Když se mi před časem dostala do rukou obsáhlá odborná publikace Moderní porodnictví (Grada, 2017) od takových odborníků jakými je Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. a řada dalších předních českých gynekologů a lékařů, byla jsem opravdu nadšená. A to nejsem ani lékařka, ani porodní asistentka. Stačí jen to, že jsem žena, která se o gynekologii zajímá. Nyní s odstupem pár let vychází v nakladatelství Grada nová a obohacená verze této knihy, která má rozhodně co nabídnout. Na co všechno se můžete těšit a v čem se původní verze a nové vydání knihy liší?
Na úvod v obou knihách najdeme kapitoly z dějin historie. Ty jsou pro mě velice zajímavé, protože se o tuto oblast celoživotně zajímám a na tato témata publikuji své články. Odborně zpracovanou knihu předními českými lékaři považuji za cenný zdroj informací, navíc je psána tak poutavě, že si v ní rád bude číst nejeden laik. Určitě i vás bude zajímat, jak kdysi ženy rodily, jak na jejich potíže nahlíželi tehdejší lékaři a na jaké české lékaře napříč časem právem můžeme být hrdí. Tentokrát je pojetí těchto kapitol trochu jiné. Nejprve si můžete přečíst stručný přehled vývoje celé gynekologie v kapitole Milníky v dějinách gynekologie, potom na vás čekají kapitolky týkající se dějin české gynekologie. Pak následuje celá podrobná anatomie ženského těla a zejména pohlavních orgánů, vývoj reprodukčního cyklu v celém období života ženy, informace o přístupu k pacientce, anamnestické údaje, vše o hormonech, gynekologických nemocech a lékařských přístupech, vše o plánovaném rodičovství, těhotenství, porodech, laktaci, neplodnosti, rakovině, různých patologiích, zkrátka je to celá gynekologie v jedné knížce. Nechybí ani gynekologická etika nebo třeba to, jaké by mělo být vybavení gynekologické ordinace. V anotaci a přehledu kapitol se pak dočtete, co nového je ještě v nové knize oproti původnímu vydání.
Já mohu na první pohled zhodnotit, že nová kniha má opět spoustu ilustrací, možná i více pěkných reprodukcí historických uměleckých obrazů na téma žena a její tělo, například na začátku všech kapitol, což se mi velice líbí. Kromě toho v knize oproti prvnímu vydání můžete vidět více vyobrazení nových moderních přístrojů a hlavně také mnohem více anatomických fotografií zobrazujících různé patologie nebo průběh podrobně popsaných operací. Zde tedy laicky řečeno můžete vidět mnohem více masa a krve, což nelékař s citlivým žaludkem nemusí snášet dobře, ale je dobře, že v knize tyto fotky jsou, protože k tomuto oboru patří a jsou na svém místě. Ten, kdo drží knihu v rukou, musí být připraven na to, například studující porodní asistentka nebo medik, že tyto výjevy uvidí v reálu a nejen na fotografii.
Z knihy se dozvíte také spoustu zajímavostí, například o gynekologii v rozvojových zemích, jedna celá kapitola je věnována také sexuálnímu násilí nebo třeba též dětské gynekologii. Každou kapitolu napsal jiný odborník, vše pečlivě editovat a sestavil profesor Aleš Roztočil. Celkově knihu považuji za velice zdařilou, nemohu jí nic vytknout a hodnotím úplně nejvýše 100%. Níže se můžete ještě podívat na podrobnou anotaci. Osobně si myslím, že pro každého zájemce o tento obor je taková publikace přínosná a určitě by neměla chybět v jeho knihovně.
Anotace:
Druhé, doplněné a přepracované vydání Moderní gynekologie je členěno do 35 kapitol, na jejichž zpracování se podílelo 56 autorů. Někteří autoři kapitol z prvního vydání kapitoly „upgradovali“, u některých kapitol došlo k výměně autorského týmu a kapitoly mají zcela novou podobu, jako je tomu v oblasti urogynekologie, onkogynekologie nebo endometriózy. Další kapitoly přibyly, například kapitola soudního znalce nebo úlohy porodní asistentky v péči o ženu a kapitoly ambulantní péče o ženu. Základní učebnice v oboru je určena jak studentům lékařských fakult, tak postgraduálnímu studiu lékařů a studiu i dalšímu vzdělávání porodních asistentek.
Přehled kapitol:
Publikaci tradičně zahajují kapitoly s historickou tematikou. Jako první odborná kapitola je uvedena anatomie ženských pohlavních orgánů a prsu, a to z hlediska jak systematického, tak topografického. Samostatné kapitoly jsou věnovány embryologii a životním obdobím ženy. Genetika v gynekologii je zpracována jednak v obecné rovině, jednak se speciálním zaměřením na genetické vady pohlavních orgánů. Následuje kapitola o základních vyšetřovacích metodách v gynekologii. Speciální gynekologické vyšetřovací metody jsou včleněny do jednotlivých kapitol. Anamnéza od nestora gynekologie profesora Doležala podrobně rozebírá dané téma. Zobrazovací metody v gynekologii tvoří samostatnou kapitolu, která systematicky probírá jednotlivá vyšetření pohlavních orgánů ženy.
Následují kapitoly o nezbytném laboratorním vyšetření, endokrinologii a gynekologii a porodnictví v kontextu českého demografického vývoje. Plánované rodičovství pojednává nejen o antikoncepci, intercepci a sterilizaci. Na kapitolu o sexualitě ženy navazuje kapitola týkající se sexuálního násilí a znásilnění. Dětská a adolescentní gynekologie zahrnuje fyziologii a patologii dětského věku včetně speciálních vyšetřovacích metod a prevence. Záněty v gynekologii pojednávají jak o vulvovaginitidách, tak o hlubokém pánevním zánětu a sexuálně přenosných onemocněních. Kapitola o endometrióze se zabývá etiologií, symptomatologií, diagnostikou a léčbou této specificky ženské nemoci. Kapitola chronická pánevní bolest jen zpřehledňuje příznaky a nemoci detailněji popsané v jednotlivých kapitolách.
V kapitole o neplodnosti jsou popsány jak klasické metody diagnostiky a léčby tohoto stále častějšího stavu, tak všechny současné metody asistované reprodukce i surogátní mateřství. Kapitola poruchy v prvním trimestru těhotenství je tvořena podkapitolami spontánní potrat, habituální potrácení, umělé ukončení těhotenství a mimoděložní těhotenství. Poruchy dolního genitálního traktu ženy se věnují inkontinenci, zobrazovacím metodám, sestupu pánevních orgánů a jejich operačnímu řešení. Kapitola o poranění ženských rodidel popisuje jak monotraumata, tak polytraumata ženských pohlavních orgánů.
Na kapitoly o nezhoubných nádorech ženských orgánů na vulvě, v pochvě, na děložním hrdle, děloze a adnexech logicky navazují kapitola o gynekologických prekancerózách. Senologie se zabývá jak benigními, tak maligními onemocněními prsu. Analgezie a anestezie se věnuje tlumení bolesti u ženy i anesteziologické problematice gynekologických operací. Rozsáhlá kapitola týkající se gynekologických operací je členěna jedenácti podkapitol – od klasifikace gynekologických operací až po jednotlivé operační postupy. Etika v gynekologii a fyzioterapie v gynekologii doplňují celkový pohled.
Kapitola gynekologie v rozvojových zemích popisuje stavy a praktiky, se kterými se lékař může v těchto krajinách setkat. Samostatné kapitoly jsou věnovány také roli ambulantní gynekologie, soudnímu znalci a bezpečnému prostředí zdravotnického zařízení.
Název: Moderní gynekologie
Autor: Aleš Roztočil a kolektiv
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 800
Hodnocení: 100%
https://www.grada.cz/moderni-gynekologie-(1)-10355/
< Předchozí | Další > |
---|