Vladimír Socha: „Audiokniha potěší všechny zájemce o přírodu, pravěk, vědu, sci-fi a fantasy.“
Banner

Vladimír Socha: „Audiokniha potěší všechny zájemce o přírodu, pravěk, vědu, sci-fi a fantasy.“

Tisk

vladimir socha200Vladimír Socha (*1. ledna 1982, Hradec Králové) je publicista, pedagog, autor populárně naučné literatury a popularizátor paleontologie a přírodních věd. Po absolvování přírodovědného gymnázia vystudoval Univerzitu Hradec Králové a v současnosti působí jako lektor a pedagog. Pravidelně přednáší v různých vzdělávacích institucích, přispívá články do populárně-naučných periodik a vystupuje v pořadech Českého rozhlasu. Publikoval mnoho knižních titulů o dinosaurech, pravěku i astronomii pro děti a knihy také překládá. K jeho zájmům patří paleontologie obratlovců, dějiny přírodních věd, astronomie a historie obecně.

Vladimíre, vítám vás u našeho rozhovoru, který se tentokrát týká vaší nové audioknihy Průvodce světem dinosaurů aneb Nová cesta do pravěku.

Děkuji, potěšení na mé straně.

Můžete nám na úvod říct něco o této audioknize?

Jedná se o moji první audioknihu, v podstatě převedení a úprava mé knihy Nová cesta do pravěku z roku 2019 do zvukové podoby. Je to vlastně takové zajímavé povídání o tom, co by vás skutečně čekalo ve světě druhohor – v éře dinosaurů. Jak byste museli být vybavení, co by vám nejvíc hrozilo, jaké by tam bylo ovzduší, patogeny a nemoci, nebezpečná zvířata a podobně.

Prozraďte nám, co si představit pod Novou cestou do pravěku? Čím je nová? A může vůbec být?

Je to taková slovní hříčka, která samozřejmě odkazuje k proslulému československému filmu z roku 1955. V podstatě je to aktualizace děje podle soudobých poznatků – co by vás skutečně čekalo, kdybyste se vydali do pravěku jako čtveřice chlapců ve zmíněném filmu. Ovšem nyní již s dalšími sedmdesáti lety nových paleontologických objevů a aktuálních informací.

pruvodce svetem dinosauru

Tentokrát se jedná o fikci, tak jak jste se s ní popasoval? Nebylo to pro vás příliš jiné oproti odborným knihám?

Byla to naopak zábava a zajímavá práce – není to totiž jen čistá fikce. Jak už jsem uvedl, téměř všechny zahrnuté informace jsou podložené vědeckými výzkumy z posledních desetiletí. Je to tedy zatím nejspíš nejpřesnější představa o tom, jak by se vám v éře dinosaurů dařilo (nebo naopak tragicky nedařilo).

Audiokniha představuje více než čtyřicet druhů dinosaurů. Je mezi nimi i nějaký váš oblíbenec?

Možná Vás zklamu, ale i já jsem už kdysi propadl „módnímu trendu“ a nejvíce „oblibuji“ obřího teropoda druhu Tyrannosaurus rex. Ale zmínil bych i mnohé další z dnes už asi 1500 známých druhů dinosaurů, namátkou by to byl Brachiosaurus, Argentinosaurus, Stegosaurus, Triceratops nebo český Burianosaurus.

A můžete nám jako lákadlo povědět nějakou zajímavost o některém z dinosaurů?

Těch je tolik, že je docela těžké něco konkrétního vybrat. Snad taková zajímavost právě o tyranosaurovi – podle dnešních poznatků jste jeho přítomnost mohli nejdřív cítit, nikoliv slyšet. Mohl totiž vydávat jakési hluboké mručení o nízkém tónu, podobné tomu, které vydávají aligátoři, a ty akustické vibrace by vám spíše připadaly jako chvění na těle než jako hlasitý řev, který známe třeba z Jurského parku. Každopádně by to asi nebylo moc příjemné.

vladimir socha 2

Kromě dinosaurů jsou v díle zmíněni i další pravěcí živočichové. Kdo například?

Jedná se o mnohé současníky dinosaurů, od krokodýlovitých plazů (včetně obrů, velkých jako autobus) přes létající evoluční „bratránky“ dinosaurů ptakoještěry (dnes už spíše používáme termín pterosauři) až po praptáky nebo tehdejší savce. Jeden z nich, čínský Repenomamus žijící před 125 miliony let, dokonce pojídal mláďata malého rohatého dinosaura psitakosaura.

Už jste audioknihu slyšel? A podílel jste se vlastně nějak na její přípravě?

Ano, mám všechny zvukové stopy jednotlivých kapitol audioknihy již delší dobu uložené, prováděl jsem jejich závěrečnou korekturu již v podobě namluvené panem Táborským. Drobné úpravy a korekce jsem dělal doslova do poslední chvíle, snad se mi tedy podařilo „vyladit“ textový podklad co nejlépe.

Interpretem je již zmíněný Miroslav Táborský. Jak padla volba zrovna na něj? Nepřemýšlel jste ani na chvíli nad tím, že byste si audioknihu načetl sám?

Přiznám se, že pana Táborského vybral Supraphon sám, ale určitě jsem byl velmi rád hned ve chvíli, kdy jsem se to dozvěděl. Je mi ctí, že právě tak významný herec a dabér moji knihu převede do mluvené podoby. Sám sice také vyprávět umím – přednáším pro veřejnost už nějakých 17 let – ale s panem Táborským bych se určitě poměřovat neodvážil.

Kdo by si podle vás neměl nechat ujít poslech této audioknihy? Koho rozhodně zaujme?

To je vždy těžké dopředu odhadovat, protože mi mnozí čtenáři často říkají, že moje knihy objevili až po dlouhé době a velmi se jim líbily – což by v době jejich vydání třeba sami nečekali. Ale určitě si myslím, že kniha potěší všechny zájemce o přírodu, pravěk, vědu, sci-fi a fantasy a možná i zájemce o další podobná témata. A z hlediska věku? Troufl bych si konstatovat, že věkové rozpětí 3 až 103 let je docela odpovídající.

vladimir socha3

Do konce roku vám mají vyjít další dvě tištěné knihy o dinosaurech. Můžete nám o nich něco prozradit?

Bohužel už se to nakonec nestihlo, protože v obou nakladatelstvích museli upřednostnit nějaké dřívější projekty. Ale knihy nejspíš vyjdou v první polovině příštího roku, pravděpodobně na jaře. Pokud si je nechcete nechat ujít, můžete sledovat moje sociální sítě a webovou stránku – vyhledavač se zadaným jménem Vladimír Socha vám v tomto směru určitě rychle pomůže.

Na závěr nám řekněte, máte už nějaké plány na rok 2025? Bude v něm i nějaký čas na odpočinek, nebo už máte spoustu pracovních nápadů?

V každém případě budu v rámci možností pokračovat v přednášení pro veřejnost (už nyní mám domluvených asi osm přednášek po celé České republice), psaní článků, brožurek a korektury nebo i překlady anglických knih o dinosaurech a pravěku. Z hlediska vlastních knih bych chtěl začít pracovat na dvou zajímavých projektech, o kterých ale zatím nemůžu říct více. Pokud se to povede, mohly by nové knihy vyjít už koncem příštího roku nebo pak určitě v roce 2026.

Děkuji za rozhovor!

Zdroj foto: archiv Vladimíra Sochy, třetí fotografie Khalil Baalbaki


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostř...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Letní rozhovor s Magdalenou Wagnerovou

200 rozhovor„Rok co rok si naplánuji na léto nejvíc práce,“ řekla nám spisovatelka Magdalena Wagnerová

...

Divadlo

Taková normální rodinka vytvořená z prachu hvězd

200diV naší galaxii je asi 200 miliard hvězd. Z toho asi 10 miliard podobných našemu Slunci. Asi. Protože ročně se narodí asi 7 hvězd a několik umře. Kolem většiny hvězd obíhají dvě i více planet. To je asi 1 bilion planet. Z toho asi 1 miliarda podobných Zemi....

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...