Tomáš Vaněk: „Dojde i na operní árii, neboť ani já ani Roman nejsme operní pěvci, logicky tedy musí zaznít i něco z opery.“

Tomáš Vaněk: „Dojde i na operní árii, neboť ani já ani Roman nejsme operní pěvci, logicky tedy musí zaznít i něco z opery.“

Tisk

tomas vanek 200Tomáš Vaněk a Roman Tomeš vyrazí v dubnu na čtyři koncerty. Společně s pianistkou Kristinou Brachtlovou se vydají na turné po vlasti české, moravské i slezské a divákům představí energickou koncertní show plnou populárních písní, která se bude dotýkat až stand-up comedy. U této příležitosti jsme vyzpovídali Tomáše Vaňka, který nám prozradil, jak to bude na koncertech vypadat.

 

Tomáši, v listopadu jsme spolu dělali rozhovor o vašich vánočních koncertech. Co se vám vybaví, když se ohlédnete zpátky a vzpomenete si na ně?

Úžasná vánoční doba strávená s mnoha milými lidmi. Plné sály v každém městě, což zvlášť po předchozích letech v covidovém souboji bylo konečné ujistění, že svět se z toho vzpamatovává a mnoho věcí se vrací do starých a toužebně vyhlížených kolejí. To, že se můžeme už bez strachu potkávat a bavit se pro mě osobně bylo asi nejlepší završení minulého roku, jaké jsem si mohl přát.

Stalo se v rámci nich i něco neobvyklého, něco, co vás opravdu překvapilo?

Zajímavá otázka, na kterou nemám zajímavou odpověď. Opravdu nevím… :-)

Nyní se chystá jarní koncertní tour. Věděl jste hned po vánočních koncertech, že ji pojedete? A bylo něco, z čeho jste se z prosince poučil, nebo co vás inspirovalo?

Takové akce plánujeme samozřejmě s předstihem, teď už to jde, takže jsme věděli, co a kdy bude dál, stejně jako už v tuto chvíli dávno připravujeme program na zbytek roku včetně Vánoc a také celý příští rok až do Vánoc 2024. Inspirací jsou pro mě především diváci, kteří chodí na mé akce. Z nich především vycházím, protože cítím, co je zajímá, co mají rádi a co ne. Z každého koncertu nebo jakéhokoliv vystoupení se dokážu poučit a říct si, co by bylo dobré příště akcentovat a co naopak vynechat. Chci, aby to diváky bavilo, aby se zasmáli, dojali, odcházeli s emocionálním zážitkem. A s každou další akcí přemýšlím a hledám, jak je k tomu co nejlépe dovést.

Více o koncertech najdete zde: Tomáš Vaněk a Roman Tomeš vyrážejí na turné se zábavnou koncertní show

Tyto jarní koncerty nebudou jen o vás, ale také o Romanu Tomešovi. Jedná se také o muzikálového zpěváka. Máte toho mnoho společného?

Jsme zhruba stejně staří, stejně velcí, oba jsme mužského pohlaví, známe se stejně dlouhou dobu, oba zpíváme (nevím, kdo lépe), oba hrajeme (vím, kdo lépe ????), máme rádi muzikály.

vanek tomes 1

Jak byste Romana Tomeše popsal někomu, kdo o něm nikdy neslyšel? Co jej podle vás vystihuje?

Je to fakt milej a nesnesitelně talentovanej pětatřicetiletej kluk, co už má dva malý kluky.

Zapojením Romana je patrné, že se program bude točit kolem muzikálových písní. Je to tak? Můžete prozradit, na jaké muzikálové hity se mohou návštěvníci těšit?

Určitě na “Žij právě dnes, žij s tím, co máš” z muzikálu Rent, ve kterém jsme společně hráli. Jelikož ale chceme, aby to byla hlavně legrace, tak si střihneme také píseň “Spěchám” od Hanky Zagorové, dojde i na operní árii, neboť ani já ani Roman nejsme operní pěvci, logicky tedy musí zaznít i něco z opery. Aby i slza dojetí ukápla, připravujeme duet “I dreamed a dream” z Les Miserables. Zatím máme navíc ambici stvořit i vlastní společnou píseň, ta bude ale případně překvapením. Každopádně repertoár to bude i na mé poměry nezvykle pestrý.

Stejně jako na vánočních koncertech vás na piano doprovodí Kristina Brachtlová. Proč zrovna ona? Čím je podle vás výjimečná?

S Kristinou spolupracuji již řadu let a je pro mě nepostradatelnou, spolehlivou a profesionální stálicí. Vážím si jí, je to osoba, se kterou si prostě rozumíme. A jsou jisté věci, které není podle mě potřeba rozebírat, buď si s někým sednete, nebo ne. Kristina je navíc opravdu výborná a velice zkušená pianistka, která dokáže zahrát cokoliv. Je vytrénovaná z muzikálových produkcí hrát jakýkoliv žánr, a to dobře. Zdaleka ne každý pianista je tak flexibilní a pohotový jako právě ona.

U koncertů uvádíte, že se bude jednat o „energickou koncertní show plnou populárních písní, která se bude dotýkat až stand-up comedy“. Co si pod tím představit?

Jednoduše by to měl být více zábavný koncert, plný vtípků, legrácek, větší interakce s diváky, snažíme se humor dostat i do písní. Nechť se lidé přijdou bavit, my se o to postaráme.

Je vám blízká i komediální poloha? A máte rád humor? Někdy je to poměrně složitá disciplína.

Já jsem, myslím, byl hlavně během studentských let na DAMU považován spíš za komediální typ herce. V době, kdy jsem ještě více hrál, než zpíval. Kdysi jsem se zamiloval do commedie dell'arte, měl jsem myšlenku založit divadlo, které by hrálo tento styl tradičního komediálního divadla, ale nedošlo na to. Vrhl jsem se směrem k muzikálu a role, které jsem během posledních let ztvárnil, mnoho komediálních poloh nenabízely. Několik let jsem ale hrál svou one man stand-up show s názvem How to become a Czech in one hour v Divadle Royal, což byla velká příležitost zkusit utáhnout sám celý program jen na vyprávění, vtipech, předvádění různých situací, měl jsem i dost prostoru pro improvizaci.

A když jsme u toho, co vás vždy zaručeně rozesměje?

Například typické absurdní skeče od britské komediální skupiny Monty Python. Na jejich tvorbu právě při těchto koncertech také dojde, chystáme dvě hudební čísla z muzikálu Spamalot. Jedním z nich je celosvětově populární “Always look on the bright side of life”, což je i takové heslo mého života.

Koncerty se budou konat kromě Prahy také v Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. Podle čeho jste vybírali tyto lokality?

Chtěli jsme oslovit diváky napříč celou republikou, ale abychom objeli všechna města, to opravdu není aktuálně v našich silách, proto jsme do jednoho měsíce soustředili zastávky v těch největších městech, kde měla být původně i Plzeň, ale pro tu už jsme nebyli schopni najít vhodný termín, snad příště.

vanek tomes Plakat

Na vánočních koncertech jste na různých místech měli jiný program a různé hosty. Bude to tak i nyní? A je v rámci takových koncertů čas nebo možnosti na improvizaci? Myslím například z hlediska playlistu a podobně.

Tentokrát chystáme program téměř stejný pro každé město, přesto chystáme v každé zastávce jedno místní překvapení, které ale neprozradím, logicky by bylo po překvapení. A právě toto překvapení, myslím, bude velkou příležitostí pro vznik improvizace. Ta se ale dostaví nakonec vždy, moje koncerty nikdy nejsou naprosto do posledního detailu nazkoušené, vycházím z prostředí, z lidí v publiku, z atmosféry a vůbec všeho, co se v dané chvíli stane.

První koncert se koná už za měsíc, tak můžete nám v závěru prozradit, jak probíhají přípravy?

Mám pocit, že nestíháme… ale už jsem na ten pocit docela zvyklý, vím, že to dopadne. To je jediná jistota. Ještě se totiž nestalo, že by něco nějak nedopadlo!

Nyní poprosím už jen o pozvánku na koncert pro naše čtenáře.

Přijďte všichni, ať jedna židle nezůstane suchá! :-)

Děkuji moc za rozhovor.

Zdroj foto: www.tomasvanek.com


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Letní rozhovor s Ivonou Březinovou

01 Ivona v tÌlku Monika V·Úov· studio M101„Pro mě bývá léto obdobím, kdy vykazuji zvýšenou psací aktivitu,“ říká Ivona Březinová.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Marie Doležalová s úsměvem: „Někdy dělám Sašu, někdy ne...“

marie dolezalova 200Mladou herečku Marii Doležalovou hodně proslavila role Saši v sitcomu televize Nova Comeback. Jak na něj vzpomíná? Kromě televizních rolí a moderování hraje také v divadle a skupině Olat...


Literatura

Pokrok nezastavíte, tak buďte alespoň v obraze

pokrok bez povoleni 200V nakladatelství Grada vyšla kniha slovenského odborníka Róberta Chovanculiaka s názvem Pokrok bez povolení a podtitulem Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměny změnily svět.

...

Divadlo

Havlovo POKOUŠENÍ v činohře Jihočeského divadla

divadlo HAVEL perexPrestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupil do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři lákali na více než padesát představení z celého světa i na atraktivní té...

Film

Povedený film Dáma ve zlatém

damaVezlatem perexFilmová novinka Dáma ve zlatém se představila českým divákům premiérou 25. června. Jedná se o životopisný snímek, kdy hlavní postava Maria Altmannová, v podání oscarové herečky Helen Mirren, bojuje o ...