Laura a její tygři zahrají v Lucerna Music Baru pro tygry a pokřtí nové album

Laura a její tygři zahrají v Lucerna Music Baru pro tygry a pokřtí nové album

Tisk

laura200V neděli 17. března v pražském Lucerna Music Baru představí kapela Laura a její tygři nové album Zoo Zoo! vydávané kompletně online. Písničky pro děti inspirované životem zvířat z pražské Zoo nazpíval společně s kapelou dětský sbor Ústecké Bambini. Role kmotra se ujme ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

„Kapela se těší na koncert v Lucerna baru a diváci se mohou těšit na tygří jízdu. Na úvod s námi vystoupí Ústecké Bambini, které s námi vydávané písničky nazpívaly a po křtu pokračujeme klasickým koncertem. Pozor, abychom děti nedrželi v klubu pozdě do noci, začínáme nezvykle již ve 20:00 hodin,“ říká Karel Šůcha, kapelník Laury a jejích tygrů.

Album vychází poprvé v historii kapely pouze online, k dostání bude na streamovacích platformách a v internetových prodejnách jako např. supraphonline.cz.

Kromě nového alba kapela představí i nový videoklip Návrat divokých koní. Písnička je inspirována dlouholetou aktivitou Zoo Praha zaměřenou na návrat Koně Převalského do volné přírody v jejich původní vlasti. V klipu jsou použity záběry z převozu koní armádním letounem Casa do Mongolska, poskytnuté pražskou zoo.

laura foto 1

Po křtu alba a klipu bude následovat koncert sestavený z osvědčených hitů z celé dlouhé historie kapely, tak jak ho diváci znají už téměř 40 let.

„Čtyřicet let uteklo neuvěřitelně rychle, 40. narozeniny oslavíme v příštím roce,“ připomíná Karel Šůcha a dodává: „Pořád ale máme před sebou spoustu práce, teď je pro nás nejdůležitější představit album Zoo Zoo!“

Laura a její tygři ze severočeského Mostu si v průběhu let zahráli na mnoha evropských, asijských i afrických pódiích. Kapela i po téměř čtyřiceti letech zachovává jak charakteristický kostým – černé brýle, bílé košile a černé kalhoty, tak i klasické obsazení, v jejímž čele stojí charismatická zpěvačka a šlapající rockovou rytmiku doplňují excelentní kytaristé i kvalitní dechová sekce.

Koncert spojený se křtem se bude konat v pražském Lucerna Music Baru 17. března 2024 od 20:00 hod. Výtěžek koncertu věnuje kapela stejně jako v minulosti pražské Zoo na chov ohrožených zvířat, konkrétně tygrů.

laura foto 4

Otázky a odpovědi s Karlem Šůchou, kapelníkem skupiny Laura a její tygři

Vaše nové album Zoo Zoo! je sestaveno z písniček pro děti. Proč rocková kapela, jako je Laura a její tygři, natáčí písničky s dětmi, pro děti?

Naše současná spolupráce s dětským sborem Ústecké Bambini navazuje na spolupráci se sborem Koťata z Chlumce u Ústí nad Labem, která začala víceméně náhodně, ale vyústila ve velmi povedené album Džungle nebo město. S Koťaty a paní sbormistryní Evou Koupilovou jsem se seznámil na komerční akci, při které děti v „našich“ kostýmech tančily na „laurovskou“ písničku. Moc se mi jejich vystoupení líbilo, přijel jsem za Koťaty do Chlumce, kde zkoušeli v mateřské školce Pohádka. Nadchl mě přístup Evy a spolupracujících maminek a snad ještě více mne zaujala opravdovost dětí. Upřímná a pravdivá interpretace písniček je pro mě nejdůležitější částí pěveckého projevu. Často musím s dospělými zpěváky doslova bojovat o způsob interpretace, aby mé texty v jejich podání, zněly autenticky a najednou s dětmi, to šlo doslova samo. Album Koťata a jejich tygři: Džungle nebo město patří k tomu nejlepšímu co Laura a její tygři kdy vytvořili.

Koťata vyrostla, dnes jsou dospělá, Eva odešla do důchodu, ale jak čas plynul, potkával jsem stále více zajímavých lidí, jejichž děti „vyrostly“ s albem Džungle nebo město. Pochopil jsem, že písničky pro děti mají stejný, možná i větší zásah než písničky pro dospělé, protože dnešní bystré děti, to jsou budoucí úspěšní dospělí…

Proto, když jsem chtěl natočit další dětské album, obrátil na sbormistryni Lenku Bérešovou, se kterou jsem se poznal ve sboru Koťata, kde dělala asistentku Evě Koupilové. Z počátku jsem si myslel jsem, že použijeme osvědčenou značku Koťata a jejich tygři, ale Lenka již vedla svůj sbor a chtěla používat jméno Ústecké Bambini, takže na albu Zoo Zoo! je uvedeno Laura a její tygři a Ústecké Bambini.

Proč jste si vybral jako téma zrovna zvířátka z pražské zoo?

Zvířátka jsou dětem blízká a na jejich příbězích lze v písničkách, podobně jako v bajkách, ukázat lidské chování a jednání. Díky našemu jménu Laura a její tygři jsme vícekrát spolupracovali s pražskou Zoo, například v roce 2017 jsme pokřtili mláďata tygra malajského Wanitu a Bulana. V Zoo máte všechna zvířátka krásně pohromadě, tak jsem si otevřel webové stránky pražské Zoo, pročítal je, hledal a nacházel inspiraci. Třeba písnička Návrat divokých koní je takřka doslovný popis dlouholeté aktivity Zoo Praha, zaměřené na návrat Koně Převalského do volné přírody v jejich původní vlasti. K této písničce Ústecké Bambini natočili videoklip, ve kterém jsou použity záběry z převozu koní armádním letounem Casa do Mongolska, poskytnuté pražskou zoo.

laura foto 3

Jakým způsobem probíhá spolupráce rockové kapely s dětským sborem na vzdálenost desítek kilometrů?

Složím písničku, natočím demosnímek a v textu vyznačím pasáže, které by podle mne měl zpívat sbor. Nahrávky a texty pošlu Lence, která vytvoří aranžmá sboru a nacvičí písničku s dětmi. Zpočátku jsem se přijel podívat na zkoušku sboru a poslechnout si, jak písničky znějí, ale s Lenkou se tak shodneme na vyznění písniček, že jsem většinu aranžmá poprvé slyšel až při natáčení ve studiu. Natáčeli jsme v nahrávacím studiu Macac, což je studio Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem, zvukařem byl Honza Seibt a vše náramně klapalo. Naše zpěvačka Lucie Bakešová nazpívala sólové party a děti, které měly dobře nazkoušeno a písničky uměly, nazpívaly sborové party. Honza sbor výborně nazvučil, Lenka děti dirigovala, a já si v režii jen užíval radost. Lenka přišla s nápadem, že v některých písničkách by mohl zpívat sbor i sólové party, a dokonce mě přesvědčila, ať v jedné písničce zpívám já. A tak zpívám starý „valící se kámen“.

Chystáte se někdy v budoucnosti opět pokračovat ve spolupráci s dětským sborem?

Určitě ano. Rád bych opět spolupracoval s Lenkou Bérešovou, už mám rozmyšleno několik, tentokrát „dospěláckých“ písniček, které by nám Lenka se svým sborem mohla pomoci vylepšit. Také jsem přemýšlel o možnosti natočit písničky ze 60. let, v moderním aranžmá, zpívané s dětským sborem, mohly by to být „písničky pro naše babičky“ anebo by mě bavilo udělat album, jako dětský mini muzikál. To vše jsou ale pouze úvahy o možnostech v budoucnosti, nyní je před námi křest alba Zoo Zoo!, který proběhne 17. března v pražském Lucerna Music Baru a potom nás čekají koncerty a spousta práce na albu pro dospělé fanoušky Laury a jejích tygrů.

Zdroj foto: LJT a Robert Rohál


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jak Jana Andresíková spadla z koštěte…

Jana Andresikova 200Herečka Jana Andresíková jako host Toboganu v pyžamu vyprávěla o svých neuvěřitelných karambolech, které ji v životě potkaly. Její zdravotní karta má několik stránek popsaných odshora dolů. Pa...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jirka Hadaš: „Mám vždy velkou radost, když s námi děti blbnou a řádí a jsou spokojené.“

hadas perexZanedlouho se bude v Amfíku Bukovina u Uherského Hradiště konat velká akce pro děti – Pigyáda. Na ní se objeví dětmi oblíbený kouzelník Jirka Hadaš, který je velmi dobrým kamarádem s prasátkem Pigym. Neváhali jsme proto a položili mu několik ot...


Literatura

Nový případ Patrika Hedströma

camilla lackberg elsyino tajemstviDetektivky švédských autorů dobývají český knižní trh. Spustila se doslova lavina. Čím lákají autoři ze severu Evropy své čtenáře, v čem se jejich případy odlišují od amerických a anglických krimi ...

Divadlo

Městské divadlo Zlín představuje retrokomedii k popukání – Charleyho tetu

cht200Zlínské divadlo uvedlo koncem listopadu premiéru anglické konverzační komedie Brandona Thomase Charleyho teta a konečně tu máme něco svěžího, neokoukaného a hlavně šíleně vtipného!

...

Film

Reggiovy dokumenty zachycují stav planety i poměry na ní

koyaanisqatsi 200Tato planeta skýtá přenádherné a majestátní kouty panenské přírody, nad nimiž se tají dech. Tato planeta skýtá množství druhů zvířat a rostlin. Na této planetě však žije i člověk. Člověk přetváří tuto planetu k obrazu svému. Přetváří p...