Kristina Láníková: Puma M

Kristina Láníková: Puma M

Tisk

puma m 200Kristina Láníková je vizuální umělkyně a básnířka. Jako básnířka se „zabydlela“ v nakladatelství Fra – v tomto nakladatelství jí vyšly už tři sbírky básní. Naposledy to byla knížka s názvem Puma M.

 

 

Na první pohled tato sbírka velmi připomene autorčinu poslední knihu Úvahy nad zájmeny. Stejně jako tam jsou texty zde krátké a nenesou názvy. Jsou rozděleny do několika oddílů – ani ty nemají názvy, naznačují je jen prázdné stránky. Básně se na prázdných plochách jeví jako velmi tichá sdělení či deníkové záznamy – lákalo by to říct, že jsou „ostýchavé“, kdyby ovšem Láníková o věcech (a to i o věcech intimních) nepsala s takovou nezaujatostí. Takovou nezaujatostí, až to působí, jako by básně nepsal člověk, ale jen tělo vykonávající automatické pohyby, a díky tomu zachycovalo věci takříkajíc přesně. Neznám nikoho, kdo by tyto dojmy dovedl vyvolat tak dobře, jako Láníková.

Na druhou stranu – Puma M se od Úvah nad zájmeny také liší. Texty jsou přeci jenom o něco delší. Především pak do básní pronikají výrazy (a tedy i motivy) z jazyků generačních, popkulturních a dalších: „Kanye West opustil Nike kvůli Adidasu / Mattel upozorňuje na hry s panenkami / auto je krásné a budí emoce // všechno zezlátne a Miss Česko zamává“ (s. 39) Takový text by se v Úvahách neobjevil; možno je tu mluvit třeba o rozdílu v lesku – texty Pumy M se lesknou barevněji, možná i svítí jako displeje; texty Úvah se lesknou spíše jako chirurgická ocel, z níž je možná vyrobena většina šperků, které se dnes nosí… Tento posun se může líbit či nelíbit každému čtenáři dle jeho osobního vkusu, pro básnířku pak může znamenat odhalování možností vlastní poetiky.

Podstatný je u Láníkové přístup k básnictví jako takovému – vnímám zde snahu hledat způsob, jak psát básnicky, možná lépe řečeno umělecky, ovšem pokud možno bez používání metafor, přirovnání a podobných „klasických“ básnických prostředků (viz k tomu ukázku na konci recenze). Myslím si, že se to daří – zejména díky jistému mlčení mezi řádky (ostatně, oblíbeným motivem Láníkové je pomlčka). A tak mohu sbírku doporučit každému, kdo se zajímá o poezii jako takovou.

Ukázka (s. 66):

představuji si popcorn napíchnutý na klacík

nebylo důležité, jestli šlo o únavu
nebo začínající virózu
nabídka modelů mě nezaujala
léky mě zbavily možností
život se zpomalil a utichnul

úspěšné lidi pohání láska

ale můžu i zastavit
stačí pokrčit nohy
a zlehka zatlačit do ledu

puma m obalka

Název: Puma M
Autorka: Kristina Láníková
Nakladatelství: Fra
Rok vydání: 2023
Počet stran: 72
Hodnocení: 75 %

www.fra.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zavzpomínejte na ikonu spirituálů Evu Olmerovou

200 olmerovaOrganizátoři akce Festival Evy Olmerové zvou všechny, kteří Evu Olmerovou měli a mají rádi, protože si tu vzpomínku zaslouží a splácíme jí tím dluh, protože společnost se k ní ve své době zachovala macešsky. Více přiblížil Martin Arden v to...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Fotoreportáž – Brno kvitnúce

brno2000Kto nezavítal do Brna na jar, ani netuší, koľko ružovej dokáže zo seba vydať nielen celé mesto, ale najmä dvorček Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity.

...

Literatura

Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Kvetiny 200V nakladatelství Kazda vyšel nedávno atlas Květin od Felixe Weiße. Jedná se o následovníka podobné knihy zaměřené na Ptáky. Pojďme se na tyto tituly podívat podrobněji!

...

Divadlo

Úklady a láska - klasická hra v moderní podobě

perex uklady laskyLuisa je dcera obyčejného hudebníka, Ferdinand syn kancléře. Pro oba z nich mají otcové své plány - ale nikdo nepočítá s tím, že se dva mladí lidi do sebe zamilují. Jejich láska však ničí plány všech kolem ni...

Film

Film Zkrocená hora má deset let

zkrocena hora 200To mezi náma je na teď. Já teplej nejsem. - Já taky ne...  Kdo z filmových fajnšmekrů by si nevzpomněl na deset let starý americký film Zkrocená hora, který v sobotu 28. února reprízoval druhý program České televize.  I když snímek zí...