Seznamte se s jedlými rostlinami v přírodě

Seznamte se s jedlými rostlinami v přírodě

Tisk

jedle rostliny200V nakladatelství Universum vyšel atlas obsahující 140 druhů Jedlých rostlin v přírodě. Bude se vám určitě hodit jak při výletech, tak i na zahradě.

 

 

 

V úplném úvodu knihy se čtenáři více dozví o sběru a využití planých rostlin a mohou si více přečíst o struktuře knihy. Následují popisy jednotlivých rostlin řazené podle typického stanoviště (les, louka, pole a rokle, voda) a jedna kapitola je věnována plodům stromů a keřů. V rámci kapitol je pak dělení podle období sklizně. Velmi praktická je část zaměřená na jedovaté dvojníky, na které je upozorňováno už v průběhu knihy. V závěru knihy se nachází několik receptů z planých rostlin, přehled jejich využití a také rejstřík nebo informace o první pomoci při otravě rostlinami.

Čtenáři se nemusí bát ani odborných výrazů, protože ty jsou na začátku knihy názorně zakresleny a na konci se zase nachází obrazová pomůcka. V ní jsou jak květenství (od klasu po hlávku), tak například okraje listů, jejich tvar nebo postavení.

U každé rostliny je její český i latinský název, doba jejího sběru, tip do terénu a dále informace o znacích, výskytu a využití. To mě mnohdy překvapilo a přineslo něco nového, třeba to, že mladá tmavá poupata jitrocele chutnají po podušení na másle po žampionech nebo že se listy chrpy luční používaly jako náhražka chmele při vaření piva. Často jsem také nevěděla, že je daná rostlina jedlá (okřehek menší) nebo orobinec širokolistý, nebo jsem ji používala jinak. Zatímco jsem se smrkových výhonků dělala sirup proti kašli nebo voňavou sůl, dají se použít také nasekané do salátů, kde jim dodají jemně citronovou chuť. A věděli jste, že stonky úborů podbělu chutnají podušené na másle podobně jako chřest?

U knih jako je tato velmi oceňuji její menší formát, díky kterému je možné přibalit ji do batohu na výlet a pracovat s ní tak přímo v terénu. V tomto případě je skvělým pomocníkem i pravítko nacházející se na zadním přebalu knihy.

Kdo má rád dary přírody a nebojí se experimentovat nejen se známými bylinkami, ten by si tuto knihu neměl nechat ujít. Já ji rozhodně doporučuji!

Rudi Beiser je německý bylinkář, fyzioterapeut a autor knih o bylinkaření. Rudi Beiser se bylinkami zabývá přes 35 let, a má o jejich účincích a vlastnostech neuvěřitelné znalosti. Svých znalostí využívá jako lektor, který pořádá semináře o fytoterapii, pěstování, zpracování a využití léčivých rostlin. Autor své vědomosti přenáší také do knih, které jsou velmi oblíbené a v dnešní době žádané. Vlastní manufakturu, která se zabývá pěstováním bylinek a jejich následným zpracováním, a kde se rostliny pěstují ekologickým přístupem v Bio kvalitě. Rudi Beiser vydal například knihy: Jedlé rostliny v přírodě, Čaje z bylinek a ovoce, Jedlé bylinky a plody.

jedle rostliny

Jedlé rostliny v přírodě
Autor: Rudi Beisler
Překlad: Hana Janáčková
Žánr: hobby, příroda, atlas
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 176
Hodnocení: 95 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/654873-jedle-rostliny-v-prirode.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Josef Albrecht - Klenoty naší krajiny

Klenoty nasi krajiny 200Pod názvem Klenoty naší krajiny se představuje nový osmidílný dokumentární cyklus, který se zabývá mimořádnými oblastmi v Chráněných krajinných oblastech.  Provázet nás tímto pořadem bude Miroslav Vladyka. Chcete-li v...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Vyplatí se ve světě obchodu tahat za provázky, jako to dělá lord Varys nebo Malíček?

got 200Hra o trůny je obrovským fenoménem posledních let, kdy knižní příběhy dostaly televizní podobu. Dotýká se i těch, kteří seriál nesledují, protože nadšenců je všude okolo spousta. I já jsem nakonec podlehla a konečně rozumím tomu, odkud vane ta všudypří...


Literatura

Kniha o knihách pro všechny malé knihomoly

knihozroutiPokračování úspěšné knihy o takzvaných Knihožroutech spatřilo světlo světa. Novinka s podtitulem Kam zmizela školní knihovna pochází z pera Kláry Smolíkové a o ilustrace se opět postarala Bára Buchalová. 

...

Divadlo

Divadelní start ve Zlíně se blíží. Připomene Tomáše Baťu, rozdá ceny Aplaus a pobaví premiérou Příběhů obyčejného šílenství

Divadlo ZlinNová 67. sezona Městského divadla Zlín se rozjede s humorem. V sobotu 8. září večer se uskuteční ve Velkém sále premiéra Příběhů obyčejného šílenství, kterou si nenechá aujít ani autor Petr Zelenka

Film

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...