Kam s použitými rouškami?
Kultura21.cz

Kam s použitými rouškami?

rousky kamsnimRoušky se během pár dní staly z čistě lékařské záležitosti středem zájmu celé společnosti. Strhla se vlna solidarity a celé Česko začalo šít. Dávají nám pocit bezpečí, je ale nutné o ně správně pečovat. Co s nimi, když doslouží?

Manipulace s rouškami, ať už těmi látkovými nebo jednorázovými, je velmi specifická. Už jejich nošení vyžaduje soustředění hlavně u lidí, kteří jsou zvyklí sahat si na obličej, což by s rouškou měli omezit na minimum.

Jednorázové roušky
Roušky jednorázové je nutné měnit po 2–3 hodinách, délka nošení záleží také na tom, jak moc komunikujete. Vlhká rouška neplní dostatečně svou funkci a je nutné ji vždy vyměnit. Při sundavání roušky se dotýkejte pouze gumiček/provázků, vyhněte se sahání na samotnou plochu roušky. “Použitou roušku lze vyhodit do komunálního odpadu (ideálně v plastovém sáčku). Viry mohou na určitém povrchu přežívat hodiny i dny, proto je důležité odpadkový koš pečlivě uzavřít,” říká Miroslav Kubásek z aplikace Kamsnim.cz, pomocí které můžete vyhledat, kam správně vyhodit vaše odpadky. Po manipulaci s rouškou je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.

rousky

Látkové roušky
Na roušku pro opakované použití rozhodně nesahejte ani ji neodkládejte na stůl nebo do kapsy. Po příchodu domů ji opatrně sundejte a dejte vyprat alespoň na 60 stupňů. Po usušení ji přežehlete ideálně pomocí napařovací žehličky na plný výkon.

Nakažení a lidé v domácí léčbě
Lidé v domácí léčbě nebo v nařízené karanténě by měli dodržovat ta nejpřísnější hygienická opatření. Veškerý odpad (a především roušky a kapesníky) uložte do plastového pytle na odpadky a po naplnění jej pevně zavažte. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a opět zavázán, aby nedošlo k jeho protržení nebo rozsypání. Vydezinfikujte je a až poté vhoďte do černé popelnice na komunální odpad. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery. Mohli byste tak ohrozit zdraví pracovníků svozových společností.
Po manipulaci je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.
Ve zkratce:
1. Nesahat na samotnou roušku, pouze na upevňovací části – gumičky, provázky
1. Měnit každé 2–3 hodiny (nebo při provlhnutí roušky)
2. Vyhodit do komunálního odpadu nejlépe v samostatném sáčku
3. Zavázat pytel s odpadky tak, aby neměl šanci se vysypat
4. Vydezinfikovat si ruce

TIP – Nevíte si rady s odpadky?
Máte atypický kus odpadku, který byste chtěli vytřídit, ale nejste si jistí, kam s ním? Poradí aplikace Kam s ním?, která nabízí snadné a rychlé vyhledávání míst ve vašem okolí, kde můžete zbavit svého odpadu.
www.kamsnim.cz
FB Kam s ním


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Vezměte děti na farmářské slavnosti a spojte příjemné s užitečným!

farmarske slavnosti plakatPokud jste příznivci kvalitních výrobků a přemýšlíte, kam o srpnovém víkendu vzít děti, je tu pro vás příjemná alternativa. V areálu Amfík Bukovina v Popovicích, nedaleko Uherského Hradiště, se 18. sr...

Z archivu...


Literatura

Markus Zusak: Roky pod psa

Roky pod psa 200Na úplnou prvotinu Roky pod psa autora Marka Zusaka jsme byli všichni jistě velmi zvědaví. Jeho Zlodějka knih se u nás těší velké oblibě, ale dosáhnou i Roky pod psa stejného úspěchu nebo skončí, jak se ř...

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...