Turistický seriál K21: Absintherie Praha

Turistický seriál K21: Absintherie Praha

Tisk

absintherie 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

O baru, obchodu a muzeu pro dospělé – Absintherii jsme si povídali s panem Lukášem Sochou.

Tak v první řadě bych rád řekl, že nejsme jen muzeum, ale jsme i Bar a Shop. Máme jen jeden cíl, sbírat vše co se kolem Absinthu ve světě děje a vše ukázat v praxi a to nejlépe v tekutém stavu.

Co je vlastně Absintherie?

Pro někoho neznámé slovo, pro jiného záblesk v očích. Určitě zajímavé překvapení, samozřejmě, že abstinent asi neocení naší snahu vytvořit jedinečný podnik. Podnik ve kterém se můžete alespoň na chvilku vrátit do doby prokletých básníků a zapomenout na výtvory moderní doby.

Bar

Největší sbírka absintů na rozlévání v ČR, možná i v Evropě. Najdete zde jak běžné absinty, tak opravdové skvosty. Samozřejmě chápeme, že ne každý je milovník samotného absintu, proto pro vyladěnou náladu dodáváme do žil absint na způsob míchaných nápojů, v zimě navíc nabídku obohatí horké nápoje z absintu, léto ochladíme vymazlenou absintovou zmrzlinou.

absintherie 1

Absinthe

Historie absinthu nesahá v žádném případě tak daleko, jako např. pivo nebo víno. Zmínka o léčivých účincích pelyňku se sice objevily na egyptském papyru z roku 1550 př.n.l. a staří Řekové také pili víno s přídavkem anýzu, tzv. absinthites oinos, ale příběh klasického absinthu se počíná až v 18. století n.l. ve Švýcarsku. Recept by měl pocházet od doktora jménem Pierre Ordinaire, z města Couvet. Pravděpodobně roku 1792 byl absinthe patentován jakožto „lék na všechno“. Recept byl poté předán sestrám Henriodovým, které absinthe prodávaly jako léčivý elixír. Zde se některé zdroje rozcházejí, jelikož existuje domněnka, že sestry Henriodových absinthe vyráběly již před příchodem Pierra Ordinaire do městečka Couvet. Každopádně následující řádky jsou již fakticky podložené. Jistý major Dubied získal od sester recept a roku 1797 založil vůbec první destilérku absinthu Dubied Père et Fils společně se svým synem Marcellinem a zetěm Henri-Louis Pernodem. Druhý lihovar byl ve Francii otevřen 1805 ve městě Pontarlier pod novým názvem Maison Pernod Fils. Pernod Fils zůstal ve Francii největším a nejlepším výrobcem absinthu až do jeho zákazu v roce 1915.

Obliba absinthu rostla během 40. let 19. stol., kdy byl absinthe podáván francouzským legionářům jakožto lék proti malárii. Legionáři s návratem domů přivezli i svůj návyk na absinthe, který se postupně začal prosazovat ve francouzských barech. V 60. letech 19. století byl absinthe ve Francii již natolik oblíben, že odpolední pátá hodina byla označována jako „zelená hodinka“, l’heure verte. V 80. letech, kdy masová produkce absinthu nabírala na otáčkách, cena absinthu prudce klesala, takže nápoj byl dostupný i chudším vrstvám. Absinthe v té době pila vyšší třída, bohémští básníci a malíři i baroví povaleči. Mezi 80. a 90. lety, kdy došlo díky parazitům k výraznému úbytku vinných rév, se stal absinthe ve Francii nápojem číslo 1. V roce 1910 se ve Francii vypilo 36 milionů litrů absinthu, což sice vypadá jako velké číslo, ale ve skutečnosti to je jen malé procento celkového objemu alkoholu, který Francouzi vypili.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Proč zrovna absinth? Co vše je s tímto zeleným magickým nápojem spojeno?

Naše sbírka všeho, co po světě seženeme. Spousty druhů absintů, některé již zapomenuté, absintové obrázky, plakáty, sbírka absintových lžiček, nebo originální pastilky 80 let staré.

Proč zrovna Absinthe? Obliba Absinthe u turistů kteří přijíždějí do České Republiky je vidět na každém jejich kroku. I když už je výroba Absinthe opět povolena po světě, tak lidé mají právě Českou Republiku spojenou se zemí, kde se zrodil Absinth a kde jej mohou vychutnávat až do pozdních ranních hodin. Proč tedy nevystavovat a neprodávat přesně to, po čem návštěvníci Česka tolik touží.

absintherie 5

Co je nejunikátnější exponát ve vašem muzeu? Jak o něj pečujete?

Jistě máme největší radost z naší sbírky absinthů samotných. Jedná se o sbírku, která nemá ve světě obdoby. Jde o absinthy jak české, tak i zahraniční výroby. Ve sbírce jsou i absinthy, které už se mnoho let nevyrábí, limitované edice atd,... Je na co se dívat.

Popište nám práci spojenou s hledáním nových exponátů? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Samozřejmě, že na vzdělávání klademe důraz a to z toho důvodu, že chceme, aby náš klient dostal vše, po čem touží. Informace o výrobě samotné, servis na nejvyšší úrovni, vše má svůj řád, který se snažíme do posledního detailu plnit.

absintherie 4

Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Odnáší si hodně lidí z Absintherie lahev?

Ano, většina hostů si při odchodu zakoupí nějaký suvenýr. Nemusí to být vždy láhev. Může to být cokoliv. Absinthová lžička, pohled, plakát, absintová fontána, absinthová zmrzlina, absinthová sklenice, absinthová čokoláda, pralinky. Zkrátka každý si najde to svoje.

Co se vám za dosavadní provoz muzea nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Jsme hrdí hlavně na to, že se nám podařilo přenést myšlenky do reality a nyní můžeme s čistým svědomím říci, že naše Absintherie jsou vymazlené podniky o kterých se píše v předních turistických průvodcích s patřičným respektem. Samozřejmě nás těší i čísla, která jsou rok od roka vyšší a vyšší. Vystupují u nás přední český pianisti, pro které je potěšením si zahrát na naše unikátní pianino o kterém mezi muzikanty po Praze kolují historky, že má údajně ten nejkrásnější zvuk z celého města.

absintherie 3

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

Vzhledem k tomu, že nejsme jen muzeum, ale i bar a shop, tak náš běžný pracovní den vlastně neexistuje. Každý den je jiný, postavený na jiné myšlence, kterou chceme zrealizovat a poskytnout našim zákazníkům ten nejlepší servis, ať už při přípravě drinku, tak i při odpovídání na otázky ze světa zelené víly.

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte něco pro propagaci muzea? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Těší nás stále větší a vetší zájem hostů, kteří navštěvují naše Absintherie. Nedávno jsem se na thajsko- kambodžských hranicích potkal s jistým Švédem, jméno si už bohužel nepamatuji. Ptal se mě z jaké země jsem přijel a proč. Po tom co jsem mu řekl, že žiji v Praze, bez mrknutí oka vyndal svůj iPhone a začal mi ukazovat fotky jednoho pražského baru do kterého se zamiloval a tak rád se do něj vrací. Ten bar se jmenuje Absintherie.

Vstupné u nás nevybíráme, přeci jen jsme i bar. Propagace funguje na bázi komunikace s médii, turistickými průvodcem, kteří mají zájem s námi spolupracovat a to z toho důvodu, že si uvědomují, že naše Absintherie patří do turistického hledáčku stejně tak jako jiné věhlasné turistické atrakce zde v Praze.

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum?

Vzhledem k tomu, že se naše společnost vedle dalších aktivit zabývá právě i výrobou Absinthu, je tedy jasné, že o tom co děláme víme vše možné i nemožné a proto právě vaše návštěva našich Absintherii bude správnou volbou pro člověka, který se rád dozví o Zelené víle přesně to, co ho zajímá a v parných dnech se osvěží absinthovým mojítem či absinthovou zmrzkou za přijatelné ceny.

absintherie zmrzlina

Zdroj foto: absintherie.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

S paní Jarmilou se hezky »pracovalo« i výborně »kamarádilo«

Hlasatelka 200Televize provází náš život víc jak šedesát let. Tato fascinující instituce prošla řadou etap, stále se vyvíjí. Mnohé profese zanikly, nové vznikají. Právě tohoto tématu se dotýká kniha Daniela Růžičky, v které první televizní hlasatelka J...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Josef Albrecht - Klenoty naší krajiny

Klenoty nasi krajiny 200Pod názvem Klenoty naší krajiny se představuje nový osmidílný dokumentární cyklus, který se zabývá mimořádnými oblastmi v Chráněných krajinných oblastech.  Provázet nás tímto pořadem bude Miroslav Vladyka. Chcete-li v...


Literatura

Kniha pro diváky Zahradních proměn

miluj svou zahradu200Miluj svou zahradu: Zahrady inspirované přírodou je název knihy bratří Richových, které i český divák může znát z televizních obrazovek. Jsou totiž jedni z architektů v pořadu Zahradní proměny vysílaného na Televizi Seznam.

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

Neuvěřitelný život Miroslava Zikmunda

HZ perexMožná máte knihy známé dvojice „Zikmund a Hanzelka“ do poslední přečtené. Možná je odmala vídáváte v knihovně, ale ještě jste se do nich nezačetli a jen tak vzdáleně tušíte, o co v nich kráčí. Třeba vás k objevování díla H+Z nakopne fil...