Velmi obsáhlá encyklopedie nejen se stopami evropských zvířat

Velmi obsáhlá encyklopedie nejen se stopami evropských zvířat

Tisk

stopy-evropskych-zvirat200Nakladatelství Kazda vydalo jedinečnou publikaci s názvem Stopy evropských zvířat a podtitulem Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky. Co vše v ní najdeme?

 

 

 

Kniha začíná úvodním slovem s poděkováním a předmluvou a úvodem objasňujícím vznik knihy. Zde mě potěšilo, že je věnována zvířatům a překvapil fakt, že autor v rámci příprav knihy (od roku 2012) pořídil více než 25 tisíc (!) fotografií a přes 950 z nich se dostalo na stránky knihy. To je podle mě však jen střípek toho, co musela práce na takové publikaci obnášet.

Následují návody na to, jak používat knihu a poté jak číst stopy zvířat. To je velmi praktické, nechybí zde doporučení, informace o vlivu půdy nebo například stopařská etiketa. Dále je kniha dělena na: Savce, Hmyzožravce, Letouny, Zajícovce, Hlodavce, Šelmy, Sudokopytníky, Ptáky, Obojživelníci a plazi, a Hmyz a další bezobratlí. V kapitole Přílohy se nachází výběr literatury, slovníček pojmů, dokumentace stop, rejstřík, jak rozlišit podobné druhy, informace o autorovi, fotografie a ilustrace, vzorec stopy savců a použité zkratky a symboly.

U jednotlivých druhů je kromě fotografie mnoho informací. Začíná to českým a vědeckým názvem, pokračuje daty o délce hlavy a trupu, délce ocasu a hmotnosti, charakteristikou, rozšířením a výskytem, potravou, rozmnožováním, poznámkami, stopami, podobnými stopami, způsobem pohybu a pobytovými znaky a potravními stopami. Také jsou zde vzorce stop savců, které jsou podrobně vysvětleny.

Jedná se o encyklopedii, takže zde není primárním účelem, aby si ji člověk přečetl celou na jeden zátah. Může do ní nahlížet nebo se zaměřit jen na něco, co zrovna potřebuje. Já jsem fascinovaně nahlížela na všechny precizní nákresy stop a dozvěděla jsem se spoustu nového. Velmi zajímavé pro mě byly pobytové znaky, mezi které patří výkaly, stopy na rostlinách, potravní stopy na stromech, stopy po krmení plody a ořechy, potravní stopy na mrtvých tělech zvířat nebo například stopy na zemi. Člověka to donutí se v přírodě více dívat kolem sebe a tím pádem pak získá i důvod se ke knize stále vracet. Kromě faktů mě v knize potěšily i nejrůznější příběhy a vzpomínky.

Stopy evropských zvířat jsou za mě výjimečným a obsáhlým titulem, na kterém si její autor dal opravdu záležet a odvedená práce jde rozhodně vidět. Kdo má rád přírodu a chce se o ní něco dozvědět, by si knihu neměl nechat ujít!

Joscha Grolms je mezinárodně uznávaný stopař a jeden z mála specialistů na stopy a znaky zvířat v Evropě. Spolu s dalšími odborníky pracuje na vytvoření globálního standardu pro sledování. Jako lektor a spoluředitel Školy poznání divočiny nabízí semináře, exkurze a roční kurz stopování. Příručka o stopách volně žijících živočichů v Evropě, kterou vytvořil, představuje nový standard, s nímž se budou srovnávat všechny následující práce. Obsahuje krásné a přesné ilustrace. Díky pečlivému pozorování dokázal autor odhalit detaily, které vám pomohou rozlišit znaky i velmi podobných živočišných druhů. Při práci s příručkou si tak ještě více uvědomíte rozmanitost stop a pobytových znaků. Joscha Grolms v knize Stopy evropských zvířat shromáždil údaje, které jsou potřeba k popisu a znázornění rozmanitého způsobu pohybu zvířat ve volné přírodě. Vytvořil i promyšlené klíče, které čtenáře dovedou k příslušným oddílům – jeho obsáhlé dílo je tím ještě přístupnější a užitečnější. Zařadil do knihy přibližně tisíc snímků stop divoké zvěře a dalších znaků, které čtenářům velmi usnadní jejich rozpoznávání. Spousta odborných znalostí je v knize prezentována srozumitelně a bez přílišného používání technického žargonu.

stopy-evropskych-zvirat

Stopy evropských zvířat
Podtitul: Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky zvířat
Autor: Joscha Grolms
Překlad: Martin Richter
Žánr: průvodci a atlasy, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 816
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/stopy-evropskych-zvirat/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Rozhovor s osobností Náčelníka, Miloslavem Nevrlým

nacelnik200Jednou z posledních knih vydaných v loňském roce v Nakladatelství Kazda byl titul Náčelník, tedy rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým.

 

...

Literatura

Léčebné umění Hildegardy z Bingenu

lecebne umeni200V září vyšla v nakladatelství Esence naučná knížečka Léčebné umění Hildegardy z Bingenu, která nás poučí o tom, že příroda nabízí léčebné poklady. Podtitul Tradiční léčitelství zárukou zdraví a dobré kondice mluví za vše. Rádi byste se d...

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Mezinárodní filmový festival ovládl film Bob a stromy

Karlovy Vary 200Slavnostním zakončením 50. Mezinárodního filmového festivalu, který se konal 11. července v hotelu Thermal, provázel moderátor Marek Eben. Po krátkém úvodu, kdy zažertoval na téma jubilejních festivalových padesátin, pozval na podium ...