PRAHO! project představil novou podobu Fügnerova náměstí

PRAHO! project představil novou podobu Fügnerova náměstí

Tisk

Praho vernisáž 2 nahledSlavnostní vernisáž 13. srpna odtajnila revitalizaci Fügnerova náměstí. Jde o největší queer mural art v historii České republiky, který na místě zůstane po dobu jednoho roku. Celý koncept je dostupný v českém a anglickém jazyce. Vernisáž byla zahájena proslovy ambasadora projektu Šimona Biliny, spoluautora realizace a lidskoprávního aktivisty Kryštofa Stupky a nizozemského velvyslance v České republice Daan Feddo Huisinga. Na místě bylo možné potkat řadu osobností queer komunity, jako je například Edwys, Lenka Králová či Holka z Letné. Na návštěvníky čekal bohatý program v podobě DJ setů od N-C-O-L a Fleika, společenské hry, baru či prohlídek celé realizace. Nejsilnějším momentem vernisáže byla samotná atmosféra.

 Iniciativa PRAHO! project tak představila další ze svých realizací ve veřejném prostoru, která se tentokrát zaměřuje na témata spojená převážně s LGBTQ+ komunitou. Revitalizace Fügnerova náměstí vyzývá k dialogu, edukaci a rozšíření perspektiv. Cílem je přiblížit LGBTQ+ komunitu kolemjdoucím a zvýšit tak povědomí o důležitosti inkluzivního a tolerantního přístupu ve společnosti. A to nejen v rámci této komunity. Projekt navíc dlouhodobě usiluje o zdůraznění potřeby většího zpřístupnění umění ve veřejném prostoru. To se prostřednictvím této realizace povedlo. Náměstí se stalo jednou velkou galerií, která bude po celý rok otevřená všem.

„Inkluze představuje jeden ze základních pilířů celého projektu. Dlouhodobě usilujeme o využití veřejného prostoru ke zpřístupnění umění a k vytvoření prostoru pro různé názory. Zabýváme se nespočtem sociálních témat, mezi které patří zajisté i svoboda a přijetí. Právě tyto hodnoty stály při vzniku naší nejnovější realizace Queer All Year na Fügnerově náměstí, které tento rok, mimochodem, slaví 130 let,” vysvětlují autoři projektu. Inkluzivní přístup se promítá do výtvarného zpracování celého náměstí. „Výtvarný návrh, za kterým stojí oceňovaný ilustrátor Petr Polák, je koncipován takovým způsobem, aby podtrhoval posun ve vnímání a zpochybňování předsudků, které jsou v naší společnosti bohužel stále více či méně aktuální,” dodávají autoři.

Praho vernisáž 3 (2) nahled

Důležitým prvkem celé realizace jsou QR kódy zakomponované do uměleckého díla. Návštěvníci tak mají přístup k různým interaktivním obsahům s možností aktivního zapojení se do celé instalace. Do odborné části realizace se zapojily organizace Amnesty International, Konsent, Transparent či In Iusticia, do audiovizuální pak výraznější představitelé komunity jako Kovy, Jan Cina či například Filip Titlbach. Součástí interaktivního obsahu je například také několik terapeutických intervencí. Veškerý interaktivní obsah se navíc bude pravidelně obměňovat.

Revitalizace Fügnerova náměstí ukázala smysl a sílu celého projektu. Dříve spící místo se proměnilo v kulturní lokalitu dostupnou všem, a to nehledě na sexualitu, politický názor či pohlaví. „Věříme, že se nám podařilo vytvořit bezpečné místo pro kohokoliv, kdo se z jakéhokoliv důvodu necítí pochopený. ´Vydrž. Jsi milován a nejsi na to sám,´ praví jedna z výpovědí přímo na náměstí. My nemůžeme než souhlasit,” konstatují autoři projektu.
Celý projekt se nesmírně rychle rozrůstá. Kolektiv lidí za ním stojící v současné chvíli připravuje množství dalších uměleckých počinů. „Neustále navazujeme nové spolupráce, díky kterým umění ve městě posouváme ještě blíže k jeho obyvatelům. Aniž bychom prozradili cokoliv dalšího, můžeme říct jediné – uvidíme se 13. března '24!” s úsměvem uzavírají autoři.

Praho vernisáž 2 nahled

Projekt Queer All Year vznikl pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a vedoucí Zastoupení evropské komise Mgr. Moniky Ladmanové, za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Technické správy komunikací, programu Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město, Zastoupení Evropské komise a holandské a švédské ambasády v České republice.

O spolku PRAHO! project:
PRAHO! project vznikl v říjnu 2021, kdy se ve veřejném prostoru metropole začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa. Od spuštění projektu se k organizátorům dostalo na 50 tisíc výpovědí poukazujících na jedinečnost každého z nás. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů, pocitů, uměleckých vyjádření či myšlenkových pochodů.

Na pozadí vzniku projektu stojí tři základní aspekty – prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhým je jakýsi boj proti exkluzivitě prezentování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím, v současnou chvíli tím nejdůležitějším, je touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.

Praho vernisáž nahled

I díky odvaze lidí sdílet mnohdy nesdělitelné tento projekt stále roste. Za jeho fungováním v současné době stojí 13členný tým. V prosinci 2022 vyšla čtyřdílná PRAHO! publikace, v dubnu 2023 byl s finanční podporou partnerů projektu TSK, GHMP, AVU a Umění pro město otevřena první realizace ve veřejném prostoru, kterou je interaktivní podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna v Praze. V současné době spolek usilovně pracuje na nejnovější realizaci, v rámci které zrevitalizuje celé Fügnerovo náměstí v Praze 2. Navazování nových spoluprací, díky nimž se umění ve městě posouvá ještě blíže k jeho obyvatelům, tak stále pokračuje.

WEB: https://prahoproject.cz/
IG: https://instagram.com/prahoproject/
FB: https://facebook.com/prahoproject/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Duchcov

duchcov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Staré Mesto začalo s rekonštrukciou

Stare mesto 200Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa začína s rekonštrukciou jednej zo štyroch bratislavských obranných brán – Rybárskej brány. Zachovala sa, keďže ju dlhé roky chránili archeologické prieskumy. Pre...

Z archivu...


Literatura

Milostný román v e-mailech

Severak 200Oblíbený milostný román na pokračování – Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna rakouského autora Daniela Glattauera, které vydalo v jednom celku nakladatelství Host Brno, je příjemným odpočinkovým čtením. V obou románech se projevuje autorova s...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...