Ve středu 13. ledna 2021 proběhlo v prostorách Sportovního a školicího centra ČASPV v Praze na Ohradském náměstí slavnostní předání handbike trenažéru. Toto unikátní sportovní zařízení je sice původně určeno zejména pro hendikepované sportovce, ale možnost jeho využití ocení i senioři s omezenou pohyblivostí. Trenažér nám věnovala nezisková organizace Cesta za snem. Speciální kolo bylo pořízeno z finančních prostředků, které byly získány díky sbírce na portálu Slevomat.cz.
Hlavním iniciátorem a realizátorem této myšlenky je pan Heřman Volf, předseda spolku Cesta za snem. Ačkoliv sám je upoutaný na invalidní vozík, splnil si svůj sen a na handbiku projel Evropu. Jedním z jeho dalších snů bylo sestrojení jednoduchého, praktického a vychytaného handbike trenažéru. A tak ho prostě postavil…
Z TOP komponentů kompletně vyrobený v Česku
V listopadu 2017 začaly společné práce Cesty za snem s inženýrskou společností MB Tech Bohemia a podporou hlavního města Praha. Elektromagnetický brzdný systém je od amerického Kinetiku, aplikaci simulování reálných tras nasnímaných kamerou poskytla česká společnost Rouvy. Komponenty pocházejí od českého výrobce kol a elektrokol Apache Bike. Výroba rámu a kompletace všech dílů probíhá v neratovické společnosti Sunap. V roce 2018 už byly na světě první kusy a stále se jede dál. Cílem je dostat tyto simulátory cyklistiky do co nejvíce nemocnic, center následné pomoci, sportovních klubů, rehabilitačních center, spinálních jednotek a dalších míst, kde pro ně bude využití. Cesta za snem rozhodně nekončí.
Reálné silnice, reálný odpor, simulace terénu
Trenažér má nastavitelné části, posuvnou ergonomickou sedačku s polohovací opěrkou a bezpečnostními popruhy. Sedlo se dá jednoduše posunout a místo něj lze postavit invalidní vozík. Nastavitelná je i výška klik. Manipulace je snadná a bezpečná, včetně řazení. Dále je zařízení opatřeno tabletem, na němž si díky nahrané aplikaci mohou zájemci vybrat požadovanou trasu. Poté, co začnou „šlapat“, program se spustí a oni sledují reálnou trasu. Podívají se tak virtuálně například na místa, která již někdy navštívili, nebo taková, která jsou jim z jakýchkoliv důvodů v běžném životě nedostupná. Automatické bezdrátové propojení s brzdičem simuluje náročnost zvolené trasy. Výhodou je i fakt, že různá stanoviště, na nichž jsou kola umístěna, se dají propojit přes internet a jednotlivci i skupinky mohou mezi sebou závodit a sdílet své zážitky. Je-li kolo umístěno například ve společenské místnosti, lze využít propojení tabletu s televizí. Potom se zájemci střídají, jeden si užívá jízdu po virtuální trase přímo na trenažéru a ostatní se dívají z pohodlí svých křesel na obrazovku. V období, kdy mají senioři omezený pohyb venku, je takové sdílení a zpestření aktivit jistě velmi důležité a přispívá ke zdraví, pohodě a lepší celkové kondici.
Děkujeme spolku Cesta za snem a společnosti Slevomat.cz za poskytnutí takového výjimečného daru a za možnost využívat toto pro nás neobvyklé sportovní zařízení. Věříme, že i naši senioři si trenažér brzy oblíbí a bude co nejčastěji v provozu. Přijďte si ho k nám vyzkoušet i vy!
www.cestazasnem.cz
www.slevomat.cz
www.caspv.cz
< Předchozí | Další > |
---|