„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Tisk

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Change the World se Dolls in the Factory dostali do čela hitparády rádia RockZone. Historie kapely sahá do roku 2011, kdy v sestavě figuroval tehdy i Mirai Navrátil, který se o tři roky později vydal jinou cestou. Po dalších personálních změnách se kapela v roce 2018 ustálila v následujícím složení: Vojtěch Václav Švanda (zpěv), Martin Velička (basová kytara), Ondřej Pavelka (kytara, doprovodné vokály) a Daniel Burek (bicí). My vám přinášíme rozhovor s baskytaristou Martinem Veličkou 

Martine, jak se má kapela Dolls in The Factory? Čím se momentálně bavíte?

Máme se dobře, děkuji za optání. :-) Momentálně se bavíme tím, že jsme začali skládat nové písničky, které bychom rádi na konci roku vydali jako první plnohodnotné album v současné sestavě. Přestěhovali jsme pro tyto účely naše home studio do zkušebny, abychom si mohli prakticky okamžitě song nahrát a pustit výsledek.

Před pár dny jste pustili do světa nový videoklip Stop for a Minute. Co byste k této písni řekli? Kdo by se podle vás měl na chvíli zastavit?

Je to skladba se silnou melodií, která kloubí pop s rockem, doufáme, že v tom nejlepším slova smyslu a má hudební vývoj, od klidného začátku, až po největší gradaci v posledním refrénu. Song je plný různých muzikantských fórků, kterých by si ten, kdo poslouchá pozorně mohl všimnout a snad si je i náležitě vychutnat. A na chvíli by se měl zastavit člověk, o kterém ta píseň je… :-)

Videoklip se odehrává na zámku Kačina. Proč zrovna zde? Jak na vás toto prostředí působilo? A jak se vám hrálo v kostýmech?

Lokace vybíral režisér Ondřej Urbanec. Vím, že měl v užším výběru více míst, ale Kačina nakonec zvítězila. Určitě to souviselo i s přístupem lidí, kteří se o zámek starají. Byli skvělí a vstřícní a tímto prostřednictvím bychom jim chtěli za kapelu ještě jednou moc poděkovat! Navíc ty prostory a vůbec celý zámek je prostě krásný a perfektně se hodil k tématu klipu. A hraní v kostýmech nám nedělalo žádný problém, naopak, byla to zábava… :-)

Režisérem klipu byl Ondřej Urbanec, který spolupracoval s mnoha umělci. Jak jste si sedli? A „vymáčkl“ z vás maximum?

Bude to znít asi jako šílené klišé, ale Ondra byl prostě úžasný, ohromný profesionál, který přesně věděl, co a jak má dělat, a přitom na place dokázal vytvořit pohodovou atmosféru. Maximum z nás mačkal hlavně v momentech, kdy jsme natáčeli scény, když kapela hraje. Protože chtěl dosáhnout efektů, kterým on sám říkal freezing time, museli jsme píseň hrát v x krát rychlejším tempu, než je ve skutečnosti nahraná. No a když to točíte 2 hodiny v kuse, tak už toho máte chvílemi plné zuby… :-) Ale to si nestěžuji, bylo to prostě nutné udělat a ten výsledek stojí za to!

Tato skladba se objeví na EP Phoenix. Můžete o něm prozradit více? A kdo povstane z popela?

Název Phoenix má evokovat pomyslné znovuvstání z popela nás, jako kapely. Taktéž koresponduje s textem jedné skladby, která bude součástí EP. Natočili jsme čtyři songy, které odrážejí současné rozpoložení Dolls a také ukazují vícero hudebních poloh, kterými bychom se chtěli i do budoucna, jako kapela reprezentovat…

Jaké máte další hudební plány na tento rok? Pracujete na něčem?

Tak na tuto otázku jsem myslím už odpověděl. :-) Rádi bychom do konce roku dokončili desku a jestliže situace dovolí, tak samozřejmě chceme koncertovat.

Jak se vám vůbec daří v této době fungovat? Je jednoduché se setkávat, tvořit, dávat něco dohromady?

Pokud je vůle a chuť všech zúčastněných, tak je setkávání, tvoření a dávání něčeho dohromady tou nejjednodušší věcí na světě… :-)

V čem je to pro vás jiné? A odráží se to vše nějak na výsledku? Na vaší hudbě nebo textech?

Jestli narážíte na to, že jsou zakázány všechny kulturní akce, tak je to prostě jiné v tom, že se nemůžeme účastnit žádných kulturních akcí. :-) A samozřejmě nás to hodně štve a všichni si přejem, ať to co nejdříve skončí. Ale my prostě nejsme kapela, která to kvůli překážkám zabalí a tak se nyní soustředíme jen a pouze na tvorbu.

 

Dolls in the Factory2

Plánování je v této době pasé a o koncertech mohou jak hudebníci, tak fanoušci bohužel zatím jen snít. Máte v tomto ohledu nějakou vysněnou metu?

Jak se říká, chceš-li rozesmát Boha, svěř se mu se svými plány, my ale plán přesto máme. :) Pracujeme na desce, určitě budeme chtít natáčet další hudební klipy, připravujeme i novou pódiovou show, ať jsme ready, až se to zase jednou spustí! Snažíme se taky mnohem více pracovat na naší on line prezentaci, zkrátka pořád je co dělat… A naší metou je to, že bychom chtěli, když zavítáme do jakéhokoliv koutu naší republiky, mít pro koho hrát. :-)

A když jsme u koncertů, máte raději koncerty v menších klubech nebo na festivalových pódiích? A co je pro vás při koncertování ten top moment, to nejlepší, ten důvod, proč to vlastně děláte?

Já osobně mám radši hraní na festivalech. I když i kluby mají něco do sebe, tak já se cítím mnohem lépe na velkém pódiu, kde mám prostor a cítím tu sílu aparatury, z které se valí naše songy. :-) Top moment je vždycky určitě ten, když je náležitá odezva publika.

Dolls In The Factory fungují už desátým rokem. Máte však za sebou jisté personální změny. Když se ohlédnete, co bylo nejtěžší? A ovlivnilo vás to i nějak pozitivně do budoucna?

Nejtěžší na tom bylo najít v sobě znovu tu sílu a začít zase úplně od píky. Ale pokud to člověk překoná a je pracovitý, tak už to potom zase začíná všechno fungovat. Jen to chce velké množství trpělivosti a nenechat se odradit nepříznivými okolnostmi! Pozitivní je na tom to, že jsem si opět a znovu potvrdil, že silná vůle a odhodlání umí překonat jakékoliv překážky!

A jak byste na závěr charakterizovali vaši kapelu v aktuálním momentu pěti slovy?

Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená. :-)

Martine, ještě vás poprosím o vzkaz pro čtenáře a moc děkuji za rozhovor!

Buďte pozitivní, ale zůstaňte negativní. :-) Také moc děkujeme.

Autor foto: Martin Řezáč


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadlo je moje celoživotní láska, říká operní pěvec Radek Krejčí

radek krejci perexI když to neměl v životě vždy jednoduché, štěstí, píle a talent ho dovedly k vysněné profesi. Během let se vypracoval a svůj život si už bez jeviště nedokáže ani představit. Sólista opery Severočeského divadla v Ústí nad Labem Ra...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

MetaLinda: „Bola iná doba, asi aj lepšia, ako je teraz.“

Metalinda perexSkupinu MetaLinda založili v Bratislave v roku 1983 členovia skupiny Halušky a Regata Peter Sámel, Ján Lapoš, Vlado Suchán a Dušan Horecký. Ich začiatky ako uviedol Peťo Sáme


Literatura

Příhody vikinga Tappiho se srdcem stejně velkým jako jeho panděro

Tappi perexNakladatelství Host vydalo další půvabnou knihu, určenou dětem – Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa. Tento udatný a sympatický obří viking žije v kouzelném lese s kouzelným názvem Šeptající les. A nebydlí zde sám ...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Co nám zanechal 17. festival francouzského filmu?

francouzsky film 200Do českých kin pronikají z Evropy i Ameriky zejména podřadné, na mentalitu stádních teenagerů zacílené horůrky, komiksovité historky o lidičkách s nadlidskými schopnostmi či přepracované verze původně počítačových her. A čest...