Tomáš Vaněk: „Koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému.“

Tomáš Vaněk: „Koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému.“

Tisk

tomas vanek200Zpěvák a herec Tomáš Vaněk se v prosinci vypraví se svými vánočními koncerty do tří měst a my jsme jej u této příležitosti vyzpovídali a zjistili, na co se jejich návštěvníci mohou těšit.

 

 

Tomáši, jak se máte v těchto dnech? Jste podzimní člověk, nebo dáváte přednost jiným ročním obdobím?

Předně díky za optání, pro mě má každé roční období mnoho hezkých charakteristik, které si užívám. Na podzim to všude v přírodě hýří barvami a letos je i v tuto dobu stále docela teplo, které mám taky rád. Léto jsem si užil náramně, slunce miluji a jediné, co mi tedy občas vadí, když je dlouho zataženo a nesvítí, jinak ale podzim mám rád, stejně jako jaro, léto i zimu.

Na začátku prosince se budou konat vaše vánoční koncerty. Jak se na ně těšíte?

Asi by vás překvapilo, kdybych řekl, že se netěším. To ale říct nemůžu. Právě v prosinci mám před sebou mnoho akcí vztahujících se k Vánocům, které naprosto miluji, ale tyhle mé koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému. Těším se, ještě aby ne!

Čím budou tyto koncerty výjimečné?

Pro mě rozhodně tím, že poprvé organizujeme vánoční koncerty v několika městech najednou. Na každém místě budu mít lehce jiný repertoár vzhledem k hostům, kteří se také vystřídají. Pokaždé budeme mít jiný dětský sbor z daného města. Navíc po koncertech plánujeme neformální setkání s občerstvením, při kterých si rád s diváky popovídám a uděláme si hezké předvánoční večery se všemi, kteří se budou chtít zdržet. Prostě koncert a párty v jednom!

Součástí koncertů by měly být muzikálové a vánoční skladby. Můžete našim čtenářům prozradit nějakou konkrétní?

Vybírám hlavně silně melodické a známé písně, například zazní Rolničky, rolničky v hravé swingové úpravě, Tichá noc v u nás dosud nepředstavené verzi, ke které jsem napsal část textu, z duetů například Chvíle tvá z Plesu upírů a pianistka Kristina Brachtlová si chystá klavírní sólo.

Více o koncertech najdete v článku: Tomáš Vaněk zavítá s vánočním koncertem do tří měst

Koncerty se budou konat v kostelech. Proč zrovna zde a podle čeho jste dané kostely vybírali?

Kostely jsou pro mě symbolem svátečního prostoru, jehož velké zdi vás při vstupu oddělí od světa venku a nabídnou svět úplně jiný. Nemám k nim ale žádný duchovní vztah. Mají skvělou a často jedinečnou akustiku, což je pro koncert obzvlášť důležité. Každý kostel, který jsme vybrali, je úplně jiný, a přitom všechny jsou krásné. Je spousta kostelů, kde se smí zpívat pouze liturgické a náboženské písně, takže jsme byli odkázáni na výběr z těch, kde je povoleno zpívat cokoliv z mého repertoáru. Ale vybrali jsme opravdu dobře.

Na koncertech nebudete sám, ale doprovodí vás řada hostů jako například Natálie Grossová. Jak vznikaly tyto spolupráce?

S Natálií se známe mnoho let, pamatuji ji ještě jako dítě, kdy se mnou v Hudebním divadle Karlín hrála v muzikálu Bonnie&Clyde postavu malé Bonnie. Od té doby jsme se potkali v několika dalších muzikálech, vyzrála ve skvělou profesionální zpěvačku, myslím, že má před sebou velké věci a já jsem rád, že mě doprovodí na dvou koncertech v Praze a Mnichově Hradišti. V Brně se ooobrovsky těším na přední hvězdu Městského divadla Brno Ivanu Vaňkovou, kterou už dlouho obdivuji. Konečně jsme se pracovně potkali letos na jaře, kdy jsem v jejím domovském divadle hostoval v muzikálu Ne/normální. Když jsem pak uvažoval nad brněnským hostem, Ivanka byla má první volba a jsem nadšený, že mou nabídku přijala.

tomas vanek1

V Mnichově Hradišti se objeví dětský pěvecký sbor Krákorky z Bakova nad Jizerou, v Brně zase pěvecký sbor ZUŠ Veveří. Je to pro vás výzva spolupracovat s dětským sborem? V čem je to jiné?

Nevnímám to úplně jako nějakou výzvu, ale příležitost udělat vánoční koncert s tou pravou atmosférou, ke které podle mě dětský sbor patří. Jsem zvyklý pracovat s větším kolektivem, a to i s dětmi. Náročnější bude jistě pro každou akci nazkoušet repertoár pokaždé s novým sborem, ale právě na to se obrovsky těším. Rád poznávám nové lidi a miluji velkou společnost.

A když jsme u toho, jak dlouho se musíte připravovat na takové koncerty? Od kdy probíhají přípravy a zkoušení?

Po organizační stránce koncerty chystáme od začátku května, což je relativně krátká doba. Je běžné, že se takové akce připravují i rok dopředu, ale i takto to zvládáme. Co se týče repertoáru, ten ladím stále, a ještě dlouho asi budu. Samotné zkoušky pak budou probíhat od konce listopadu.

Vy jste zkušený zpěvák, ale přesto: jak udržujete hlas v kondici, a to především v období, kdy se člověk může snadno onemocnět (například nachlazením)?

Především se snažím dostatečně spát, pravidelně jíst a pít. Celé tělo musí fungovat, aby i hlas byl v pořádku. Po létě, kdy slunce slábne, si dávám pozor, abych někde neprochladl, ale ne vždy se to povede a za poslední měsíc už jsem byl nachlazený dvakrát. Fantoma opery jsem hrál naposledy s velkým nachlazením, o to víc pak nastupuje soustředění na hlasovou techniku, aby indispozice nebyla moc poznat.

Máte za sebou spousty divadelních rolí, a to nejen v muzikálech. Která z nich vám utkvěla v paměti, nebo vás zkrátka dostala a ovlivnila?

Určitě mě kdysi zásadně ovlivnilo účinkování v muzikálu RENT a role Marka Cohena. Autora muzikálu Jonathana Larsona jsem si zamiloval natolik, že jsem se sám později vrhl na produkci a uvedl českou verzi jeho prvního díla Tick, Tick…BOOM! Také už zmíněný Fantom opery, nejúspěšnější světový titul, mi spoustu let dává příležitost neustále se vracet do role Raoula, čehož si velice vážím. Tahle díla považuji do této doby za zcela zásadní v mém divadelním životě.

A je nějaká role, na kterou ještě čekáte? Nějaká postava, kterou byste si moc chtěl zahrát?

Ani ne tak postava, jako spíš titul a tím jsou jednoznačně Bídníci, kteří se u nás sice již několikrát uváděli, ale já zatím neměl možnost si v nich zahrát. Z letošního plánovaného uvedení v Goja Music Hall bohužel sešlo a nevím, zda budou odložení na později, nebo se tam už nevrátí. Ovšem ne, že bych na ně vyloženě čekal. Žiju tím, co je teď a s tím, co mám.

Když se zamyslíte, jaký muzikál nebo píseň z něj máte úplně nejraději?

Ha! Těch by bylo! Přijďte na mé koncerty a uvidíte, že je to pokaždé něco trochu jiného.

Sledujete muzikály a divadelní představení i čistě ze zájmu? Jen tak pro odreagování nebo odpočinutí? A jde to z vaší pozice vůbec?

Snažím se vidět, co jde. Už to není zdaleka takové jako za studentských let, kdy jsem byl třeba třikrát, čtyřikrát za týden po večerech v divadle. Ale pokud mě něco zaujme, rád vyrazím, když to čas dovolí. Často jezdím i do zahraničí, abych se podíval, jak se k hudebnímu divadlu přistupuje a jak se vyvíjí “venku”. Málokdy si při tom odpočinu, jsem hodně analyzující divák, to ale neznamená, že si něco nemůžu užít, pokud mě to strhne. A že jsem zažil takových strhujících okamžiků požehnaně!

Je vaším koníčkem kultura? Pokud ano, máte v závěru nějaké doporučení na dobrou knihu, nebo představení?

Kultura pro mě není jen koníčkem, ale celoživotní náplní. Doporučovat vám ale co mně se líbí, to asi nemá moc cenu, na to je vkus až moc subjektivní věc. Snad jen řeknu – přijďte na mé představení nebo koncert! A pokud se vám to bude líbit, tak máme vkus asi podobný. Z knížek ale přece jen doporučím jednu. Čerstvou radost mi způsobil překladatel a kamarád Michal Zahálka, když přeložil knihu “Muzikál od počátků dodnes”. Je to velká paráda, která pojímá opravdu zeširoka historii a vývoj muzikálového žánru, a to velmi přístupnou a výpravnou formou. V Čechách dosud nic podobného nevyšlo.

Nyní už vás jen poprosím, abyste naše čtenáře pozval a nalákal na vaše koncerty.

Vážení čtenáři, přijďte, já tam budu, ale nikdy ne bez vás!

tomas vanek

Děkuji za rozhovor.

Zdroj foto a více informací: https://www.tomas-vanek.com/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Ráda pracuji nejen v ateliéru, ale i s lidmi, nechci, aby se ze mne stal ateliérový samotář, říká malířka Rosana de Montfort

rosana foto perexKdyž mi i ve světě respektovaná malířka Rosana de Montfort naznačila, na čem všem pracuje, na čem se podílí, a že to není jen výtvarná tvorba, usoudil jsem, jestli za touto neskutečně tvůrčí a aktivní umělkyní nestojí náhodou celý tým...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...


Literatura

Když se ve vesnici začnou dít divné věci…

seznam zapomenutych deti 200Seznam zapomenutých dětí je název prvotiny Patrika Madleho, na kterou jsem byla moc zvědavá. Autora znám totiž z úplně jiného oboru, pracuje jako mluvčí jedné banky a zajímalo mě, jak se osvědčí na literárním pol...

Divadlo

Lávka River Stage: nový rozměr divadla

Lavka River StagePosledního červencového dne startuje již třetí ročník originálního divadelního projektu na řece Vltavě Lávka River Stage. Pódium na hladině řeky, noční osvětlení a zajímavé vizuální zážitky už mají svou tradic...

Film

Herečka Jana Brejchová slaví v těchto dnech 75. narozeniny

jana brejchova 200Pětasedmdesáté narozeniny oslaví letos 20. ledna Jana Brejchová, která už na samém startu své umělecké dráhy zaujala jako nepřehlédnutelný dívčí tip. A bezesporu měla vše, co ke kariéře obdivované a obletované filmové divy potřebov...