ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

cestovani kronborg200Na světě je spousta míst, která stojí za to navštívit, ale z nejrůznějších důvodů to zatím nevychází. Díky čtenářům, kteří jsou ochotni podělit o své zážitky z cest si o některých místech můžeme alespoň přečíst a trochu se poučit a inspirovat. O poznávacím zájezdu absolvovaném v srpnu 2012 vypráví pan Ing. Jaromír Štrumfa z České Lípy, díky poměrně velkému rozsahu jsme zápisky rozdělili do devíti částí.

 

Část sedmá: Helsingor a hrad Kronborg

Následující den, 17.8., jsme ráno odjeli do Helsingoru na hrad Kronborg, který má spojitost se shakespearovským hrdinou Hamletem. Vzdálenost mezi Kodaní a Helsingorem cca 40 km. Krajina mírně zvlněná, méně polí, hodně luk a remízků a mokřadů. Při projíždění jsme byli upozorněni na Hamletův dům (Hamlethus). Kronborg byl budován jako pevnost, která střežila mořskou úžinu mezi Dánskem a Švédskem. Stavební a obranný systém pevnosti připomíná pevnosti Terezín, Josefov nebo Komárno. Nechal ji vybudovat král Frederik V. k účelu vybírání cla. Clo se vybíralo před namířenými hlavněmi děl do nichž se nabíjely koule o průměru 15 cm ( a zkus si zdrhnout !). Vodní úžina je široká 4 km a je velmi frekventovaná.

cestovani kronborg1

V současnosti slouží Kronborg k různým reprezentačním účelům. Konají se tam v režii monarchie oslavy narozenin, svatby a státní návštěvy.Dále různé tradiční akce a festivaly. Hamletovská legenda je velký magnet. Každá země má svého institucionalizovaného ochránce v nouzi nejvyšší. U nás jsou to blaničtí rytíři a v Dánsku je to slavný rytíř HALGER DÁNSKÝ, který v kronborském podzemí, dřímajíc, čeká na svoji příležitost pomoci svému lidu. Vyfotil jsem si ho pro všechny případy.

cestovani kronborg holger2

Nad branou do Kronborgu jsou dva letopočty a to 1640 a 1735. Asi šlo o přestavby, protože tam určitě před rokem 1640 něco podobného stálo. Pevnostní architektura odpovídá spíš tomu mladšímu letopočtu.

Prohlídka začala v hradních kasematech, které mají vlastní kapli. Turisté procházejí v úplné tmě hradním sklepením a pro orientaci slouží tlumené žárovky ve výši asi 0,5 m na místech změny směru chůze. Nejsem strašpytel, ale pocity jsem měl všelijaké a trvalo to bloudění temnotou nejméně 10 minut. Podruhé mne tam už nikdo nedostane…

cestovani kronborg kasematy

Prohlídka nadzemních podlaží hradu byla nesrovnatelně lepším zážitkem. Z královské komnaty (8 x 15 m) je vidět na úžinu. Po posledním požáru v 17. stol. byly stropy místností vymalovány alegorickými výjevy Kristiana IV. a jeho manželky Sofie. Ve 3. podlaží bývala královská galerie rovněž z doby Kristiana IV., kterou zanedlouho odvezli Švédové jako kořist, protože Dánsko dopadlo prachbídně. Tato neblahá záležitost je trvale připomínána, ale Švédové o návratu neuvažují. Podobně se zachovali u nás v Praze, když vykradli sbírky, které nashromáždil Rudolf II. Místo uloupených obrazů je m.j. vystaven idealizovaný obraz královny Margarety I. (1387 – 1412..

Obzvláštní pozornost zaslouží sál s devíti vzácnými tapiseriemi (gobeliny), rovněž s výjevy z dějin Dánska. Sál má jen umělé osvětlení, které se zapíná jen k prohlídce. Tapiserie jsou chráněny před slunečním světlem. Severní křídlo 3. podlaží m.j. zahrnuje francouzský sál se sbírkami čínského porcelánu. Dále jsou tam četné paravany (zástěny typické pro rokoko) a nábytek s pozoruhodnými intarsiemi. V tomto křídle se nachází sál pro ubytování vzácných hostů, který má název Skotský apartement. Přívlastek „skotský“ má původ v tom, že v něm trávila líbánky dánská královna se svým ženichem, skotským princem.

cestovani kronborg4

Skotským apartementem prohlídka interierů Kronborgu skončila a vyšli jsme opět na nádvoří. V jedné bývalé konírně se konají příležitostné výstavy. Za naší návštěvy běžela výstava plakátů k hamletovským inscenacím let 1993 – 2011. Jedná se o divadelní festival s názvem HAMLET SOMMER (Hamletovské léto). Festivaly se konají za účelem zvýšení turistického zájmu a prý to zabírá. Samotné plakáty stojí za shlédnutí, protože na nich je patrný nekonformní duch současného divadla. Plakát je chápán jako umělecké dílo se specifickým posláním.

Odjezd z Helsingoru ve 12,15 hod. a jízda do Kodaně trvala necelou hodinu. Zastavili jsme mezi radnicí a vchodem do velmi vyhlášeného zábavního parku TIVOLI, poblíž kodaňského hlavního nádraží.. Je to velice frekventované místo, kde se pořád něco koná. Ten den byla na programu akce homosexuálů „Pride“, která proběhla také v Praze počátkem července. Odjezd byl stanoven na 19 hod. (tolerance plus,mínus 5 minut)

Příště: Kodaň

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Tapír

  • Jsme na internetu
    Rok 2021 je pro Tapíra zlomový. Tištěný svět už nám nestačí. Abychom s vámi mohli být častěji, založili jsme pro...
  • Tapír 1/2021
    Od 7. ledna vychází nové číslo Tapíra. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miroslavem Adamcem – Neznámé planety očima kreslířů...
  • Monika Tobischová v rozhlase
    Naše kreslířka, Monika Tobischová, poskytla ve čtvrtek 10.12.2020 rozhovor v Českém rozhlase K. Vary. Poslechněte si rozhovor ze záznamu. ROZHOVOR...

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Jutta - příběh lidskosti v nelidských dobách. A další tipy na dárky!


Jutta perexJutta. Kniha s tímto názvem v sobě skrývá obrovskou lidskou sílu. Působivou o to víc, že se jedná o pravdivý příběh života židovské rodiny v době druhé světové války a zločinosti nacistického režimu.

...

Z archivu...


Literatura

Jdou Vánoce, ten zlatý čas…

pohadky vanocniho zvonku kozik albatrosUž za měsíc zazvoní zvoneček, rozzáří se stromeček, rozjasní se oči dětí a nastane rozbalování dárků. Budou tady Vánoce. Pro Františka Kožíka prý kouzelné slovo. Alespoň to říká jeho...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Celé dlouhé filmové večery na Youtube. A zadarmo!

 

youtubeOblíbený komunitní portál Youtube.com si zřejmě začal zahrávat s ohněm. Nebo je nová strategie společnosti začátkem něčeho nového? Sledujte filmy online a zadarmo.

...