PRAHO! project představil novou podobu Fügnerova náměstí

PRAHO! project představil novou podobu Fügnerova náměstí

Tisk

Praho vernisáž 2 nahledSlavnostní vernisáž 13. srpna odtajnila revitalizaci Fügnerova náměstí. Jde o největší queer mural art v historii České republiky, který na místě zůstane po dobu jednoho roku. Celý koncept je dostupný v českém a anglickém jazyce. Vernisáž byla zahájena proslovy ambasadora projektu Šimona Biliny, spoluautora realizace a lidskoprávního aktivisty Kryštofa Stupky a nizozemského velvyslance v České republice Daan Feddo Huisinga. Na místě bylo možné potkat řadu osobností queer komunity, jako je například Edwys, Lenka Králová či Holka z Letné. Na návštěvníky čekal bohatý program v podobě DJ setů od N-C-O-L a Fleika, společenské hry, baru či prohlídek celé realizace. Nejsilnějším momentem vernisáže byla samotná atmosféra.

 Iniciativa PRAHO! project tak představila další ze svých realizací ve veřejném prostoru, která se tentokrát zaměřuje na témata spojená převážně s LGBTQ+ komunitou. Revitalizace Fügnerova náměstí vyzývá k dialogu, edukaci a rozšíření perspektiv. Cílem je přiblížit LGBTQ+ komunitu kolemjdoucím a zvýšit tak povědomí o důležitosti inkluzivního a tolerantního přístupu ve společnosti. A to nejen v rámci této komunity. Projekt navíc dlouhodobě usiluje o zdůraznění potřeby většího zpřístupnění umění ve veřejném prostoru. To se prostřednictvím této realizace povedlo. Náměstí se stalo jednou velkou galerií, která bude po celý rok otevřená všem.

„Inkluze představuje jeden ze základních pilířů celého projektu. Dlouhodobě usilujeme o využití veřejného prostoru ke zpřístupnění umění a k vytvoření prostoru pro různé názory. Zabýváme se nespočtem sociálních témat, mezi které patří zajisté i svoboda a přijetí. Právě tyto hodnoty stály při vzniku naší nejnovější realizace Queer All Year na Fügnerově náměstí, které tento rok, mimochodem, slaví 130 let,” vysvětlují autoři projektu. Inkluzivní přístup se promítá do výtvarného zpracování celého náměstí. „Výtvarný návrh, za kterým stojí oceňovaný ilustrátor Petr Polák, je koncipován takovým způsobem, aby podtrhoval posun ve vnímání a zpochybňování předsudků, které jsou v naší společnosti bohužel stále více či méně aktuální,” dodávají autoři.

Praho vernisáž 3 (2) nahled

Důležitým prvkem celé realizace jsou QR kódy zakomponované do uměleckého díla. Návštěvníci tak mají přístup k různým interaktivním obsahům s možností aktivního zapojení se do celé instalace. Do odborné části realizace se zapojily organizace Amnesty International, Konsent, Transparent či In Iusticia, do audiovizuální pak výraznější představitelé komunity jako Kovy, Jan Cina či například Filip Titlbach. Součástí interaktivního obsahu je například také několik terapeutických intervencí. Veškerý interaktivní obsah se navíc bude pravidelně obměňovat.

Revitalizace Fügnerova náměstí ukázala smysl a sílu celého projektu. Dříve spící místo se proměnilo v kulturní lokalitu dostupnou všem, a to nehledě na sexualitu, politický názor či pohlaví. „Věříme, že se nám podařilo vytvořit bezpečné místo pro kohokoliv, kdo se z jakéhokoliv důvodu necítí pochopený. ´Vydrž. Jsi milován a nejsi na to sám,´ praví jedna z výpovědí přímo na náměstí. My nemůžeme než souhlasit,” konstatují autoři projektu.
Celý projekt se nesmírně rychle rozrůstá. Kolektiv lidí za ním stojící v současné chvíli připravuje množství dalších uměleckých počinů. „Neustále navazujeme nové spolupráce, díky kterým umění ve městě posouváme ještě blíže k jeho obyvatelům. Aniž bychom prozradili cokoliv dalšího, můžeme říct jediné – uvidíme se 13. března '24!” s úsměvem uzavírají autoři.

Praho vernisáž 2 nahled

Projekt Queer All Year vznikl pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a vedoucí Zastoupení evropské komise Mgr. Moniky Ladmanové, za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Technické správy komunikací, programu Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město, Zastoupení Evropské komise a holandské a švédské ambasády v České republice.

O spolku PRAHO! project:
PRAHO! project vznikl v říjnu 2021, kdy se ve veřejném prostoru metropole začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa. Od spuštění projektu se k organizátorům dostalo na 50 tisíc výpovědí poukazujících na jedinečnost každého z nás. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů, pocitů, uměleckých vyjádření či myšlenkových pochodů.

Na pozadí vzniku projektu stojí tři základní aspekty – prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhým je jakýsi boj proti exkluzivitě prezentování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím, v současnou chvíli tím nejdůležitějším, je touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.

Praho vernisáž nahled

I díky odvaze lidí sdílet mnohdy nesdělitelné tento projekt stále roste. Za jeho fungováním v současné době stojí 13členný tým. V prosinci 2022 vyšla čtyřdílná PRAHO! publikace, v dubnu 2023 byl s finanční podporou partnerů projektu TSK, GHMP, AVU a Umění pro město otevřena první realizace ve veřejném prostoru, kterou je interaktivní podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna v Praze. V současné době spolek usilovně pracuje na nejnovější realizaci, v rámci které zrevitalizuje celé Fügnerovo náměstí v Praze 2. Navazování nových spoluprací, díky nimž se umění ve městě posouvá ještě blíže k jeho obyvatelům, tak stále pokračuje.

WEB: https://prahoproject.cz/
IG: https://instagram.com/prahoproject/
FB: https://facebook.com/prahoproject/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Chrystalis tarot: Ve slunci i horečce

chrysalis tarot perexMáme čas léta, rozkvětu, sklizně úrody. Čas sáhnout po zářivém, motýlím a moudrém Chrystalis tarotu, který ovšem, jak se dozvíte na konci, působí i pěkně rozpolceně. A nepřišla jsem na to, proč tomu tak je. Bude se vám líbi...


Literatura

Klíč mistrů – klíč od brány ke štěstí?

altMáte pocit, že se vám nic nedaří? Patříte k lidem, kteří, ať dělají co dělají, stále mají nedostatek peněz, chatrné zdraví a smůla se jim lepí na paty? Zasadíte růži, vyroste vám lebeda, v létě na dovolené u moře vám pravidelně prší a ta...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Spletenec vztahů v Batalionu
ImageNejedná se o slavný němý film z roku 1927 režiséra Přemysla Pražského, ale jeho zvukovou “předělávku”. Ovšem o kvalitách tohoto o 10 let staršího díla nemůže být pochyb. Inspirace německým kammerspielem už tady není t...