Umělci a politička bojují za neprávem vězněného právníka

Umělci a politička bojují za neprávem vězněného právníka

Tisk

altDopis za propuštění neprávem vězněného právníka Kao Č´-šenga a lidí praktikujících duchovní cvičení Falun Gong předali do poštovní schránky čínské ambasády herec Jan Potměšil, politička Kateřina Jacques a violistka Jitka Hosprová.

 

 

Propuštění právníka Kao Č´-šenga, který je vězněn za obhajobu lidí praktikujících duchovní cvičení Falun Gong, požadují signatáři dopisu, například zpěvačka Marta Kubišová, spisovatel Jáchym Topol nebo senátorka Alena Palečková (ODS). Mezi iniciátory dopisu patří šéfredaktor česko-slovenské pobočky mezinárodního deníku The Epoch Times. Někteří ze signatářů - herec Jan Potměšil, politička Kateřina Jacques a violistka Jitka Hosprová - se dopis snažili předat představitelům čínské ambasády v Praze. Zvonili, bušili na dveře, nikdo však neotvíral. Dveře se jen jednou na chvíli pootevřely a hned zase hbitě zabouchly. Místo přijetí a převzetí dopisu legitimovala signatáře dopisu Policie ČR - přiblížili se totiž k chráněnému objektu.

Kao Č-šeng se nezalekl ani vězení

Předtím, než začal hájit lidi spjaté s duchovním hnutí Falun Gong, hájil Kao Č´-šeng, pocházející z chudých poměrů, práva lidí s postižením nebo těch, jimž byl vyvlastněn majetek, dále například vdov po mužích, kteří zahynuli při důlních neštěstích. Napsal knihu Za Čínu spravedlivější, která byla přeložena i do češtiny. Rodina právníka byla nucena emigrovat do Spojených států amerických. „Ačkoliv věděl, že riskuje ztrátu profese, rodiny, svobody i vlastního života, nezalekl se a jednal čestně. Za všechno dobré, co vykonal, ho čínský režim uvěznil. Každý, kdo se hlásí k ideálům humanity, musí s Kaem soucítit a v rámci svých možností ho podporovat. O to se snažíme,“ uvedla již dříve Jacques, která v minulém volebním období byla zakladatelkou a předsedkyní parlamentní skupiny přátel Tibetu.

alt

Na podporu Kao Č´-šenga se nedávno uskutečnil koncert v Senátu, jehož  organizátorem bylo občanské sdružení New Tang Dynasty ČR a záštitu převzala senátorka Palečková. Bez nároku na honorář vystoupili právě zpěvačka Kubišová, violistka Hosprová, herec Potměšil, který přečetl úryvky z knihy disidenta Za Čínu spravedlivější, a průvodkyně večerem Jacques. V závěru koncertu zazpíval a na kytaru zahrál Američan Daniel žijící v Hodoníně, se kterým se organizátoři náhodně seznámili na protestu, který se krátce před koncertem konal před čínskou ambasádou v Praze. „Při četbě knihy Kao Č´-šenga na mě dolehla veškerá tíha teroru v Číně,“ uvedl Potměšil.

Foto: autorka


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mám svůj skromný život i svou skromnou tvorbu rád, říká publicista a fotograf Robert Rohál

rob rohal200Jeho ženy respektive ženy, které Robert Rohál fotí, vypadají vždy žensky, půvabně a přirozeně. I když jde vesměs o známé tváře, tak je nefotí v ateliéru. Jde o průzračně křehké fotky, které vznikly na ulici, v kavárně, v zákulisí nebo na jevi...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Přátelství: Diář 2022 Eleny Ferrante čeká právě na vás!

Diář Přátelství 2022Nejvyšší čas poohlédnout se po diáři na rok 2022, který bude plně vyhovovat vašim představám. Rok 2022 bude dozajista úžasný a vy se můžete postarat o to, aby byl plný nádherných zážitků a plánů, které si můžete zapisovat do krá...


Literatura

Jiří Anderle – Láska za lásku

laskazalasku perexBohumil Hrabal řekl:
Vzpomínka je druhá přítomnost.
A někdo jiný řekl:

Divadlo

Vstupte do světa fantazie, příběhů a nevšedních úkazů! Vstupte do světa pouličního divadla!

AirGym Art company  šerosvět  3 (2)Ve dnech 12. – 18. července se koná již 15. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čekají vás divadelní a novocirkusová představení v podání českých i zahraničních umělců, ko...

Film

Minulost je minulostí… dokud tě nedostihne.

temne200Od června mohou diváci v českých kineh zhlédnout mysteriozní  thriller s názvem Temné kouty. Režisérem a scénáristou je Gilles Paquet-Brenner, který v roce 2010 získal cenu diváka a nejlepší režie na filmovém festivalu v Tokiu za film Klíč k minulost...