Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Tisk

Aneta ŽabkováVystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové. 


Vaše začátky jsou u animované tvorby. Co vás na takovou originální cestu přivedlo?

Odmala jsem byla velký televizní a filmový fanoušek a do toho si pořád kreslila. Když jsme ve 4. ročníku gymnázia celá rodina přemýšleli, co se mnou dál, přišla moje máma s tím, že na FAMU je jeden z oborů animovaný film. Hrozně se mi to zalíbilo! Po nečekaně úspěšných lednových talentovkách začaly moje dva velké koníčky dávat smysl.

Jak jste se od animovaných filmů dostala k ilustracím dětských knih? Kolik jste jich již ilustrovala?

Na FAMU jsem natočila 4 krátké a poměrně úspěšné filmy a také jsem tam na jednom mikulášském večírku potkala svého budoucího manžela Michala. Rok po mých magisterských státnicích se nám narodila dcera Lili. Během mateřské jsem měla velké nutkání zase něco tvořit. Animovaný film je ale velmi časově náročný, na ten jsem se s malým miminkem necítila. Protože jsem s malou Lili pořád sjížděla dětské knížky, usmyslela jsem si, že zkusím proniknout do knižní dětské ilustrace. Ilustrování mě dost pohltilo. K dnešnímu dni, cca 10 let od mé první knížky, jsem jich nailustrovala už přes 30.

Aneta Žabková

Co vás nejvíce na tvorbě pro děti baví?

Moc si užívám to, že si kreslím podle svého a dětem se to líbí. Je to velká radost, když mi děti vypráví, co ode mě znají za obrázky. Besedy s dětmi jsou vůbec bezvadné, hrozně ráda na ně jezdím. Po prokreslených a osamocených dnech, týdnech a měsících mě beseda s dětmi vždy zaručeně nakopne a motivuje do další práce.

Aneta Žabková

Výtvarně ráda experimentujete, třeba přetváříte nalezené předměty. Co s takovými upcyklačními kousky děláte, nechystáte výstavu?

Poslední roky ráda pracuji se dřevem a akrylovými barvami. Největší radost mi tak uděláte pěkným kusem vyschlého klacku z lesa. Jé, zrovna to tak vyšlo, že moje výtvory můžete okouknout na minivýstavě v krásném pražském knihkupectví 2veverky.

Inspirují vás k tvorbě vaše děti? Vytváříte něco společně?

Ano, inspirují mě velmi. Často je i kreslím do knížek, abych si uchovala jejich hlášky, ráda totiž dělám s komiksovými bublinami. Našemu Melicharovi jsou 4 roky a rád mi v PC kontroluje obrázky. Taky mi smíchává na paletě barvy a obtiskává je následně po nábytku. Starší Lili už je 11 a je moc šikovná, s tou už je vyrábění radost.

Aneta Žabková

Jaké je vaše poslední vydané dílo? Máte mezi vydanými knihami nějakou srdcovku?

Mé poslední dílo je Městečko od Michaely Fišarové. Do této knihy jsem použila fotografie mých malovaných dřevěných domečků. Srdcovka je asi knížka z nakladatelství 65.pole Pohozené kšandy kamaráda Standy. Tuhle sbírku básniček napsala moje máma Dagmar Kýrová a dost jsem se na ní vyřádila.

Ilustrujete i knížky pro elektronickou tužku. Co si myslíte o spojení knih a moderních technologií?

Musím se přiznat, že jsem byla ze začátku k tomuto typu knih lehce skeptická a nechápala, proč jsou tak populární. Přišla jsem jim ale na chuť, jsou opravdu zábavné.

Aneta Žabková

Co je pro vás největší dosavadní úspěch a čeho byste ráda dosáhla?

Určitě moje dvě děti a také, že jsem před 17ti lety narazila na mého manžela. Bez jeho podpory a pomoci bych asi nenailustrovala ani ťuk.

Co vás baví kromě výtvarného umění?

Jsem velká fanynka biatlonu a od loňského roku také rugby, doma z toho nemají moc radost, protože jsem často přilepená u TV. Miluju bruslení, víc to lední! Ale bohužel mi to nejde tak, jak bych chtěla, zařekla jsem se ale, že pořádně potrénuji a naučím se konečně bruslit pozadu. V létě chodím moc ráda na houby. A moc mě baví naše sedánky se ségrou a mamkou, kdy nárazově, párkrát do měsíce, vyrážíme na dámskou jízdu, to je vám taková sranda…

Aneta Žabková

Jaké projekty teď chystáte?

S mým mužem Michalem v současnosti pracujeme na našem krátkém animovaném filmu Botička, který vzniká ve studiu Alkay. Film je adaptací mé autorské knihy Botička, která vyšla v roce 2021 v Albatrosu. Můj muž film režíruje a já na animáku dělám výtvarnici. Tento rok se také chystám ilustrovat pár knížek.

https://anetzabkova.wixsite.com/anetakyrovazabkova/o-mne 

Zdroj foto: archiv Anety Žabkové


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

10. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

10 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

"Texty leží pořád přede mnou na pracovním stole, učím se stále", říká herec Dušan Sitek

foto dusan sitek perexPětadvacet let strávil v angažmá Městského divadla Zlín, kde vytvořil sto osmdesát rolí. Poslední roky už ale žije v Praze, kde původně nastoupil do angažmá Divadla pod Palmovkou. Dnes je Dušan Sitek na ...


Literatura

Temný oheň – krypta zrušeného kláštera vydává nebezpečné tajemství

temny ohen bbart 200Na pulty knihkupectví se tentokrát v brožované podobě vrací úspěšný detektivní román Temný oheň (Dark Fire, 2004, česky 2009), jehož autorem je britský spisovatel C. J. Sansom. Reformistický práv...

Divadlo

Lidé, vraťte se do divadel, vzkazují ochotníci veřejnosti a zvou na podzimní Divadelní přehlídku ochotnických souborů

holesov divadelni prehlidka 200Po tříleté covidem vynucené pauze se do Holešova vrací tradiční Divadelní přehlídka. Od 21. do 23. října vystoupí v kině Svět ochotnické soubory z regionu. Přehlídka je tentokrát nesoutěžní, podle členů holešo...

Film

Festival Film a architektura 2023 nabídne dosud nejbohatší filmový výběr, speciální doprovodný program i výjimečná místa promítání

filmarchitektura 200Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, t...