Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Tisk

renee200O činnosti a nejbližších akcí Městského muzea a galerii a potažmo o holešovském zámku vypráví v následujícím rozhovor Mgr. Renée Rudolfová. Působí na pozici správce zmíněného muzea i kurátora sbírkových předmětů. Potkal jsem ji na právě probíhající výstavě nazvané Kouzlo starých časů, která připomíná historii rodu Bruntálských z Wrbna. Jak říká mladá kurátorka, Wrbnům se věnuje od studia na vysoké škole a nepřestávají ji překvapovat.

Na co všechno se můžou těšit návštěvníci, kteří přijdou či přijedou do holešovského zámku? Jaké expozice zámek v tomto období nabízí?

Na holešovském zámku máme pouze jednu expozici, jedná se o zámecký prohlídkový okruh. Návštěvníky čekají již tradičně krátkodobé výstavy. Městské muzeum a galerie Holešov si letos pro návštěvníky připravilo výstavu věnovanou poslednímu šlechtickému rodu na holešovském zámku. Jedná se o rod hrabat Bruntálských z Wrbna. Další výstavy na zámku jsou SEVA, ČESKÝ FENOMÉN o legendární stavebnici a patří k ní i herna. Dále probíhá výstava o českém králi Rudolfovi II a jeho sbírkách. V létě připravujeme interaktivní výstavu Na stopě zločinu z dílny iQLANDIA Liberec.

Novinkou je i nová expozice Wrbnové – Konec starých časů. Co se tam návštěvníci dozví?

Nejedná se o expozici, ale o výstavu, která potrvá ve dvou sálech první patra, a to od 10. května do 3. listopadu 2024. Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace o nejen o historii rodu Bruntálských z Wrbna, ale především se dozví zajímavosti o životě na zámku za časů zmíněného rodu. Návštěvníci taktéž spatří velmi zajímavé, mnohdy i unikátní předměty vztahující se k jednotlivým členům rodu. Zřejmě nejatraktivnějším exponátem jsou troje dámské šaty z počátku 20. století, které jsou ze soukromé sbírky pana Jiřího Sauka. Jsou to skutečně originály a my jsme vděčni za jejich vypůjčení. Pro kompletní zážitek doporučuji tuto výstavu zkombinovat se zámeckým prohlídkovým okruhem.

renne foto 1

V čem jsou Wrbnové zajímaví pro vás?

Wrbnům se věnuji již od studia na vysoké škole a nepřestávají mě překvapovat. Zprvu by se zdálo, že je to méně významný rod, ale když se podíváme do minulosti, bývali vždy v úzkém kruhu spolupracovníků císaře. Jejich sňatky byly uzavírány s nejmocnějšími šlechtickými rody své doby.

K vašemu muzeu patří i kovárna stejně jako židovská synagoga…

Malé muzeum kovářství je expozicí etnografie a především kovářství. Můžeme říci, že malebné prostředí oblasti Holajky (zde se kovárna nachází) vytváří náš malý holešovský skanzen. Synagoga je majetkem Židovské obce Brno a Městské kulturní středisko ji má pouze ve své správě. Jedná se o opravdu hojně navštěvovanou památku. Návštěvníci zde jezdí z celého světa, a to nejen ortodoxní židé. Holešovská synagoga se řadí mezi nejstarší synagogy v Česku a její atmosféra je až mystická. Vřele doporučuji navštívit jakýkoliv koncert, který se zde koná v průběhu Festivalu židovské kultury.

renee foto 3

V čem tví kouzlo holešovského zámku pro vás?

Je to monumentální stavba. Když vstupujeme po hlavním schodišti do zámku, ihned si povšimnete šíře chodeb. Zámecké chodby jsou opravdu široké a ve stejné šířce jsou i místnosti. Je to unikátní. Kouzlo je ale především skryto v nástropní výzdobě. Každá místnost v prvním patře zámku má štukovou výzdobu a nástropní malby. Je to jedinečné. Štukovou výzdobu s nástropními malbami má i v přízemí sala terrena. Pro návštěvníky jsou připraveny i speciální večerní prohlídky s karimatkami, při kterých putujeme potemnělým zámkem a v pohodlné pozici vleže si návštěvníci vyslechnou odborný výklad k nástropním malbám i samotný příběh který znázorňují.

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Milan Hrabal: Autory bych si nejradši rovnou adoptoval

hrabal martin 200Dana Podracká je známá slovenská autorka poezie, které nedávno vyšla sbírka i u nás v Čechách s názvem Persona. Sbírka je to nejen pěkná, co se týče obsahu, ale zároveň ji doplňují velmi zdařilé ilust...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...


Literatura

Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy

Pohadky pro male Buddhy 200Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat. Pokusila jsem se na tuto neobvyklou pohádkovou knihu podívat očima dětí. Jako dospělák bych řekla,...

Divadlo

Již rok se hraje v Divadle Na Maninách původní český muzikál, Robinson Crusoe

robinson 200Autorem hudby muzikálu Robinson Crusoe je Zdeněk Hrubý, scénáře Ivan Hubač a texty písní napsal Jan Krůta. Režisérem představení je herec a režisér Václav Knop, choreografem představení je Tomáš Kuťák.

...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...