Survival - Bushcraft v podmínkách střední Evropy

Survival - Bushcraft v podmínkách střední Evropy

Tisk

survival200V lednu vydalo nakladatelství Grada praktickou knížečku Survival – bushcraft v podmínkách střední Evropy; tedy příručku pro ty, kdo mají chuť poznávat přírodu a naučit se, jak si poradit v terénu. Polský autor nám poradí, co udělat a jak se vybavit, a hlavně se s námi podělí o vlastní zkušenosti. Tak honem do přírody!

 


Zkušený autor/zálesák

Autorem je Polák Maciej Fink-Finowicki (* 1974), který sám sebe popisuje jako světoběžníka, tuláka, námořníka, cestovatele nejen po celém světě, ale i do hloubi psychiky. Je to milovník přírody a fotograf a v posledních letech rovněž instruktor přežití v LifeTrip.pl.

Co příručka nabízí?

Tato pestrobarevná kniha je velmi přehledně členěna a celkově se v ní orientuje velmi jednoduše díky členění textu a velkým plusem jsou samozřejmě krásné barevné fotografie. Kniha je rozdělena na tyto hlavní části: 1. Předmluva, 2. Úvod, 3. Psychologické přežití, 4. Bivak, 5. Oheň, 6. Voda, 7. Jídlo, 8. Výstroj, 9. Topografie, 10. Hygiena v outdooru, 11. Přednosti, nebezpečí, filozofie.

Pro koho je určena a kdo ji ocení?

Příručkou jsem přímo nadšena a to hned z několika důvodů jak obsahových, tak co se týká formátu. Autor čtenáře považuje za laiky, tak to bere od píky a vše nám srozumitelně vysvětluje a popisuje. Odpovídá na řadu otázek a vyvrací nejeden mýtus, přidává navíc vlastní zkušenosti.

Autor je polské národnosti a už v podnadpisu knihy máme zdůrazněno, že se jedná o podmínky střední Evropy, takže vše je zaměřeno na naše poměry. Taky z knihy dýchá to, že autor bushcraftem žije a má z něj radost a tu dokáže předávat i čtenářům.

Přehlednost a srozumitelnost knihy patří mezi její největší klady. Je fajn, že autor do kapitol vkládá střípky z minulosti, na kterých aplikuje své poznatky a rady. Na závěr každé kapitoly jsou ty nejzákladnější věci ve zkratce zopakovány a zdůrazněny.

Máte-li rádi přírodu a chcete si ji užít na vlastní kůži trochu víc, než je běžné nebo chcete překonat sami sebe či zažít nové věci, pak se můžete ponořit právě do umění bushcraftu. Užijte si dobrodružství!

survival

Název: Survival
Autor: Maciej Fink-Finowicki
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024, brožovaná vazba
Počet stran: 192
Hodnocení: 95 %

Odkaz na web: https://www.grada.cz/survival-13577/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Ledově namražená divočina. Ve Špindlu se jel sjezd na horských kolech po sjezdovce

Chinese Downhill 200Extrémní bikerský závod Chinese Downhill se již po sedmé konal na zasněžené sjezdovce Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Dvě stovky bikerů se zde rozhodlo účastnit závodu, který nemá v tuzemsku obdoby. Na trati o délce dva kilometry ...


Literatura

Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých

lovecraftova-druzina 200Bojíte se rádi? Máte rádi klasické horory a mystiku H. P. Lovecrafta? Pokud ano, vydavatelství XYZ vydalo v říjnu knížku přesně pro vás a vaše lekavé choutky! Britské duo Stephen Jones a John Llewellyn Probert čerpalo z ...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

V únoru bude mít v kinech premiéru rodinný snímek Děti Nagana

deti nagana200Rodinný film Děti Nagana připomene divákům atmosféru devadesátých let, konkrétně roku 1998, kdy čeští hokejisté slavili velkolepé vítězství na olympijském turnaji století v Naganu. Rekvizity, hudba a kostýmy vrátí diváky zpět v čase, největší ...