Tomáš Vaněk: „Koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému.“

Tomáš Vaněk: „Koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému.“

Tisk

tomas vanek200Zpěvák a herec Tomáš Vaněk se v prosinci vypraví se svými vánočními koncerty do tří měst a my jsme jej u této příležitosti vyzpovídali a zjistili, na co se jejich návštěvníci mohou těšit.

 

 

Tomáši, jak se máte v těchto dnech? Jste podzimní člověk, nebo dáváte přednost jiným ročním obdobím?

Předně díky za optání, pro mě má každé roční období mnoho hezkých charakteristik, které si užívám. Na podzim to všude v přírodě hýří barvami a letos je i v tuto dobu stále docela teplo, které mám taky rád. Léto jsem si užil náramně, slunce miluji a jediné, co mi tedy občas vadí, když je dlouho zataženo a nesvítí, jinak ale podzim mám rád, stejně jako jaro, léto i zimu.

Na začátku prosince se budou konat vaše vánoční koncerty. Jak se na ně těšíte?

Asi by vás překvapilo, kdybych řekl, že se netěším. To ale říct nemůžu. Právě v prosinci mám před sebou mnoho akcí vztahujících se k Vánocům, které naprosto miluji, ale tyhle mé koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému. Těším se, ještě aby ne!

Čím budou tyto koncerty výjimečné?

Pro mě rozhodně tím, že poprvé organizujeme vánoční koncerty v několika městech najednou. Na každém místě budu mít lehce jiný repertoár vzhledem k hostům, kteří se také vystřídají. Pokaždé budeme mít jiný dětský sbor z daného města. Navíc po koncertech plánujeme neformální setkání s občerstvením, při kterých si rád s diváky popovídám a uděláme si hezké předvánoční večery se všemi, kteří se budou chtít zdržet. Prostě koncert a párty v jednom!

Součástí koncertů by měly být muzikálové a vánoční skladby. Můžete našim čtenářům prozradit nějakou konkrétní?

Vybírám hlavně silně melodické a známé písně, například zazní Rolničky, rolničky v hravé swingové úpravě, Tichá noc v u nás dosud nepředstavené verzi, ke které jsem napsal část textu, z duetů například Chvíle tvá z Plesu upírů a pianistka Kristina Brachtlová si chystá klavírní sólo.

Více o koncertech najdete v článku: Tomáš Vaněk zavítá s vánočním koncertem do tří měst

Koncerty se budou konat v kostelech. Proč zrovna zde a podle čeho jste dané kostely vybírali?

Kostely jsou pro mě symbolem svátečního prostoru, jehož velké zdi vás při vstupu oddělí od světa venku a nabídnou svět úplně jiný. Nemám k nim ale žádný duchovní vztah. Mají skvělou a často jedinečnou akustiku, což je pro koncert obzvlášť důležité. Každý kostel, který jsme vybrali, je úplně jiný, a přitom všechny jsou krásné. Je spousta kostelů, kde se smí zpívat pouze liturgické a náboženské písně, takže jsme byli odkázáni na výběr z těch, kde je povoleno zpívat cokoliv z mého repertoáru. Ale vybrali jsme opravdu dobře.

Na koncertech nebudete sám, ale doprovodí vás řada hostů jako například Natálie Grossová. Jak vznikaly tyto spolupráce?

S Natálií se známe mnoho let, pamatuji ji ještě jako dítě, kdy se mnou v Hudebním divadle Karlín hrála v muzikálu Bonnie&Clyde postavu malé Bonnie. Od té doby jsme se potkali v několika dalších muzikálech, vyzrála ve skvělou profesionální zpěvačku, myslím, že má před sebou velké věci a já jsem rád, že mě doprovodí na dvou koncertech v Praze a Mnichově Hradišti. V Brně se ooobrovsky těším na přední hvězdu Městského divadla Brno Ivanu Vaňkovou, kterou už dlouho obdivuji. Konečně jsme se pracovně potkali letos na jaře, kdy jsem v jejím domovském divadle hostoval v muzikálu Ne/normální. Když jsem pak uvažoval nad brněnským hostem, Ivanka byla má první volba a jsem nadšený, že mou nabídku přijala.

tomas vanek1

V Mnichově Hradišti se objeví dětský pěvecký sbor Krákorky z Bakova nad Jizerou, v Brně zase pěvecký sbor ZUŠ Veveří. Je to pro vás výzva spolupracovat s dětským sborem? V čem je to jiné?

Nevnímám to úplně jako nějakou výzvu, ale příležitost udělat vánoční koncert s tou pravou atmosférou, ke které podle mě dětský sbor patří. Jsem zvyklý pracovat s větším kolektivem, a to i s dětmi. Náročnější bude jistě pro každou akci nazkoušet repertoár pokaždé s novým sborem, ale právě na to se obrovsky těším. Rád poznávám nové lidi a miluji velkou společnost.

A když jsme u toho, jak dlouho se musíte připravovat na takové koncerty? Od kdy probíhají přípravy a zkoušení?

Po organizační stránce koncerty chystáme od začátku května, což je relativně krátká doba. Je běžné, že se takové akce připravují i rok dopředu, ale i takto to zvládáme. Co se týče repertoáru, ten ladím stále, a ještě dlouho asi budu. Samotné zkoušky pak budou probíhat od konce listopadu.

Vy jste zkušený zpěvák, ale přesto: jak udržujete hlas v kondici, a to především v období, kdy se člověk může snadno onemocnět (například nachlazením)?

Především se snažím dostatečně spát, pravidelně jíst a pít. Celé tělo musí fungovat, aby i hlas byl v pořádku. Po létě, kdy slunce slábne, si dávám pozor, abych někde neprochladl, ale ne vždy se to povede a za poslední měsíc už jsem byl nachlazený dvakrát. Fantoma opery jsem hrál naposledy s velkým nachlazením, o to víc pak nastupuje soustředění na hlasovou techniku, aby indispozice nebyla moc poznat.

Máte za sebou spousty divadelních rolí, a to nejen v muzikálech. Která z nich vám utkvěla v paměti, nebo vás zkrátka dostala a ovlivnila?

Určitě mě kdysi zásadně ovlivnilo účinkování v muzikálu RENT a role Marka Cohena. Autora muzikálu Jonathana Larsona jsem si zamiloval natolik, že jsem se sám později vrhl na produkci a uvedl českou verzi jeho prvního díla Tick, Tick…BOOM! Také už zmíněný Fantom opery, nejúspěšnější světový titul, mi spoustu let dává příležitost neustále se vracet do role Raoula, čehož si velice vážím. Tahle díla považuji do této doby za zcela zásadní v mém divadelním životě.

A je nějaká role, na kterou ještě čekáte? Nějaká postava, kterou byste si moc chtěl zahrát?

Ani ne tak postava, jako spíš titul a tím jsou jednoznačně Bídníci, kteří se u nás sice již několikrát uváděli, ale já zatím neměl možnost si v nich zahrát. Z letošního plánovaného uvedení v Goja Music Hall bohužel sešlo a nevím, zda budou odložení na později, nebo se tam už nevrátí. Ovšem ne, že bych na ně vyloženě čekal. Žiju tím, co je teď a s tím, co mám.

Když se zamyslíte, jaký muzikál nebo píseň z něj máte úplně nejraději?

Ha! Těch by bylo! Přijďte na mé koncerty a uvidíte, že je to pokaždé něco trochu jiného.

Sledujete muzikály a divadelní představení i čistě ze zájmu? Jen tak pro odreagování nebo odpočinutí? A jde to z vaší pozice vůbec?

Snažím se vidět, co jde. Už to není zdaleka takové jako za studentských let, kdy jsem byl třeba třikrát, čtyřikrát za týden po večerech v divadle. Ale pokud mě něco zaujme, rád vyrazím, když to čas dovolí. Často jezdím i do zahraničí, abych se podíval, jak se k hudebnímu divadlu přistupuje a jak se vyvíjí “venku”. Málokdy si při tom odpočinu, jsem hodně analyzující divák, to ale neznamená, že si něco nemůžu užít, pokud mě to strhne. A že jsem zažil takových strhujících okamžiků požehnaně!

Je vaším koníčkem kultura? Pokud ano, máte v závěru nějaké doporučení na dobrou knihu, nebo představení?

Kultura pro mě není jen koníčkem, ale celoživotní náplní. Doporučovat vám ale co mně se líbí, to asi nemá moc cenu, na to je vkus až moc subjektivní věc. Snad jen řeknu – přijďte na mé představení nebo koncert! A pokud se vám to bude líbit, tak máme vkus asi podobný. Z knížek ale přece jen doporučím jednu. Čerstvou radost mi způsobil překladatel a kamarád Michal Zahálka, když přeložil knihu “Muzikál od počátků dodnes”. Je to velká paráda, která pojímá opravdu zeširoka historii a vývoj muzikálového žánru, a to velmi přístupnou a výpravnou formou. V Čechách dosud nic podobného nevyšlo.

Nyní už vás jen poprosím, abyste naše čtenáře pozval a nalákal na vaše koncerty.

Vážení čtenáři, přijďte, já tam budu, ale nikdy ne bez vás!

tomas vanek

Děkuji za rozhovor.

Zdroj foto a více informací: https://www.tomas-vanek.com/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

„Vždycky si říkám, že se budu válet…“ tvrdí výtvarník a muzikant Jaromír F. Palme

jaromir f palmeJaromír F. Palme má letos velmi napilno. Po Začarované třídě (duben 2012) ilustroval další dvě knihy Dina a tajemství starých tenisek (srpen 2012) a Žižkovské strašidelno<...


Divadlo

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

zabradli 200Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...