Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým
Banner

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Tisk

Taťána KročkováNejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz. Od dětství je Taťána Kročková velkou čtenářkou, věnuje se ezoterice, numerologii, astrologii, výkladu karet, psychologii, filozofii, miluje přírodu.

Pocházíš z Beskyd, kde jsi vyrůstala v hájovně uprostřed lesa a již tehdy se zrodila tvá láska k přírodě a všemu, co je s ní spojené. Jaké bylo prožívat dětství v takovém prostředí? Čím jsi chtěla být?

Mě hlavně překvapovala moje obrovská přecitlivělost a sounáležitost s každou živou bytostí. Záleželo mi na tom, aby každý byl v pořádku a měl se dobře. Když tomu tak nebylo, trápilo mě to, až jsem si vyčítala, že jsem moc přecitlivělá a měla bych lépe snášet osudy zvířat nebo jejich smrt. Tohle bylo moje velké téma v dětství, protože můj tatínek byl hajný a často jsem se setkávala se smrtí různých zvířat. Odtud možná pochází to, že jsem si jako malá nehrála s panenkami, ale s plyšovými zvířaty, která jsem léčila. Asi jsem od dětství chtěla nějak pomáhat, léčit, uzdravovat.

Od dětství jsi ráda četla a hodně tě v tom ovlivnila babička, která byla ředitelkou mateřské školy a velkou čtenářkou. A brzy jsi začala psát. V pubertě básničky a později novelky. První básnickou sbírku sis vydala ve vlastním nákladu. Pamatuješ si, o čem byly tvé první literární pokusy?

Určitě si to dobře pamatuji. Především jsem psala básničky, které v té době byly spíše jakési přetlaky emocí a mého silného vnímání. Novelky byly ze života, ale sama jsem si po čase uvědomila, že spontánně snad do každého příběhu strkám cosi z hlubin paralelních světů, z jiného prostoru a času, zážitky, které se vlastně tak trochu nedají řadit mezi zrovna racionální. Moje fantazie pracovala naplno a já jsem věděla, že tohle jsem prostě já. Protože já vidím a vnímám věci trochu jinak a nějaké cestování časem nebo mystické zážitky, o ty vážně nemám nouzi.

Taťána Kročková

V roce 2021 ti vyšla kniha Tajemství snů a jak ho rozluštit, kterou jsi napsala ze své vlastní zkušenosti. Proč právě téma snů?

Asi proto jsem se začala zajímat o sny. Po všech těch zkušenostech s numerologií, chiromantií, výkladem karet a astrologií přišly na řadu sny. Právě v nich je přece všechno, odkrývají hloubky naší duše i kolektivní nevědomí. Velice mě oslovuje filozofie C. G. Junga a jeho pohled na svět. Když jsem ho četla a seznámila se s jeho dílem, bylo mi tak blízké, že bych se pod všechno to mohla zfleku podepsat. Ani jsem nevěděla, že sama lucidně sním a astrálně cestuji. Že se to tak říká. Ale když jsem na to před lety přišla a začala si zapisovat své sny, což dělám už asi patnáct let, nevím přesně, můj zájem o sny se prohloubil a všechno začalo dávat smysl. Začala jsem svým snům rozumět, vykládala jsem i sny druhým, otevřel se mi tajuplný neznámý svět, který mě hodně zajímal. Proto pak vznikla tato kniha, kde se snažím srozumitelně vysvětlit, o čem to celé je. Knížku píšu z pohledu vlastní zkušenosti a obsahuje spoustu příkladových snů a jejich výklady, není to žádná odborná kniha, kterou by třeba méně intelektuální člověk nepochopil. Tedy alespoň myslím (smích)…

Dočetla jsem se, že připravuješ pokračování Tajemství snů a že máš také rozepsaný román. Můžeš prozradit, o čem bude?

Opravdu bych se ráda vrhla na psaní. Po ničem jiném netoužím. Knížka o snech je rozepsaná, už jsem chtěla finišovat, ale musím to vyšperkovat a teď bylo opravdu málo času. V této druhé knize se zaměřuji více na lucidní snění a astrální cestování. Knížka bude více filozofická a setkají se tam odbornější informace s mými osobními zážitky. Doufám, že se mi podaří ji brzy dokončit a vydat. 

Co se týká románu, po pravdě řečeno, mám jich rozepsaných několik. Ten jeden je takový top a jediné, co mi chybí, je čas. Když člověk musí sám zajišťovat obživu pro sebe a své děti, nemá už moc času na to, aby mohl tvořit. Ale pokud si dobře vzpomínám na hodiny literatury, takřka všichni spisovatelé byli jednak trochu mimo realitu, a jednak třeli bídu s nouzí a proslavili se až po smrti…Třeba taková Božena Němcová to taky neměla jednoduché… (smích)

Taťána Kročková

Snům a výkladům se věnuješ několik let a založila jsi web O snech a na Facebooku skupinu Výklad snů. Lidi svět snů hodně zajímá. Také tě zajímá ezoterika, astrologie, numerologie, čtení z ruky, filozofie, psychologie… Široký rozsah. Je z toho něco, co je ti nejbližší, nebo vše tě svým způsobem obohacuje o nové a zajímavé poznatky?

Ano, to už jsem zmínila. Zajímá mě všechno z toho, poslední roky po době covidu funguji jako Beskydská čarodějnice a kdo má zájem a řeší nějakou životní situaci, může se na mě obrátit. Informace lze najít na mých stránkách a fb. Primárně bych ale opravdu chtěla psát. To je to, co mě táhne… Ezoteriku beru jako skvělou možnost na cestě k sebepoznání i k životu vůbec. Pomůže vám vyznat se v lidech a porozumět tomu, s kým máte tu čest, je to prostě i psychologie. V číslech jsou informace, v obrázcích, symbolech, zkrátka všude. Pokud jednou porozumíte symbolice a otevře se vám tento svět, je úplně jedno, čemu se věnujete, ty symboly a znamení jsou zkrátka všude.

 Filozofie mě bavila hodně, dokonce jsem ji i studovala. Ale nakonec jsem zjistila, že nepřináší nic praktického a ani nic, čím by člověk mohl být užitečný. Nakonec filozofovat v kavárně může kdekdo… psychologie, pokud přímo prakticky řeší problémy lidí, je skvělá, jde o skutečné poznání a o praxi, nikoli o suchopárné akademické znalosti typu vědci vyzkoumali a zjistili. Skutečný život je jinde… stačí jen pozorovat a vnímat svět kolem sebe. Kdysi jsem si myslela, že je fajn hledat mosty a propojovat svět racionálního poznání s iracionalitou. Zjistila jsem ale, že to vždy nejde a že věda se hodně snaží racionalizovat to, co je ve své základní podstatě iracionální…

Nezastávám se ezoteriky, která vymývá lidem mozky. Tohle je stejná manipulace jako cokoliv na světě. Je to prostě jen a jen o lidech… a i když mě všichni vždycky řadili do balíčku ezoterická lesana a čarodějka, nikdy jsem si nepřipadala jako jedině tohle a nic jiného…. Jsem tím, kýmkoliv si přeji být… 

Taťána Kročková sny

Působíš jako publicistka, copywriterka a v současné době také jako šéfredaktorka internetového magazínu Kultura21.cz. Svými příspěvky jsi obohatila řadu webových i tištěných magazínů. Při této práci poznáváš hodně zajímavých lidí. Udělala jsi řadu rozhovorů se zajímavými lidmi. Koho bys ráda vyzpovídala a na koho ze zpovídaných máš hezké vzpomínky?

Tak to těžko říct, každý člověk je jedinečný. Nejde o slávu a bohatství ani o to, že se člověk proslavil. Mě nejvíce zajímají lidi, kteří skutečně něco umí, mají nějaký potenciál nebo zajímavé myšlení, znalosti, dovednosti, něco skutečně dokázali a třeba vůbec nejsou slavní nebo nemají perfektní marketing. Ráda bych vyzpovídala mnohé ty, kteří už tady s námi nejsou a které jsem třeba osobně ani nemohla potkat, protože jsem v té době ani nežila… I když kdo ví… (úsměv) Jinak velkou radost mi třeba udělalo psát si s paní Danielou Kolářovou a připravit s ní malý rozhovor, této herečky si velmi vážím.

Co tě baví na psaní? V jednom rozhovoru jsi řekla: „Baví mě propojovat často zdánlivě neslučitelné věci nebo protiklady, svět reality a fantazie, současnost a minulost…“

To jsem právě před chvíli měla na mysli. To jsou prostě ty mosty. Navíc já mám mosty hodně ráda. Dcera mi často vyčítá, že používám oslí můstky (smích)… Když chceme, tak se dá propojit všechno, i to zdánlivě neslučitelné…ale musíme chápat a chtít… většinou nás, lidi, totiž odlišnosti a jinakosti děsí…

Taťána Kročková

Jaká jsi čtenářka? Vím, že máš hodně oblíbených autorů beletrie, ale co básníci? Je někdo, kdo tě v poslední době oslovil nebo knížka, kterou bys doporučila si přečíst?

Tak toho by bylo opravdu hodně. Napříč časem jsem přečetla všechno, co má písmena, a pokračuji v tom dál. Co se týká básní, tak pár sbírek jsem recenzovala pro magazín Kultura 21. Nejvíce mě oslovuje poetika přírody, krása smyslového vnímání, prezentace těch hezkých pocitů. Dnes už raději i v beletrii čtu romantické příběhy se šťastným koncem, samozřejmě ty smysluplné a plné dobré psychologie postav a zajímavého děje, on život už sám o sobě přináší dost tragédií. Tak proč bychom o nich ještě měli číst… krváky nechávám stranou… Čtěte cokoliv, co je vám blízké. Nenuťte se do toho, co nesouzní s vaší duší, morálkou a přesvědčením. A hlavně čtěte to, co má smysl…

Jak ráda trávíš chvíle volna?

No jak jinak než v přírodě (úsměv)… a ráda tancuji, ale to můžu i doma nebo někde na louce… prostředí hospod a barů mezi opilými lidmi se špatnou energií už mě moc neláká, obzvláště když já sama jsem abstinent, vegan, nekuřák… Ale jednu neřest mám (neprozradím však jakou…)

Taťána Kročková

Taťána Kročková:

  • Narodila se v roce 1979.
  • Studovala sociální pedagogiku a filozofii, absolvovala kurzy – poradenství pro výživu, základy psychologie.
  • Je autorkou knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit (2021).
  • Žije na severní Moravě, v milovaných Beskydech.
  • Živí se jako redaktorka.
  • Jako Beskydská čarodějnice pořádá přednášky a besedy o snech a na různá ezoterická témata, vykládá lidem sny a karty.

Foto: archiv TK


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kristýna Freiová: „Ráda bych žila to, o čem píšu.“

freiova 200Rozmlouvat s českou spisovatelkou Kristýnou Freiovou se mi poštěstilo docela nedávno. Společně jsme si povídaly o knížkách, o hrdinech jejích románů, o inspiraci i jen tak o životě. Pro mne bylo velmi přínosné posezení s ní u šálku čaje v domku s...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Radek Šubrt: „Důležité je, že jíst se bude vždycky!“

radek subrtS šéfkuchařem luxusních restaurací Radkem Šubrtem se v těchto dnech můžete potkávat na televizních obrazovkách, kde vystupuje jako jeden z porotců kulinářské show Masterchef. Co si o ní myslí? Jaké je jeho oblíbe...


Literatura

Albatros Media představilo novinky pro nadcházející období

big noc-bSt-364296 200Nakladatelství Albatros představilo na tiskové konferenci v pražské kavárně Louvre své novinky a oznámilo několik zajímavých zahraničních spisovatelů, kteří navštíví v letošním roce Českou republiku. Na konci článku ...

Divadlo

Romeo a Julie v divadelním studiu JAMU

romeo200Marta, studio Divadelní fakulty JAMU v Brně dává pravidelně prostor svým studentům, aby se představili před diváky svou tvorbou. Bývají to tvůrčí dílny a různá volná asociativní představení, jsou to (naštěstí) i práce z oblasti klasického dramatu, na kt...

Film

Sovětské archivy nevydaly o UFO žádné nové zásadní informace

fenomen ufo200Fenomén UFO patří mezi jeden z nejzajímavějších předmětů dohadů, disputací a spekulací v kategorii „existuje – neexistuje?“ Ať už má člověk na tento úkaz názor jakýkoli, počítám, že ho zaujme možnost dovědět se další zajíma...