění v areálu ÚPMD zprostředkovala.

lavicka nekonecna2

„Svými půvabnými projekty Lea Vivot často vzdává hold mateřství a jedinečnému vztahu mezi matkou a jejím čerstvě narozeným dítětem. Proto jsme rádi, že návštěvníci ÚPMD mají nyní možnost obdivovat hned dvě autorčina díla,“ dodává MUDr. Taušová.

První bronzová socha-lavička ženy kojící své dítě umístěná u vstupních prostor areálu, byla ÚPMD společností Canadian Medical a paní Vivot zapůjčena již v roce 2018.

Slavnostní odhalení sochy komentoval také ředitel ÚPMD doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.: „Ústav pro péči o matku a dítě je zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotní služby již více než 100 let. Bylo vybudováno po vzoru nejlepších klinik ve světě (USA, Švýcarsko) se snahou o nejvyšší možnou diagnostickou a léčebnou kvalitu. V posledních dvaceti letech došlo k rozsáhlým rekonstrukcím a dovybavení nejmodernější technologií. Vlajkovou lodí ústavu je porodnická část, která má vynikající pověst a výborné klinické i vědecké výsledky. Nádherné sochy paní Vivot, žijící v Kanadě, které jsou symbolem mateřství, velmi vhodně doplňují a zvýrazňují nejdůležitější část naší péče, péči o těhotné a novorozence. Dlouholetá spolupráce s Canadian Medical vytvořila velmi dobré podmínky pro kvalitní péči a je vzorem pro ostatní zdravotnické subjekty.“

lavicka nekonecna1

Slavnostní odhalení Lavičky nekonečná se uskutečnilo za účasti samotné autorky, paní Vivot, doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc., ředitele ÚPMD, prof. MUDr. Ladislava Krofty, CSc., MBA, vedoucího Centra fetální medicíny ÚPMD, Ayeshy Patricie Rekhi, kanadské velvyslankyně v České republice, a MUDr. Barbary Taušové, MBA, zdravotní ředitelky a vedoucí lékařky pediatrie Canadian Medical.

Pražská Lavička nekonečná (v originále „Endless Bench“) má za mořem i své dvojče. První edice sousoší se nachází před Dětskou nemocnici v Torontu, ke které má Lea Vivot velmi osobní vztah. Dílo této originální sochařky zachycuje krásu a křehkost momentů, které matky se svými dětmi prožívají.


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Spor o kulturní prostor na lodi (A)VOID. Město dává provozovateli výpověď, petenti s tím nesouhlasí!

Lod AVOI(D) perexRadě hlavního města Prahy je adresována petice "Zachraňme (A)VOID!". Petenti žádají zrušení výpovědi ke dni 31. května 2020 (podle jejich slov bez udání důvodu) nájmu kotevního místa spolku Dvojka sobě, který provozuje (A)VOID FL...


Literatura

Střepy života - překonání kruté minulosti lidskostí a laskavostí

strepy zivota perexSzmulek Rozental se narodil v Polsku. V roce 1949 přijel do Bostonu jako malý chlapec, sirotek a uprchlík. Trpěl tehdy tuberkulózou – a to byla ta nejmírnější z ran, které utrpěl během svého pobytu v nacistických táborech smrti....

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...