Nad druhým vydáním knihy Moje ptačí roky Miloslava Nevrlého
Banner

Nad druhým vydáním knihy Moje ptačí roky Miloslava Nevrlého

Tisk

moje-ptaci-roky200V minulém roce se dočkala druhého vydání pozoruhodná kniha Miloslava Nevrlého, osobnosti rozhodně velmi mnohostranné – medailonek z knihy jej označuje jako „zoologa, spisovatele, poutníka a skauta“, ale jistě bychom mohli přidávat další a další charakteristiky. Ponechám tento úkol na čtenářově vlastním bádání a dodám jenom, že v poslední době se s autorem mohl setkat při předávání státních vyznamenání v roce 2023, kdy obdržel z rukou prezidenta Pavla Medaili Za zásluhy.

 

Kniha Moje ptačí roky je překvapivě různorodá; obsahuje tři části: „Čižbáři a čižba v Čechách ve spodním devonu“, která je psána v žánru osobních vzpomínek; část „Ptačí pranostiky“ neobsahuje pouze autorem zrýmovaná vlastní pozorování o ptactvu během roku, nýbrž i krátká líčení různých příhod s ptáky, vázáná na konkrétní dny v roce; poslední část „Rok s ptačími křídly“ opět sleduje chování ptactva v průběhu roku, tentokrát však se zřetelem k měsícům. Pevným pojidlem těchto tří částí je vášeň pro život opeřených tvorů.

První část knihy může být pro ne-ornitologického čtenáře poměrně překvapivá, ba v jistém smyslu i hůře přístupná. Miloslav Nevrlý tu vypráví o svých mladých čižbařských rocích (zejména padesátá léta) a kromě zajímavých osobních zážitků čtenáře zasvěcuje do tajů činnosti zvané kroužkování. Povídá i o tajemné bývalé „manufaktuře“ ornitologických nadšenců, v níž se právě vyráběly kroužky na ptačí nožky. Méně znalý čtenář zrovna netuší, proč je vlastně tato činnost až tak fascinující, zatímco ornitolog z povolání to moc dobře ví. Objasnění nezasvěcenému naznačí autor až v posledních stránkách oddílu. (Vhodno uvést, že text původně nebyl vůbec psaný pro široké čtenářstvo.)

Kromě toho jistě překvapivým dojmem může na ne-ornitologického čtenáře působit určitá podoba násilí vůči milovaným bytostem. Přeci jenom – pod dnes sotva používaným slovem „čižba“ z názvu kapitoly se skrývá činnost lovecká. Ihned je potřeba říci, že v případě Nevrlého se vždy jednalo o lov spjatý s vědeckým bádáním, ptáci nebyli loveni ani pro zisk, ba ani pouze pro radost z chytání, a vždy byli pouštěni na svobodu. Přesto však pro čtenáře tento život mezi vědou, vášní a lovem může být v jistém smyslu šokující zkušenost.

Zbylé dvě části jsou v tom smyslu odosobněnější, že přes autorovy znalosti, zkušenosti a pozorování vedou k obecným výpovědím o ptačím světě. Líčení z „Ptačích pranostik“ zpravidla vyprávějí osobní autorův zážitek, v němž se protíná čas roku s ptačím světem, pranostiky samotné pak kreativním způsobem imitují lidovou slovesnost (srov. ukázky níže). Za pozornost jistě stojí i fakt, že Nevrlý se nevztahuje ani tak ke kalendáři, jak ho nejběžněji známe např. ze svých diářů, nýbrž hlavně k církevnímu roku. Pranostiky se tak mj. týkají dnů jako obrácení sv. Pavla, sv. scholastiky či velmi zřídka používaných jmen jako sv. Anselm, sv. Kunhuta a mnoho dalších.

Miloslav Nevrlý v sobě rozhodně nezapře literární talent. Líčit přírodu umí s opravdickým zájmem a nikoli bez básnické kvality. Zároveň mu nechybí humorný náhled, jak ostatně dobře prozrazuje i název první části jeho knihy. Při psaní vzpomínek zase Nevrlý prokazuje schopnost vhodného výběru materiálu – pro svůj text čerpá materiál ze svého podrobného deníku, ale nesklouzává k tomu, aby čtenáře přetěžoval únavnými detaily. Knížka je ale podle mě nejcennější v tom, že ukazuje, jak vypadá život v intenzivním vztahu s přírodou, totiž život, na který mnozí z nás už dávno zapomněli. Ukazuje nejen jeho dobrodružnou stránku, ale i to, že hezké dobrodružství je vykoupeno i značnými nepříjemnostmi, ba bolestmi. Připomíná, že příroda není jen něčím pasivně obdivovaným, ale také něčím živelným, s čím je třeba i zápolit.

Sluší se nakonec ještě dodat, že kniha je vybavena fotografickým doprovodem a ilustracemi, z nichž některé speciálně pro knihu vytvořil Martin Kupka.

Ukázka č. 1: pranostika k 23.4. (sv. Vojtěch)

První píseň pro potěchu
zazpívá slavík Vojtěchu

Ukázka č. 2: pranostika k 9.10. (sv. Diviš)

U mravenců pro ránu tluče žluna na bránu,
Divišovi v Súdánu zpívá žluva z Koránu

moje-ptaci-roky

Název: Moje ptačí roky
Autor: Miloslav Nevrlý
Nakladatelství: Česká společnost ornitologická
Rok vydání: 2024 (2., doplněné vydání)
Počet stran: 128
Hodnocení: 95 %

https://eshop.birdlife.cz/eshop/items/knihy/moje-ptaci-roky


 

Přihlášení



Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Besedy na Dnech Severu - velvyslanci a útěky

DS 2019 perexDesátý jubilejní ročník Dnů Severu pořádaný Skandinávským domem v Praze a Brně s sebou přinesl tradičně literaturu, film i zajímavé besedy. Prostřednictvím tohoto článku vás přeneseme na místa, kde se besedy odehrávaly a pro ty, kteří se nest...

Z archivu...


Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...