Moderní gynekologie nejen pro budoucí porodní asistentky a lékaře
Banner

Moderní gynekologie nejen pro budoucí porodní asistentky a lékaře

Tisk

Moderní gynekologie

Když se mi před časem dostala do rukou obsáhlá odborná publikace Moderní porodnictví (Grada, 2017) od takových odborníků jakými je Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. a řada dalších předních českých gynekologů a lékařů, byla jsem opravdu nadšená. A to nejsem ani lékařka, ani porodní asistentka. Stačí jen to, že jsem žena, která se o gynekologii zajímá. Nyní s odstupem pár let vychází v nakladatelství Grada nová a obohacená verze této knihy, která má rozhodně co nabídnout. Na co všechno se můžete těšit a v čem se původní verze a nové vydání knihy liší?

Na úvod v obou knihách najdeme kapitoly z dějin historie. Ty jsou pro mě velice zajímavé, protože se o tuto oblast celoživotně zajímám a na tato témata publikuji své články. Odborně zpracovanou knihu předními českými lékaři považuji za cenný zdroj informací, navíc je psána tak poutavě, že si v ní rád bude číst nejeden laik. Určitě i vás bude zajímat, jak kdysi ženy rodily, jak na jejich potíže nahlíželi tehdejší lékaři a na jaké české lékaře napříč časem právem můžeme být hrdí. Tentokrát je pojetí těchto kapitol trochu jiné. Nejprve si můžete přečíst stručný přehled vývoje celé gynekologie v kapitole Milníky v dějinách gynekologie, potom na vás čekají kapitolky týkající se dějin české gynekologie. Pak následuje celá podrobná anatomie ženského těla a zejména pohlavních orgánů, vývoj reprodukčního cyklu v celém období života ženy, informace o přístupu k pacientce, anamnestické údaje, vše o hormonech, gynekologických nemocech a lékařských přístupech, vše o plánovaném rodičovství, těhotenství, porodech, laktaci, neplodnosti, rakovině, různých patologiích, zkrátka je to celá gynekologie v jedné knížce. Nechybí ani gynekologická etika nebo třeba to, jaké by mělo být vybavení gynekologické ordinace. V anotaci a přehledu kapitol se pak dočtete, co nového je ještě v nové knize oproti původnímu vydání.

Já mohu na první pohled zhodnotit, že nová kniha má opět spoustu ilustrací, možná i více pěkných reprodukcí historických uměleckých obrazů na téma žena a její tělo, například na začátku všech kapitol, což se mi velice líbí. Kromě toho v knize oproti prvnímu vydání můžete vidět více vyobrazení nových moderních přístrojů a hlavně také mnohem více anatomických fotografií zobrazujících různé patologie nebo průběh podrobně popsaných operací. Zde tedy laicky řečeno můžete vidět mnohem více masa a krve, což nelékař s citlivým žaludkem nemusí snášet dobře, ale je dobře, že v knize tyto fotky jsou, protože k tomuto oboru patří a jsou na svém místě. Ten, kdo drží knihu v rukou, musí být připraven na to, například studující porodní asistentka nebo medik, že tyto výjevy uvidí v reálu a nejen na fotografii.

Z knihy se dozvíte také spoustu zajímavostí, například o gynekologii v rozvojových zemích, jedna celá kapitola je věnována také sexuálnímu násilí nebo třeba též dětské gynekologii. Každou kapitolu napsal jiný odborník, vše pečlivě editovat a sestavil profesor Aleš Roztočil. Celkově knihu považuji za velice zdařilou, nemohu jí nic vytknout a hodnotím úplně nejvýše 100%. Níže se můžete ještě podívat na podrobnou anotaci. Osobně si myslím, že pro každého zájemce o tento obor je taková publikace přínosná a určitě by neměla chybět v jeho knihovně.

Anotace: 

Druhé, doplněné a přepracované vydání Moderní gynekologie je členěno do 35 kapitol, na jejichž zpracování se podílelo 56 autorů. Někteří autoři kapitol z prvního vydání kapitoly „upgradovali“, u některých kapitol došlo k výměně autorského týmu a kapitoly mají zcela novou podobu, jako je tomu v oblasti urogynekologie, onkogynekologie nebo endometriózy. Další kapitoly přibyly, například kapitola soudního znalce nebo úlohy porodní asistentky v péči o ženu a kapitoly ambulantní péče o ženu. Základní učebnice v oboru je určena jak studentům lékařských fakult, tak postgraduálnímu studiu lékařů a studiu i dalšímu vzdělávání porodních asistentek.

Přehled kapitol:

Publikaci tradičně zahajují kapitoly s historickou tematikou. Jako první odborná kapitola je uvedena anatomie ženských pohlavních orgánů a prsu, a to z hlediska jak systematického, tak topografického. Samostatné kapitoly jsou věnovány embryologii a životním obdobím ženy. Genetika v gynekologii je zpracována jednak v obecné rovině, jednak se speciálním zaměřením na genetické vady pohlavních orgánů. Následuje kapitola o základních vyšetřovacích metodách v gynekologii. Speciální gynekologické vyšetřovací metody jsou včleněny do jednotlivých kapitol. Anamnéza od nestora gynekologie profesora Doležala podrobně rozebírá dané téma. Zobrazovací metody v gynekologii tvoří samostatnou kapitolu, která systematicky probírá jednotlivá vyšetření pohlavních orgánů ženy.

Následují kapitoly o nezbytném laboratorním vyšetření, endokrinologii a gynekologii a porodnictví v kontextu českého demografického vývoje. Plánované rodičovství pojednává nejen o antikoncepci, intercepci a sterilizaci. Na kapitolu o sexualitě ženy navazuje kapitola týkající se sexuálního násilí a znásilnění. Dětská a adolescentní gynekologie zahrnuje fyziologii a patologii dětského věku včetně speciálních vyšetřovacích metod a prevence. Záněty v gynekologii pojednávají jak o vulvovaginitidách, tak o hlubokém pánevním zánětu a sexuálně přenosných onemocněních. Kapitola o endometrióze se zabývá etiologií, symptomatologií, diagnostikou a léčbou této specificky ženské nemoci. Kapitola chronická pánevní bolest jen zpřehledňuje příznaky a nemoci detailněji popsané v jednotlivých kapitolách.

V kapitole o neplodnosti jsou popsány jak klasické metody diagnostiky a léčby tohoto stále častějšího stavu, tak všechny současné metody asistované reprodukce i surogátní mateřství. Kapitola poruchy v prvním trimestru těhotenství je tvořena podkapitolami spontánní potrat, habituální potrácení, umělé ukončení těhotenství a mimoděložní těhotenství. Poruchy dolního genitálního traktu ženy se věnují inkontinenci, zobrazovacím metodám, sestupu pánevních orgánů a jejich operačnímu řešení. Kapitola o poranění ženských rodidel popisuje jak monotraumata, tak polytraumata ženských pohlavních orgánů.

Na kapitoly o nezhoubných nádorech ženských orgánů na vulvě, v pochvě, na děložním hrdle, děloze a adnexech logicky navazují kapitola o gynekologických prekancerózách. Senologie se zabývá jak benigními, tak maligními onemocněními prsu. Analgezie a anestezie se věnuje tlumení bolesti u ženy i anesteziologické problematice gynekologických operací. Rozsáhlá kapitola týkající se gynekologických operací je členěna jedenácti podkapitol – od klasifikace gynekologických operací až po jednotlivé operační postupy. Etika v gynekologii a fyzioterapie v gynekologii doplňují celkový pohled.

Kapitola gynekologie v rozvojových zemích popisuje stavy a praktiky, se kterými se lékař může v těchto krajinách setkat. Samostatné kapitoly jsou věnovány také roli ambulantní gynekologie, soudnímu znalci a bezpečnému prostředí zdravotnického zařízení.

Moderní gynekologie

Název: Moderní gynekologie
Autor: Aleš Roztočil a kolektiv
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 800
Hodnocení: 100%

https://www.grada.cz/moderni-gynekologie-(1)-10355/


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Klára Cibulková: „Stvořit hlasem představu“

Klara Cibulkova 200Ve vydavatelství OneHotBook právě vyšla audiokniha DNA od islandské autorky Yrsy Sigurðardóttir. Namluvila ji herečka Klára Cibulková, se kterou vám nyní přinášíme rozhovor.

...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Návodů na šťastný život jsou tisíce. Ale praxe trochu pokulhává

stastny zivotPMalá, ale účinná, je knížečka od nakladatelství Synergie, kterou napsal Will Bowen, autor dalších podobných motivačních a seberozvojových knížek, například Svět bez stížností nebo Vztahy bez stížností. Obálku ilustrovala známá česká výtvarnice Lucie Ernestová.<...

Z archivu...


Divadlo

Trójanky: původní českou hru o ženách zasažených válkou nastudovaly u Švandů ukrajinské divadelnice

trojanky 200Inscenaci Trójanky inspirovanou antickými motivy i skutečnými osudy současných žen uvede 27. května v premiéře Studio pražského Švandova divadla. Novou českou hru Davida Košťáka vyprávějící o třech hrdinkách z města Trója, které kvůli válce ztrati...

Film

HYPNÓZA: Všechno je pod kontrolou. Dokud se vám to naprosto nevymkne z rukou...

hypnoza200Dokážeme opravdu být sami sebou? A co by se stalo, kdybychom se na chvíli odpoutali od společenských norem a dělali přesně to, po čem naše mysl podvědomě touží? Proč uprostřed smrtelně vážné veřejné prezentace nezačít štěkat, nestáhnout si kalhoty, ne...