Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Tisk

zapisky zacinajiciho solarnika200Zápisky začínajícího solárníka mají podtitul Od touhy po vlastní elektřině k prvním vyrobeným megawatthodinám aneb Příručka, jak to nedělat. Jedná se o první knihu z edice Hospodářských novin vycházející v nakladatelství Euromedia Group a jak uvádí šéfredaktor HN, tak další témata spojená s penězi budou přibývat.

 

Autorem knihy je tedy redaktor Hospodářských novin Otakar Schön, který své zážitky a zkušenosti týkající se solárních panelů původně psal pouze pro Hospodářské noviny. Pro potřeby kknihy je však doplnil a aktualizoval tak, aby se jednalo o nadčasové dílo, které může pomoci nejedné domácnosti.

Otakar Schön nejprve popisuje, jaká byla cesta k solární elektrárně, jak vybírali, kdo jim ji postaví, jak si dávali pozor na smlouvy, nebo co museli udělat, než k nim přišel elektrikář. Přidává i rady od pojišťovny nebo o stavebním povolení, zmiňuje i dotace nebo útrapy při komunikaci se společností ČEZ. V závěru především ty, co už fotovoltaiku mají, pobaví například kapitola Mistr, nebo otrok elektrárny, kde je i mnoho tipů na nástroje sledující výkon elektrárny.

Mně kniha zastihla, když už jsme měli solární panely na střeše a čekali jsme na poslední dodělávky ohledně tepelného čerpadla. Mohlo by se tak zdát, že už jsem ji četla takzvaně s křížkem po funuse, ale nebylo tomu tak. Manželovi jsem z ní citovala různé zajímavosti, dávala mu například tipy na software a celkově ráda zjistila, jak to s fotovoltaikou měl někdo jiný. S tím souvisela škodolibá radost, které se nedalo vyhnout, nebo výkřiky „vidíš, taky to tak měl“ a tím pádem pocit sounáležitosti.

Kniha byla rozumně členitá, text byl navíc doplněný také o fotografie nebo nějaké ukázky a zápisky se skvěle četly. Bylo vidět, že má autor zkušenosti se psaním a dokáže i odbornější téma podat lidsky. Místy vyprávění i odlehčil a mě tak potěšila například narážka na Stopařova průvodce po galaxii. Kdo nad fotovoltaikou přemýšlí a není si z nějakého důvodu jistý, určitě by si tuto knihu neměl nechat ujít – třeba jej inspiruje, nebo mu poskytne důležité odpovědi.

Otakar Schön (*1978) je nedostudovaný knihovník a novinář. Už čtvrtstoletí se živi po vzoru Terryho Pratchetta prací v teple a suchu a většinou ani nemusí zvedat nic těžkého. Posledních 15 let má na starosti technologickou rubriku Hospodářských novin. Záliba v počítačích, videohrách a audio a videotechnice ho přivedla k touze mít vlastní elektrárnu, která všechny ty žravé hračky bude pohánět. A protože je klikař, rozhodl se k realizaci v ten nejhorší možný okamžik, kdy elektrárnu chtěl úplně každý.

zapisky zacinajiciho solarnika

Zápisky začínajícího solárníka
Autor: Otakar Schön
Žánr: hobby
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 184
Hodnocení: 84 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/667821-zapisky-zacinajiciho-solarnika.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jazz zpívám ráda právě kvůli improvizaci

archiv Marta MarinováZpěvačka, skladatelka, herečka, rozhlasová moderátorka, vystudovaná učitelka, Marta Marinová, přiznává, že živit se tím, co má ráda, považuje za velké štěstí. Hudba ji baví od dětství – začínala houslemi, ke kter...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

31. ročník Plavecké soutěž měst proběhne ve středu 5. října v 35 bazénech po celé ČR

plavec perex(TZ – 4. 10. 2022, Praha) Již zítra, 5. října 2022, rozčeří hladinu 35 bazénů naší republiky účastníci Plavecké soutěže měst. Do organizace této akce, kterou pořádá Česká asociace Sport pro všechny za podpory České unie sportu, projektu Tipsport –...

Z archivu...


Literatura

Prvotřídní blázni maj potíže s kázní

Blazni perexTento název nese druhá kniha nezbedných básniček pro děti od komika Lukáše Pavláska, který v ní dětskýma očima popisuje a zobrazuje okolní svět.

...

Divadlo

Pražští herci roztančí v březnu Švandovo divadlo

Souboj divadel 200Už v roce 2016 byl odstartován autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka a Terezy Řípové v Městském divadle Mladá Boleslav. Na stejném místě zároveň proběhl i první ročník projektu Roztančené divadlo aneb Když he...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...