Odhalte tajemství českých a moravských Keltů

Odhalte tajemství českých a moravských Keltů

Tisk

Tajemství KeltůKeltská kultura je poslední dobou hodně populární a spousta lidí ji pokládá za oduševnělejší alternativu k dnešní konzumní společnosti. Kniha Tajemství českých a moravských Keltů si klade za cíl nám ukázat keltskou civilizaci nepřikrášlenou idealismem, ale možná o to zajímavější.

Kniha je poměrně obsáhlá a rozhodně u ní nehrozí, že ji přelouskáte za jeden večer, což pokládám za přednost, protože mnoho knih se tváří nabitě a potom ji člověk dá na jeden zátah a zážitek je kratší, než si představoval.

Je vidět, že se autor tématem do hloubky zabývá, má rozsáhlé znalosti a dokáže informace uvádět v širším, avšak nikoliv přehnaném kontextu. Styl knihy mi připomíná hrané dokumenty, kde se snoubí historická fakta se záživnými informacemi a výjevy. I když se tedy nejedná o beletrii, je kniha poutavá a pohltí vás od prvních stránek.

Velké plus je, že většinou opravdu pojednává o dění na našem území, takže je zábavné si jej spojovat s tím, jak místa známe dnes, podívat se na ně novým úhlem pohledu, případně si podle nových poznatků naplánovat zajímavý výlet.

Autor čtivým jazykem popisuje, jak se svět skutečných Keltů lišil od notoricky známých příběhů Asterixe a Obelixe, vezme vás na posvátná místa našich zemí, ukáže co a jak Keltové uctívali, jaké se po nich dochovaly památky a poklady, poodhalí tajemství druidů a zodpoví, co z keltské kultury s námi zůstalo, ať již v podobě genů, nebo příběhů.

Kniha je za mě povedená a nemám jí co vytknout. Ideální kus k relaxaci na volné chvíle, která nás kromě výletu do dávných dob obohatí i o nové a zajímavé informace.

Anotace: Ponořte se do tajemství záhadných až děsivých Keltů, kteří obývali území Čech a Moravy. K čemu například sloužil Obří hrad na Šumavě, nesoucí stopy mocné ničivé síly? Proč se keltské poklady našly nejčastěji ve vodních pramenech a bažinách? A jsou staré pověsti české ve skutečnosti keltské? Poodhalte záhady prastaré kultury a sledujte stopy, které zanechala v Čechách a na Moravě.

Kelti

Nakladatel: Alpress
EAN: 9788076950603
ISBN: 978-80-7695-060-3
Doporučená prodejní cena: 369 Kč
Autor: Jan Antonín Novák
Rok vydání: 2024 (1.vydání)

Hodnocení: 80%

https://www.alpress.cz/tajemstvi-ceskych-a-moravskych-keltu/

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová je pedagog a autorka knih pro děti.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marek Otta: „Detektivní linka se do knihy dostala až postupně s tím, jak se příběh vyvíjel.“

marek otta 200Marek Otta (1993) prožil dětství v Kroměříži, kde navštěvoval Arcibiskupské gymnázium. Vystudoval angličtinu a mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2019 debutoval románem ze studentského prostředí Příliš mladej pro život a le...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Orákulum okouzlujícího světa elfů a víl - jemné karty pro jemné chvíle

orakulum-elfu-a-vilHledat a zkoumat své vnitřní motivace. Dostat se do světa vlastní nejen fantazie, ale i intuice. Do míst, kde vám duše sama řekne, co by ráda, abyste udělali. Kde si prožijete jednotlivé scénáře, nad kterými uvažujete. I to může být...


Literatura

Nová knížka Marie Kšajtové o panence, co přináší radost

panenka-a-autaci 200Panenka Blaženka umí kouzlit. Ráda dělá radost malým i velkým a má neskutečné nápady. Nejprve žila v Jabloňové ulici u Barunky Jahodové. Spolu si hrály a spolu chodily do obchodu, ve kterém ovoce a zeleninu pr...

Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

Pivní roadmovie dua Beer with Travel se konečně dočká své premiéry

beer with travel 200Přesně o rok později, než bylo původně v plánu, se v pondělí 18. října v divadelním sále klubu Rock Café v Praze uskuteční premiéra dokumentárního filmu cestovatelské dvojice Beer with Travel. Nová road movie vznikla ve spoluprá...