Český a moravský les. Jedinečná publikace o stromech, které nezbytně potřebujeme k našemu životu

Český a moravský les. Jedinečná publikace o stromech, které nezbytně potřebujeme k našemu životu

Tisk

les1 (2)

Stromy tvoří les. A les potřebujeme k životu. Utváří naši krajinu, v níž trávíme svůj čas. Jedinečnou publikaci o lese z mnoha úhlů pohledu vydalo nakladatelství Dokořán a mezi autory patří Václav Cílek, Martin Polívka a Zdeněk Vacek, kteří zeditovali řadu textů odborníků na slovo vzatých. Co od této publikace čekat?

Kniha Český a moravský les je rozsáhlá monografie, která řeší otázku vývoje lesa s ohledem na současné problémy, jakými jsou ekologická situace, kůrovcová kalamita a sucho. Zabývá se dnešním ekonomickým využitím lesů a samotného dřeva, přibližuje také vývoj lesa z pohledu historie. Není určena jen pro lesníky, ochranáře, ekology, biology a geology, ale v podstatě pro každého, koho tato tématika zajímá. Publikace je rozdělena do několika kapitol různých odborníků, kteří se zabývají konkrétním tématem. Je doprovázena množstvím černobílých a barevných fotografií.

Co se z knihy dozvíte? Spoustu zajímavostí! Ledacos z dějin lesa od vrcholu doby ledové až po současnost, o kolonizaci lesů, lesních zákonech a lesnických spolcích, o hospodaření s vodou, funkci a využití lesa, podrobnosti o všech stromech, které v lese rostou a také o zvířatech, která tam žijí – například o vlcích a dalších šelmách. Kniha je o myslivosti a lesnictví, o ochraně a tvorbě lesa, o lidech, kteří v lese pracují, o využití dřeva a i o lesním právu. Nechybí ani filozofické, ekologické, estetické a etické hledisko. Závěr knihy směřuje k tomu, co můžeme všichni pro naše lesy udělat.

Knize o lese se nedá nic vytknout, shrnuje všechno, co mělo být sděleno a nad čím bychom se mohli zamyslet. Je to poměrně odborná publikace, která úplného laika asi nebude zajímat, přesto nabízí to, co nejvíce nabídnout může. Je to jedinečná a rozsáhlá monografie, která tady na trhu nebyla již přes více než dvacet let. Bez lesa si nedovedeme představit náš život a i samotný pobyt v lese je pohlazením pro duši.

les1

Název: Český a moravský les
Autoři: kolektiv autorů
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran: 463
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 95%

https://www.dokoran.cz/index.php?Cesky_a_moravsky_les&

 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nadační fond PRiorita: „Máme rádi filmy a myslíme si, že by bylo dobré, aby se na ně mohli dívat všichni.“

priorita rumlK rozhovoru jsme tentokrát přizvali pana Pavla Hronka z Nadačního fondu priorita. Tento nadační fond pomáhá neziskovým organizacím s médii a aktuálně se podílí na tvorbě audiokomentářů k filmům, o kterých se dozvíte více.

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Podpořte vydání knihy o Ženách z Bohnic

zeny z bohnic 200Pokud se vydaří kampaň na serveru Pointa, vyjde kniha Ženy z Bohnic inspirovaná skutečnými osudy duševně nemocných žen. Nabídne dvanáct hrdinek a jedno autentické svědectví o psychiatrické péči v Česku.

...

Z archivu...


Literatura

Co se stane, když policie má dva vrahy a dvě oběti v jednom?

55 200V nakladatelství Domino vyšla zajímavá a trochu jiná detektivka nazvaná 55. Jejím autorem je irský spisovatel James Delargy.

...

Divadlo

Festival Apostrof zve milovníky evropského divadla

altJiž čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby startuje poslední červnový den. Celkem devět představení ve čtyřech dnech se odehraje v Divadle Na Zábradlí a v experimentálních prostorech NoDu. Objeví se ...

Film

Alfréd Hitchcock, roztomilý tlusťoch na zabití

hitchock200Americký film Hitchcock reřiséra Sachi Gervasiho mapuje zlomové období v životě režiséra a scénáristy Alfreda Hitchcocka, kdy se rozhodl natočit horor podle románu Psycho. Ten pojednává o sériovém ...