Aviatická pouť nabídne gripeny, akrobacii nebo vzácná historická letadla. Přiletí i skokan z vesmíru Felix Baumgartner

Aviatická pouť nabídne gripeny, akrobacii nebo vzácná historická letadla. Přiletí i skokan z vesmíru Felix Baumgartner

Tisk

aviaticka pout200Již o tomto víkendu 1. a 2. června proběhne na pardubickém letišti dvaatřicátý ročník Aviatické pouti, akce pro celou rodinu. Na návštěvníky čeká pestrý letecký i pozemní program s mnoha zábavnými aktivitami pro děti i dospělé. Máme pro vás šest zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.


Letecká akrobacie s hvězdnými jmény

Velmi atraktivní bývají během letecké přehlídky už tradičně chvíle, kdy nebe patří akrobatickému létání. Deset let na letounech Xtreme Air XA42 v Pardubicích oslavíčtyřčlenná akrobatická formace Flying Bulls Aerobatics Team, která umí na obloze namotat synchronizované akrobatické prvky jako nikdo jiný na světě. Po patnácti letech se do Pardubic s unikátním akrobatickým speciálem Corvus Racer 540 vrátí legendární maďarský pilot Péter Besenyei. Muž, který změnil vnímání letecké akrobacie, když vymyslel soutěž letadel mezi pylony, později známou jako Red Bull Air Race.

Chybět nebude ani oblíbený český akrobatický pilot Martin Šonka, vicemistr světa a mistr Evropy, který vystoupí na svém akrobatickém speciálu Extra 300SR a předvede se také na cvičném letadle Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku státního podniku LOM Praha, kde působí jako instruktor při výcviku nových vojenských pilotů. Dvojnásobný mistr světa a Evropy v letecké akrobacii pan Petr Jirmus předvede mistrovskou pilotáž na legendárním Zlinu Z-50LX. Třešničkou v ukázce akrobacie bude strhující airshow s legendárním vrtulníkem Bo 105 v podání pilota Felixe Baumgartnera, který se proslavil skokem z vesmíru. V roce 2012 v americkém státě Nové Mexiko seskočil z výšky 39 kilometrů.

aviaticka pout1

Oslava Dne dětí

Aviatická pouť nebude ani v letošním roce rozhodně jen pro fanoušky letadel. Stejně jako v předchozích letech bude její nezbytnou součástí i oslava Mezinárodního dne dětí. Vedle sledování letadel na obloze se tak nejmenší návštěvníci mohou těšit také na celou řadu soutěžních stanovišť, kde si budou moci vyzkoušet své fyzické schopnosti a znalosti. Děti se také vedle plnění netradičních úkolů seznámí s bezpečnostními složkami, na vlastní kůži si vyzkouší třeba i to, jaké je to usednout do hasičského vozu či sanitky nebo na policejní motocykl. Hravou formou se naučí zvládat krizové situace i základy první pomoci. Soutěžit se bude vždy od 9 do 16 hodin. Hlavní cenou je letecký zájezd, mezi dalšími cenami je např. vyhlídkový let vrtulníkem nebo modely letadel.

aviaticka pout 2

Pilotem na zkoušku

Po oba dny, vždy od 8 do 11.30 hodin se můžete podívat na Pardubice a okolí z ptačí perspektivy. Pro návštěvníky jsou připraveny seznamovací lety se dvěma vrtulníky společnosti Heli Czech. Pokud si do něj netroufnete usednout, nevadí. Let si můžete vyzkoušet i virtuálně v hangáru č. 9, kde budou na simulátorech připravené vyhlídkové lety ve VR brýlích. Na ukázkovém počítači si můžete vyzkoušet pilotovat proudové stíhačky F-14, F-16 a F-18, válečné legendy P-51 Mustang a Spitfire, ruské stroje MiG 15, 21 a 29 nebo bojový vrtulník Mi-24.

Další fantastickou atrakci pro návštěvníky připravil Red Bull, který ve svém stanu nabídne možnost zkusit si na simulátoru přistát na střeše mrakodrapu Burj Al Arab, jako to dokázal polský pilot Luke Czepiela. Když se vám to povede, dostanete plechovku, která vám dá křídla.

aviaticka pout3

Rivalové z druhé světové války

Na své si přijdou i milovníci historických letadel. Období druhé světové války na Aviatické pouti připomenou dva rivalové, kteří se na samém konci konfliktu utkávali i nad územím tehdejšího Protektorátu. Diváci se mohou těšit na letové ukázky pravděpodobně nejlepší americké stíhačky North American P-51 D Mustang a prvního operačně nasazeného proudového letounu Messerchmitt Me 262.

Scény jak z válečných a akčních filmů

Milovníci dramatu se dočkají velkoprostorových válečných scén. Tou největší bude ukázka z války ve Vietnamu, při které americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra zaútočí na pozice Vietkongu. Chybět nebude ani scéna z I. světové války s replikami stíhacích dvouplošníků včetně vzdušných soubojů a pyrotechniky.

Součástí doprovodného programu budou také různé simulace situací, se kterými se běžný člověk setkává jen ve filmu. Návštěvníci na vlastní oči uvidí potlačení vzpoury vězňů, zadržení pachatelů cizineckou policií nebo slaňování záchranáře se psem.

aviaticka pout4

Armáda ČR na zemi i ve vzduchu

Bohatou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního i leteckého programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska nebo vojenští hasiči z pardubického letiště.

Největším vojenským letadlem na akci bude dopravní dvoumotorový stroj CASA C-295, který se spolu s dvojicí letounů JAS-39 Gripen postará o slavnostní zahájení akce. Po průletu se Gripeny oddělí a z letounu CASA vyskočí parašutisté. Poté CASA přistane na pardubickém letišti a na ploše budou mít diváci možnost prohlédnout si jej i zevnitř. Chybět nebude ani sólová ukázka letadla Gripen.

Tip na závěr: Ušetřete s ČD

České dráhy jsou tradičním partnerem Aviatické a pro letošní rok připravily jako bonus poskytnutí slevy VLAK + Aviatická pouť. Jedná se o slevu 25 % z ceny jízdenky zpět (tj. z Pardubic hlavního nádraží nebo závodiště) a předprodej jízdenek je výhradně přes mobilní aplikaci Můj vlak. V prostorách Aviatické pouti budou umístěny stojany s QR kódem, který bude nutno v aplikaci Můj vlak načíst a tím si aktivovat jízdenku pro cestu zpět. Stojany najdete na přístupových cestách, poblíž vojenské a východní brány a v prostoru poblíž statické stojánky či vstupu VIP. Cestovat vlakem se vyplatí, neboť nemusíte řešit starosti s parkovacími místy či čekáním v kolonách na příjezdových trasách.

Zdroj foto: Petr Kolmann

Vstupenky a více informací: aviatickapout.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kolikrát si připadám jak na houpačce, říká herec Martin Vrtáček

vrtacek 200Za dvacet let ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti toho získal herec Martin Vrtáček požehnaně. A nejsou to jen ceny publika i kritiky a ovace. Početná plejáda rozmanitých postav a charakterů z něj vybrousily osobnost, které nechybí pokora i sc...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Jak zabránit další pandemii

Jak-zabranit-dalsi-pandemii 2D-200V češtině vychází třetí kniha Billa Gatese, tentokrát titul „Jak zabránit další pandemii“. Vzbudí jistě zájem, protože autor je významný a úspěšný podnikatel v digitální technice a jeden z nejbohatšíc...

Z archivu...


Literatura

Girl Online už jde svou cestou


Girl Online Jdesvoucestou200Nakladatelství JOTA vydalo do letních dní závěrečný díl trilogie o Girl Online od populární blogerky a Youtuberky Zoe Sugg. Jak se bude tentokrát Penny dařit?

 

Divadlo

Listopad ukáže prezidenta USA bez kalhot!

listopad200Myslíte si, že politika může být jen nudná a dokáže člověka jenom rozčílit? A co takhle sám prezident Spojených států amerických? Velevážená a celosvětově uznávaná osoba nemusí být jen taková, jakou ji známe z televize. Ve hře Listopad

Film

Filmy 30. Českého lva jsou online na dafilms.cz

cesky lev 200Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen. Milovní...