Český a moravský les. Jedinečná publikace o stromech, které nezbytně potřebujeme k našemu životu

Český a moravský les. Jedinečná publikace o stromech, které nezbytně potřebujeme k našemu životu

Tisk

les1 (2)

Stromy tvoří les. A les potřebujeme k životu. Utváří naši krajinu, v níž trávíme svůj čas. Jedinečnou publikaci o lese z mnoha úhlů pohledu vydalo nakladatelství Dokořán a mezi autory patří Václav Cílek, Martin Polívka a Zdeněk Vacek, kteří zeditovali řadu textů odborníků na slovo vzatých. Co od této publikace čekat?

Kniha Český a moravský les je rozsáhlá monografie, která řeší otázku vývoje lesa s ohledem na současné problémy, jakými jsou ekologická situace, kůrovcová kalamita a sucho. Zabývá se dnešním ekonomickým využitím lesů a samotného dřeva, přibližuje také vývoj lesa z pohledu historie. Není určena jen pro lesníky, ochranáře, ekology, biology a geology, ale v podstatě pro každého, koho tato tématika zajímá. Publikace je rozdělena do několika kapitol různých odborníků, kteří se zabývají konkrétním tématem. Je doprovázena množstvím černobílých a barevných fotografií.

Co se z knihy dozvíte? Spoustu zajímavostí! Ledacos z dějin lesa od vrcholu doby ledové až po současnost, o kolonizaci lesů, lesních zákonech a lesnických spolcích, o hospodaření s vodou, funkci a využití lesa, podrobnosti o všech stromech, které v lese rostou a také o zvířatech, která tam žijí – například o vlcích a dalších šelmách. Kniha je o myslivosti a lesnictví, o ochraně a tvorbě lesa, o lidech, kteří v lese pracují, o využití dřeva a i o lesním právu. Nechybí ani filozofické, ekologické, estetické a etické hledisko. Závěr knihy směřuje k tomu, co můžeme všichni pro naše lesy udělat.

Knize o lese se nedá nic vytknout, shrnuje všechno, co mělo být sděleno a nad čím bychom se mohli zamyslet. Je to poměrně odborná publikace, která úplného laika asi nebude zajímat, přesto nabízí to, co nejvíce nabídnout může. Je to jedinečná a rozsáhlá monografie, která tady na trhu nebyla již přes více než dvacet let. Bez lesa si nedovedeme představit náš život a i samotný pobyt v lese je pohlazením pro duši.

les1

Název: Český a moravský les
Autoři: kolektiv autorů
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran: 463
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 95%

https://www.dokoran.cz/index.php?Cesky_a_moravsky_les&

 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

PEPSON SNĚTIVÝ

pep 200Jak se stalo, že se z ekonoma stal spisovatel? - Spíš bychom se měli ptát, jak se z hudebně a literárně orientovaného člověka stal ekonom – byť pouze inženýrským diplomem, ne zaměřením či snad nedejbože mentalitou. V šedi osmdesátých let byly v Jablon...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Týden kulturních fabrik bude v plzeňském Světovaru probíhat již od 16. září

200fabV plzeňském Světovaru se ve dnech 16.9.-19.9.2013 koná Týden kulturních fabrik. Je věnován možnostem využití bývalých průmyslových staveb s jejich ...


Literatura

Spletité tajemství ukryté na ledovém dně

hlubiny 200Švédsko nás neustále zásobuje (nejen) svými krimi romány a je to jen dobře. Máme možnost se setkávat s novými autory, novými vyšetřovatelskými týmy a především s novými tajuplnými a napínavými příběhy. Ledové hlubiny s sebou nesou spletitý příb...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové CHCI TĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ míří do kin

Chci Te 200Osobitá dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové o tom, že každý člověk potřebuje lásku a o tom, že nemožnost hýbat se nezamezuje člověku ve svobodném rozletu.

...